Momorandum nedir?

04 Eylül 2018 Salı 23:35

momorandum-nedir

Bir devletin başka bir devlete politik sorunlarla ilgili olarak yolladığı uyarı yazısına momorandum denir.

Ülkeler arası siyasetin önemli unsurlarından biri olan momorandum, hiç bir ülkenin karşılaşmak istemediği bir durumdur.  Bir devletin başka bir devlete politik 

sorunlarla ilgili olarak yolladığı uyarı yazısına momorandum denir. Momorandum'da genelde iki ülkeden biri, bir diğerine gözdağı veya yaptırımda bulunmak maksadıyla bu yazıyı yollar. Bu yazılar genelde olumsuz temaları içerse de yapıcı ilişkiler için de momorandum'un uygulandığı olmaktadır. 

Memorandum kelimesi günümüzde çok sık kullanılan bir kelime olmasa da ABD Başkanı Donald Trump'ın geçmişte İran ve Rusya hakkında yaptığı açıklamalrda geçmektedir.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Kompost nedir?

kompost-nedir Kompost evsel atık, bahçe atıkları vb. organik atıkların belirli şartlarda çürütülmesiyle elde edilen bir gübre çeşididir.

Clubhouse nedir?

clubhouse-nedir Son günlerde adı sıkça duyulan uygulamalardan biri olan Cluphouse hakkında detaylar merak ediliyor. Facebook, Instagram ve Twitter üçgeninden kurtulmak isteyenlerin yeni alternatifi olarak görülen Cluphouse

HES kodu nedir, nasıl alınır?

hes-kodu-nedir-nasil-alinir Açılımı 'Hayat Eve Sığar' olan HES kodu, koronavirüse karşı kontrollü sosyal seyahati sağlamaya yönelik kullanılan bir uygulamadır.

Kısa çalışma ödeneği nedir?

kisa-calisma-odenegi-nedir Koronavirüs, dünya genelinde insan sağlığına verdiği zararın yanı sıra ekonomik olarak da birçok ülkeyi zor duruma soktu.

Sendika nedir?

sendika-nedir 1 Mayıs İşçi Bayramı ile birlikte İşçi hakları ve sendikal faaliyetler bir kez daha gündeme geldi. Çalışanların haklarının sağlanması ve iş barışının tesis edilmesi açısından büyük öneme

S-400 nedir?

s-400-nedir Türkiye’nin Rusya’dan satın almayı planladığı S-400 hava savunma sistemleri, "yüksek etkili koruma" kabiliyetiyle dikkati çekiyor. Peki S-400 füzelerinin özellikleri nelerdir?