Lapsus nedir?

02 Aralık 2018 Pazar 13:55

lapsus-nedir

Psikolojide unutkanlığa ve dikkatsizliğe bağlı dil sürçmesi olarak yorumlanan bu durum, insanın bilinçaltında bulundurduğu bir şeyi istemsizce dışa vurmasına denir.

Bazen bir konu hakkında bir yorum yaparken, yorumdaki fiiliniz, istemsiz bir şekilde farklı olabiliyor. 

Örneğin birini sevmediğinizi söylerken, ağızınızdan bir anlık da olsa "...onu seviyorum" gibi bir ifade çıkabilir. Bu durum aslında dil sürçmesi olsa da bir bir bilinçaltı olayıdır. 

Lapsus denilen bu olay, psikolojide unutkanlığa ve dikkatsizliğe bağlı dil sürçmesi olarak yorumlanmaktadır. 

PSİKOLOJİDE LAPSUS 

Psikolojik bir durum olarak yorumlanan lapsus, psikanalizin babası olarak bilinen Freud'un da konusu olmuştur. Freud'a göre lapsus, linguae ve lapsus calami'nin nedenleri genelde bilinçaltında gizlidir. O an söylemek istemediğimiz, aklımızdan geçirdiğimiz veya konuyla alakası olmayan ama anılarımızda konu aracılığıyla yer edinmiş bir fikir, nesne veya isim bu olaya neden olabilir.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Kompost nedir?

kompost-nedir Kompost evsel atık, bahçe atıkları vb. organik atıkların belirli şartlarda çürütülmesiyle elde edilen bir gübre çeşididir.

Clubhouse nedir?

clubhouse-nedir Son günlerde adı sıkça duyulan uygulamalardan biri olan Cluphouse hakkında detaylar merak ediliyor. Facebook, Instagram ve Twitter üçgeninden kurtulmak isteyenlerin yeni alternatifi olarak görülen Cluphouse

HES kodu nedir, nasıl alınır?

hes-kodu-nedir-nasil-alinir Açılımı 'Hayat Eve Sığar' olan HES kodu, koronavirüse karşı kontrollü sosyal seyahati sağlamaya yönelik kullanılan bir uygulamadır.

Kısa çalışma ödeneği nedir?

kisa-calisma-odenegi-nedir Koronavirüs, dünya genelinde insan sağlığına verdiği zararın yanı sıra ekonomik olarak da birçok ülkeyi zor duruma soktu.

Sendika nedir?

sendika-nedir 1 Mayıs İşçi Bayramı ile birlikte İşçi hakları ve sendikal faaliyetler bir kez daha gündeme geldi. Çalışanların haklarının sağlanması ve iş barışının tesis edilmesi açısından büyük öneme

S-400 nedir?

s-400-nedir Türkiye’nin Rusya’dan satın almayı planladığı S-400 hava savunma sistemleri, "yüksek etkili koruma" kabiliyetiyle dikkati çekiyor. Peki S-400 füzelerinin özellikleri nelerdir?