Süper Timsah
ilginc-bulus limak-bilime-enerji-katti ikinci-gunes-bulundu 18-yasindaki-genc-anakart-uretti- bursali-hacivat-yollarda cin-gozunu-goktaslarina-dikti 110-bin-lira-odul universite-ogrencisi-robot-kol-yapti

Bursa'da yaşayan elektrik teknisyeni 34 yıllık çalışmasının sonucunda suyun altında çalışıp elektrik üreten sistem geliştirdi. Sistemin patentini de alan Ömür Alparslan Haskaloğlu

BEBKA ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sene ‘Dijital Türkiye’ ana temasıyla gerçekleştirilen, Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nin düzenlediği Türkiye’nin en büyük bilim

Gök bilimciler, Dünya'dan 184 ışık yılı uzakta Güneş'e çok benzeyen bir yıldız keşfetti.

Bursa’da 18 yaşındaki genç bir girişimci yerli bilgisayar anakartı üretti.

Bursa Teknik Üniversitesi mühendislik öğrencilerinin tasarladığı elektrikli otomobil Hacıwatt 120 kilometre hıza ulaşıp 100 kilometre gidebiliyor.

Çinli bilim insanları, birkaç yüz tonluk göktaşlarını robot sondalar vasıtası ile uzaydan toplayıp Dünya'ya getirmeyi planlıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Geleceğin Teknolojileri’ ana konseptiyle 26-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan bilim şenliğinde buluş yapanlara 110 bin lira ödül

Bursa’da, mekatronik bölümünde okuyan bir üniversite öğrencisi, kendi kolu ile kontrol edilebilen robot kol geliştirdi.

ilginc-bulus

İlginç buluş!

Bursa'da yaşayan elektrik teknisyeni 34 yıllık çalışmasının sonucunda suyun altında çalışıp elektrik üreten sistem geliştirdi. Sistemin patentini de alan Ömür Alparslan Haskaloğlu Türkiye'nin dışa bağımlı olmadan enerji sıkıntısının çözülebileceğini söyledi.

limak-bilime-enerji-katti

Limak bilime enerji kattı!

BEBKA ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sene ‘Dijital Türkiye’ ana temasıyla gerçekleştirilen, Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nin düzenlediği Türkiye’nin en büyük bilim fuarı olan 8. TurkishAirlinesScience Expo Bilim Festivali’nde Limak Enerji, Güneş Pilli Mini Radyo ve Ledli Yeşil Dönüşüm Ağacı atölyeleriyle yer aldı.

ikinci-gunes-bulundu

İkinci güneş bulundu!

Gök bilimciler, Dünya'dan 184 ışık yılı uzakta Güneş'e çok benzeyen bir yıldız keşfetti.

18-yasindaki-genc-anakart-uretti-

18 yaşındaki genç anakart üretti

Bursa’da 18 yaşındaki genç bir girişimci yerli bilgisayar anakartı üretti.

bursali-hacivat-yollarda

Bursalı Hacivat yollarda!

Bursa Teknik Üniversitesi mühendislik öğrencilerinin tasarladığı elektrikli otomobil Hacıwatt 120 kilometre hıza ulaşıp 100 kilometre gidebiliyor.

cin-gozunu-goktaslarina-dikti

Çin gözünü göktaşlarına dikti!

Çinli bilim insanları, birkaç yüz tonluk göktaşlarını robot sondalar vasıtası ile uzaydan toplayıp Dünya'ya getirmeyi planlıyor.

110-bin-lira-odul

110 bin lira ödül!

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Geleceğin Teknolojileri’ ana konseptiyle 26-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan bilim şenliğinde buluş yapanlara 110 bin lira ödül dağıtacak

universite-ogrencisi-robot-kol-yapti

Üniversite öğrencisi robot kol yaptı

Bursa’da, mekatronik bölümünde okuyan bir üniversite öğrencisi, kendi kolu ile kontrol edilebilen robot kol geliştirdi.

bursali-gencten-harika-icat

Bursalı gençten harika icat!

Bursa'da bir lise öğrencisi, NASA’nın geliştirip Mars’a gönderdiği robotun benzerini yaptı.

bakan-ozluden-bursaya-ziyaret

Bakan Özlü'den Bursa'ya ziyaret!

Bursa'da sanayicilerle bir araya gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Terör örgütlerini kullanarak Türkiye’yi oyalamak ve yavaşlatmak isteyenlere en iyi cevabı yeni yatırımlarla veriyoruz" dedi.

turkiye-gelistirdi-muttefiklere-tanitildi

Türkiye geliştirdi, müttefiklere tanıtıldı!

F-35’te kullanılmak üzere Türkiye’de geliştirilen Seyir Füzesi SOM-J, SSM'de düzenlenen brifingle yabancı askeri temsilcilere tanıtıldı

ayyildiz-tim-karsi-ataga-gecti

Ayyıldız Tim karşı atağa geçti

Türk Hacker grubu Ayyıldız Tim, aralarında Rus Ekonomi Bakanlığı'nın sitesinin de bulunduğu 19 bin Rus sitesini hackledi.

en-buyuk-varolussal-tehdit

En büyük varoluşsal tehdit!

Uluslararası teknoloji devleri, yapay zeka araştırmaları yapacak, kar amacı gütmeyen openAI girişimine toplam bir milyar dolar verme taahhüdünde bulundu.

marsta-korkunc-son

Mars'ta korkunç son!

Mars’ta "sıvı halde su bulunduğu" açıklamasıyla bilim dünyasını sarsan NASA, bugün Kızıl Gezegen'le ilgili yeni bulguları paylaştı

turksat-4b-uzaya-gonderildi

Türksat 4B uzaya gönderildi!

Türkiye'nin 7. uydusu Türksat 4B, Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden uzaya başarıyla gönderildi.

turksat-4b-bu-gece-firlatilacak

Türksat 4B bu gece fırlatılacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Türksat 4B uydusunun bu gece uzaya fırlatılacağını belirtti. Fırlatma işlemi saat 23.40'ta gerçekleşecek.

yeni-kesfedildi-dunyadan-763-milyar-kat-buyuk

Yeni keşfedildi! Dünyadan 763 milyar kat büyük!

Gökbilimciler, Samanyolu Galaksisi’nden 220 milyon ışık yılı ötede bugüne dek keşfedilen en büyük karadeliği ortaya çıkardı. Merkezinde bulunduğu galaksiden daha hızlı genişleyen kara delik, bilim insanlarını şaşırttı.

secimlerde-dijital-devrim

Seçimlerde dijital devrim

Seçmen, HAVELSAN'ın ürettiği makinede “dokunmatik oy” kullanacak. Sonuç yarım saatte belli olacak, seçimi gölgeleyen iddialar da son bulacak.

tamami-yerli-ve-turk-muhendislerin-eseri

Tamamı yerli ve Türk mühendislerin eseri

Tüm yazılım ve donanım sistemleri Türk mühendisleri tarafından üretilen İHA, ilk etapta 6 uçak 2 yer kontrol istasyonundan oluşan sistemiyle iki hafta içinde TSK envanterine girecek. Böylece Türk Ordusu Cumhuriyet tarihinde ilk kez taktik sınıfı ‘yerli’ bir İHA kullanmış olacak.

twitter-artik-daha-da-sosyal

Twitter artık daha da sosyal!

Twitter, 'Analist günü' etkinliğinde yeni gelişmeleri kullanıcılarına aktardı.