Mimarlar, Sinan'ın yapıtlarını inceledi

25 Nisan 2021 Pazar 00:20

mimarlar-sinanin-yapitlarini-inceledi

Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Mimar Sinan’ın vefatının 433. Yılında usta ismi anma etkinlikleri kapsamında online bir program düzenledi.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Rahmi Dede moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi öğretim görevlisi Doç. Dr. Aras Neftçi, "Mimar Sinan'ın Anıt Yapılarında Mekana Bakış" konu başlığında bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumunda Mimar Sinan’ın yaptığı eserleri kendi çektiği fotoğraflar eşliğinde anlatan Doç. Dr. Aras Neftçi, bu dönemi ‘Sinan Dönemi’ olarak niteledi. Neftçi, “Bu dönemde bu yapım faaliyetlerininfevkalade yapılmasının temelinde, kaliteli mimarların yanı sıra bu eserin yapılmasının siparişini verenlerin yanibanilerin de büyük bir katkısı var. Uygulamacı mimarlar çok iyi bilir, eğer sipariş verenin görgüsü ve vizyonu zayıfsa bina da ona göre çıkıyor.Kanuni’nin görgüsü ve vizyonubu kadar yüksek olmasaydı bir Süleymaniye çıkmazdı” dedi.

“Şehir ve mekân planlamasının temelinde saygı vardır”

İstanbul’daki Azap Kapı Camii’nden örnek veren Neftçi, “Azap Camii’nde pek çok özellik var. Örneğin pahlı köşeler bunlardan biri. Bu yapılarda köşeler 45 derece pahlanır. Buradan geçen insanlar hem uç uca çarpışmaz, arabalar döndüğü zaman da oraya zarar vermezler. Bu binaya ve insana saygıdır. Şehir ve mekân planlamasının temelinde de saygı vardır zaten” diye konuştu.

Mimarlık boşluk yaratma sanatı

Mimarlık mesleğini bir boşluk yaratma sanatı olarak tanımlayan Neftçi, Mimar Sinan’ın en iyi eserinin Süleymaniye olduğunu ifade etti.Neftçi şunları söyledi: “Bana göre Mimar Sinan’ın en iyi eseri Süleymaniye’dir. Süleymaniye’nin haşmeti ve güzelliği başka hiçbir yapıda yok. Hala Sinan taklidi camiler yapıyoruz buna rağmen o seviyeye bir türlü gelinemedi. Yeni tasarım mabetlerimizde, camilerimizde ne yazık ki bu dönemin güzelliğini yakalayamadık. Ben daha iyisinin yapılmasını beklerken maalesef olmadı. Bu mirasların 500 sene sonrası daha iyi yerlere gelmek gerekirdi. Zaten Mimar Sinan’ın camilerini taklit etmenin de bir manası yok. O devir kapandı. Bizim yaşadığımız problem, yapımın inşasını talep eden insanların istekleri. Mimar, gelen siparişi yapar. Mimar, yaptığı işi doğru yapmalı ve geliştirmeli ki talepler de ona göre değişsin. Günümüz malzemesi ile çok daha iyi tasarımlar yapılır.”

Güzel mekânlarda güzel ürünler çıkacağını ifade eden Neftçi, mutlu ortamların da mutlu insanlar oluşturduğunu belirtti.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Ölüler Kitabı’ndaki büyüler açığa çıktı!

oluler-kitabindaki-buyuler-aciga-cikti Mısır’da 2 bin 300 yıllık bir mumyanın sargısından alınan parçaların ABD ve Yeni Zelanda’daki iki müzede dağılmış halde bulunduğu keşfedildi. Sargı parçalarını sanal ortamda birleştiren

Bursa Teknofest’i istiyor!

bursa-teknofesti-istiyor Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST’in 2022 yılında Bursa’nın ev sahipliğinde yapılması için gerekli

Bursa İTÜDER'den önemli çağrı!

bursa-ituderden-onemli-cagri Bursa İTÜDER, ‘Kendi Enerjini Kendin Üret’ panelini düzenledi. Panelde genelde Türkiye, özelde Bursa’nın yenilenebilir enerji potansiyelinin yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Mimarlar, Sinan'ın yapıtlarını inceledi

mimarlar-sinanin-yapitlarini-inceledi Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Mimar Sinan’ın vefatının 433. Yılında usta ismi anma etkinlikleri kapsamında online bir program düzenledi.

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması

otomotivin-gelecegi-tasarim-yarismasi Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojilerin geliştirilerek ihracatın artmasına katkı sunmak amacıyla düzenlediği Otomotivin

Perseverance, Mars'a ulaştı!

perseverance-marsa-ulasti NASA, yeni nesil uzay aracı Perseverance’nin Mars'a yaptığı başarılı iniş anına ait görüntüleri paylaştı.