Erkan Aydın
ÇOCUKLU CAFE

Lapsus nedir?

02 Aralık 2018 Pazar 13:55

lapsus-nedir

Psikolojide unutkanlığa ve dikkatsizliğe bağlı dil sürçmesi olarak yorumlanan bu durum, insanın bilinçaltında bulundurduğu bir şeyi istemsizce dışa vurmasına denir.

Bazen bir konu hakkında bir yorum yaparken, yorumdaki fiiliniz, istemsiz bir şekilde farklı olabiliyor. 

Örneğin birini sevmediğinizi söylerken, ağızınızdan bir anlık da olsa "...onu seviyorum" gibi bir ifade çıkabilir. Bu durum aslında dil sürçmesi olsa da bir bir bilinçaltı olayıdır. 

Lapsus denilen bu olay, psikolojide unutkanlığa ve dikkatsizliğe bağlı dil sürçmesi olarak yorumlanmaktadır. 

PSİKOLOJİDE LAPSUS 

Psikolojik bir durum olarak yorumlanan lapsus, psikanalizin babası olarak bilinen Freud'un da konusu olmuştur. Freud'a göre lapsus, linguae ve lapsus calami'nin nedenleri genelde bilinçaltında gizlidir. O an söylemek istemediğimiz, aklımızdan geçirdiğimiz veya konuyla alakası olmayan ama anılarımızda konu aracılığıyla yer edinmiş bir fikir, nesne veya isim bu olaya neden olabilir.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Dunning-Kruger Sendromu nedir?

dunning-kruger-sendromu-nedir Dunning-Kruger Sendromu, cahil cesareti olarak da adlandırılan, cehaletin kişinin kendisine olan güvenini artırdığı bir algı bozukluğudur.

Oklokrasi nedir?

oklokrasi-nedir Demokrasi modeline karşı olarak kullanılan Oklokrasi, ayak takımı anlamına gelmektedir. Siyasetteki çıkar ilişkileri sebebi ile nitelikli insanların siyasetten uzaklaşmasıdır.

Tükenmişlik sendromu nedir?

tukenmislik-sendromu-nedir Günümüzde giderek yaygınlaşan tükenmişlik sendromu “başarısız olma, yıpranma, enerji ve gücün azalması veya tatmin edilemeyen istekler sonucunda bireyin iç kaynaklarında meydana gelen tükenme

Lapsus nedir?

lapsus-nedir Psikolojide unutkanlığa ve dikkatsizliğe bağlı dil sürçmesi olarak yorumlanan bu durum, insanın bilinçaltında bulundurduğu bir şeyi istemsizce dışa vurmasına denir.

Mitomani nedir?

mitomani-nedir Mitomani, bir insanın kendi söylediği yalana inanma hastalığıdır.

Uykuları kaçıran hastalık!

uykulari-kaciran-hastalik Sosyal medya ile hayatımıza giren bir çeşit fobi olan FOMO, birşeyleri kaçırma rahatsızlığına verilen isimdir.