Ejder Meyvesi nedir?

04 Eylül 2018 Salı 23:11

ejder-meyvesi-nedir

30 Ağustos resepsiyonunda Külliye'de ikram edilen ejder suyu sosyal medyada merak konusu oldu. Ejder meyvesi nedir? Ejder meyvesini nereden bulabiliriz? Nasıl tüketilir? Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? soruları gündemde. Pek çok faydası olan Ejder Meyvesi hakkında merak edilen her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Ejder Meyvesi olarak bilinen Pitaya son zamanlarda google gibi arama motorlarında aranmaya başlandı. Haberimizde 'Ejder meyvesi nedir? Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Ejder meyvesini nereden bulabiliriz? Nasıl tüketilir?' sorularının yanıtını bulabilirsiniz. Tanesi 10 ile 16 lira arasında olan Ejder Meyvesi özellikle Uzakdoğu ilkelerinde yetiştirilmektedir. Türkiye'de Mersin'de yetiştirilmeye başlanan Ejder Meyvesi hakkındaki tüm detayları merak edenler için derledik...

Türkiye'de Mersin ilinde birçok kişiye gelir kapısı olan Ejder Meyvesi olarak bilinen Pitaya'nın pek çok faydası var. Ejder Meyvesi aslında bir kaktüs türüdür. Yetişen ülkeler ve buna bağlı olarak iklim şartlarına göre birçok türü olan Pitaya'nın içerdiği vitaminler açısından çok faydalı bir meyvedir. Tanesi 10-16 liraya satılan ejder meyvesinin nereden bulunabilineceği merak ediliyor. 

Türkiye'de de satışı başlayan  Ejder meyvesi diğer adıyla pitaya yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Ejder Meyvesinin fiyatı fazla olduğu için kilo ile alınmayıp tane ile satılmaktadır.  

EJDER MEYVASI - PİTAYA KÖKEN OLARAK NEDİR?

Kaktüsgiller ailesinden bir bitkinin meyvesi olan pitaya ya da bilinen diğer bir adıyla ejder meyvesi, pembe, kalın ve farklı kabuğunun altında susama benzer siyah çekirdekleri olan beyaz ya da kırmızı bir meyve. 

EJDER MEYVASI TÜRKİYE'DE YETİŞİYOR MU?

Türkiye'de, özellikle Mersin'de yetiştiriliyor. Pitaya meyvesi dünyada en çok Meksika, Orta ve Güney Amerika, Endonezya, Vietnam, Malezya gibi birçok farklı ilklim ve coğrafyada yetiştiriliyor.  

EJDER MEYVASI HANGİ İSİMLER İLE BİLİNMEKTE

İsmine gelince, henüz ülkemizde yeni yeni bilinirliği arttığı için farklı kültürlerin etkisiyle pitaya, pitahaya, ejder meyvesi, çilek armudu, kaktüs meyvesi ya da dragon fruit olarak anılabiliyor. 

EJDER MEYVESININ FAYDALARI NELERDİR?

Ülkemizde en çok meyvesi beyaz olan Ejder meyvesine rastlanırken içi kırmızı olanlarda var. Ejder meyvesinin belli başlı faydaları... 

• Pitaya, içinde bolca C vitamini bulunduğu için bağışıklık sistemini güçlendiriyor. 

• Yine C vitaminin etkisiyle güçlü antioksidan özellik gösteriyor, vücuda serbest radikallerin girmesini önleyerek bizi hastalıklardan koruyor. 

• Pitayanın içinde kalsiyum da oldukça fazla olduğundan kemiklerin gelişimi ve sağlığı açısından olumlu etkilerde bulunuyor. 

• Kan basıncını düşürdüğünden yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önüne geçiyor, iyileşme sürecine destek oluyor.

• Bol miktarda likopen içeren pitaya, likopenin etkisiyle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. 

• Çözülebilir lifler, potasyum ve düşük şeker oranıyla Tip 2 diyabet hastalığının da önemli destekçilerinden oluyor.

• Kalorisi yok denecek kadar az olması yetmezmiş gibi bir de lifli yapıda olması sayesinde zayıflamaya yardımcı oluyor. 

• Vücudun nem dengesini koruması nedeniyle özellikle cilt kuruluğu yaşayanlar için en doğal çözümlerden oluyor. 

• İçindeki potasyum sayesinde göz sağlığına da destek olmayı unutmayan pitaya, özellikle göz kuruluğu çekenlere çok fayda sağlıyor. 

EJDER MEYVASI NERELERDE BULUNUR?

Pitaya, tropikal bir bitki olduğu için tüm dünyaya baktığımızda genel olarak sıcak iklimlerde yetiştiriliyor.  

Ülkemizde de Mersin ve çevresinde üretimi yapılmaya başlanmıştır. Mersin'den Türkiye'deki farklı şehirlere ulaştırılan bu meyveyi, tropikal meyvelerin satıldığı büyük marketlerde ya da manavlarda bulabilirsiniz. 

EJDER MEYVASI NASIL TÜKETİLİR?

Ejder Meyvesi bildiğimiz meyveler gibi tüketilir. Dilerseniz kabuk kısmını ayırıp içindeki siyah-beyaz kısmı tıpkı bildiğiniz meyveler gibi afiyetle yiyebilirsiniz. İçindeki siyah çekirdekleri çıkarmaya çalışmayın, tıpkı kivide olduğu gibi onu çekirdekleriyle yemelisiniz.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Kompost nedir?

kompost-nedir Kompost evsel atık, bahçe atıkları vb. organik atıkların belirli şartlarda çürütülmesiyle elde edilen bir gübre çeşididir.

Clubhouse nedir?

clubhouse-nedir Son günlerde adı sıkça duyulan uygulamalardan biri olan Cluphouse hakkında detaylar merak ediliyor. Facebook, Instagram ve Twitter üçgeninden kurtulmak isteyenlerin yeni alternatifi olarak görülen Cluphouse

HES kodu nedir, nasıl alınır?

hes-kodu-nedir-nasil-alinir Açılımı 'Hayat Eve Sığar' olan HES kodu, koronavirüse karşı kontrollü sosyal seyahati sağlamaya yönelik kullanılan bir uygulamadır.

Kısa çalışma ödeneği nedir?

kisa-calisma-odenegi-nedir Koronavirüs, dünya genelinde insan sağlığına verdiği zararın yanı sıra ekonomik olarak da birçok ülkeyi zor duruma soktu.

Sendika nedir?

sendika-nedir 1 Mayıs İşçi Bayramı ile birlikte İşçi hakları ve sendikal faaliyetler bir kez daha gündeme geldi. Çalışanların haklarının sağlanması ve iş barışının tesis edilmesi açısından büyük öneme

S-400 nedir?

s-400-nedir Türkiye’nin Rusya’dan satın almayı planladığı S-400 hava savunma sistemleri, "yüksek etkili koruma" kabiliyetiyle dikkati çekiyor. Peki S-400 füzelerinin özellikleri nelerdir?