Oklokrasi nedir?

05 Aralık 2018 Çarşamba 20:12

oklokrasi-nedir

Demokrasi modeline karşı olarak kullanılan Oklokrasi, ayak takımı anlamına gelmektedir. Siyasetteki çıkar ilişkileri sebebi ile nitelikli insanların siyasetten uzaklaşmasıdır.

Fransızca "ochlocratie" veya İngilizce "ochlocracy" kalabalıkların iktidarı mobokrasi sözcüğünden gelen, Oklokrasi, politik yozlaşmışlığın doğurduğu diğer bir davranış biçimi olarak da anlamlandırabiliriz. 

AYAK TAKIMININ EGEMENLİĞİ 

Oklokrasiyi, ayak takımının egemenliği biçiminde de okuyabiliriz. Daha çok politikanın kendilerine herhangi bir çıkar sağlamadıklarını düşünen bu grup, siyaset felsefesinde Oklokrasi olarak bilinirler. 

SİYASETTE ÇIKAR İLİŞKİSİ 

Siyasetteki çıkar ilişkileri sebebi ile nitelikli insanların siyasetten uzaklaşmasıdır. bu durumda, politik karar alma sürecine "Ayak takımı" hakim olmaya başlamaktadır. 

SİYASETTEN UZAKLAŞMA 

Bu durum demokrasinin en bozulmuş halidir ve oklokrasi olarak adlandırılmaktadır. Yani politikaya yetersiz, yeteneksiz, bilgisiz ve etik değerleri zayıf kişiler topluluğunun hakim olması halidir ki, bu durum nitelikli insanların siyasetten uzaklaşmasına sebep olmaktadır.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Kompost nedir?

kompost-nedir Kompost evsel atık, bahçe atıkları vb. organik atıkların belirli şartlarda çürütülmesiyle elde edilen bir gübre çeşididir.

Clubhouse nedir?

clubhouse-nedir Son günlerde adı sıkça duyulan uygulamalardan biri olan Cluphouse hakkında detaylar merak ediliyor. Facebook, Instagram ve Twitter üçgeninden kurtulmak isteyenlerin yeni alternatifi olarak görülen Cluphouse

HES kodu nedir, nasıl alınır?

hes-kodu-nedir-nasil-alinir Açılımı 'Hayat Eve Sığar' olan HES kodu, koronavirüse karşı kontrollü sosyal seyahati sağlamaya yönelik kullanılan bir uygulamadır.

Kısa çalışma ödeneği nedir?

kisa-calisma-odenegi-nedir Koronavirüs, dünya genelinde insan sağlığına verdiği zararın yanı sıra ekonomik olarak da birçok ülkeyi zor duruma soktu.

Sendika nedir?

sendika-nedir 1 Mayıs İşçi Bayramı ile birlikte İşçi hakları ve sendikal faaliyetler bir kez daha gündeme geldi. Çalışanların haklarının sağlanması ve iş barışının tesis edilmesi açısından büyük öneme

S-400 nedir?

s-400-nedir Türkiye’nin Rusya’dan satın almayı planladığı S-400 hava savunma sistemleri, "yüksek etkili koruma" kabiliyetiyle dikkati çekiyor. Peki S-400 füzelerinin özellikleri nelerdir?