Süper Timsah

Demokratlar niyeti bozdu!

18 Mayıs 2017 Perşembe 19:56

demokratlar-niyeti-bozdu

ABD Başkanı Trump'ın FBI Direktörü James Comey'i görevden almasından sonra Demokrat milletvekilleri, başkanın görevden alınmasını tartışıyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın FBI Direktörü James Comey'i görevden almasına tepkiler hala devam ediyor. Demokrat milletvekilleri, başkanın görevden alınmasını tartışıyor.

Demokrat Parti milletvekillerinden Kaliforniya Temsicisi Maxine Waters, ABD Başkanı Trump'ın görevden alınması için açıkça çağrıda bulundu. Yine Hawaii Temsilcisi Tulsi Gabbard gibi bazı temsilciler, başkanın görevinden uzaklaştırılması olasılığını dile getirdiler.

Başkanın görevden azli için Temsilciler Meclisi'nin çoğunluğunun desteği gerekiyor. Öte yandan hiçbir Cumhuriyet Parti milletvekili, Trump'ı savunmak için halka açık bir şekilde destek vermemişti.

CNN International, ABD Başkanı'nın cezai soruşturma geçirerek görevden alınmasıyla ilgili konuşan Demokrat milletvekillerinin sayısını tuttuğu biliniyor.

Bu sayı, Comey'nin kovulmasından önce "başkanın azlini" tartışanlar da dahil, şu anda 26. 24 isim Temsilciler Meclisi üyesi iken diğer iki isimse Connecticut Senatörü Richard Blumenthal ve Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren.

Demokratlar ile fikir birliği yapan, Maine Bağımsız Senatörü Angus King'de görevden alınmanın mümkün olduğunu söyleyenler arasında.

Trump'ın görevden alınmasının mümkün olduğunu düşünen isimler:

Kaliforniya Eyalet Meclisi Maxine Waters: Waters, 'görevden alınma'dan aylardır söz etmekte, son olarak Perşembe günü MSNBC'de Chris Hayes'e "Başkanın görevden alınması gerekiyor" dedi.

Waters, röportajda Trump'ın FBI'nın Rusya bağlantılarını soruşturmasının, Comey'i kovulması kararında bir faktör olduğunu söyleyerek "adaletin engellenmesi" ile suçlanabileceğini de belirtti.

Teksas Temsilcisi Al Green: Green, Salı akşamı yerel bir haber istasyonu olan KRIV'e verdiği röportajda, Trump'ın Comey'i kovmasının Rusya ile Trump'ın seçim kampanyası sürecinde aralarıda iddia edilen bağlantıları araştırmaktan vazgeçmesi için yapılmışsa, bunun affedilemez bir suç olacağını söyledi.

"Başkan'ı bu görevden almayı, bu soruşturmayı düşürmek için yaptığı ortaya çıkarsa, sanırım bu affedilemez bir suç olacak. Başkan çok tehlikeli sulara giriyor, Amerika Birleşik Devletleri'nde böyle bir şeyin gerçekleşmesi alışılmadık bir durum."

California Temsilcisi Jared Huffman: Huffman, bu hafta hem belediye binasında hem de Twitter'da, Demokratların Kongrede oy kullanması halinde 'görevden alınma'nın gerçekleşeceğini açıkladı.

Huffman cuma sabahı saat 1:51'de attığı tweette, "Görevden almanın gerçekleşmesi, Kongre'de Cumhuriyetçilerinin bir kısmının ülkeyi Demokrat Partiye tercih etmeleriyle gerçekleşecek. Ya da Demotratlar'In 2019'da seçimi kazanmasıyla." dedi.

Kentucky Temsilcisi John Yarmuth: Yarmuth Perşembe günü Kentucky yerel haber istasyonunda WHAS11'ye verdiği demeçte, Demokratların "aslında görevden almayı düşünecek kadar kendilerine yakın" olduklarını söyledi.

Wisconsin Temsilcisi Mark Pocan: Pocan, yerel bir radyoya konuşarak, Trump için "görevden alınma saatinin" Comey'i kovmasından sonra bir saat daha ilerlediğini söyledi.

Connecticut Senatörü Richard Blumenthal: Blumenthal, Çarşamba günü CNN'de Anderson Cooper'ına verdiği demeçte, Comey'in görevden alınmasının başkan için "görevden alınma"ya yol açabileceğini söyledi.

New York Temsilcisi Hakeem Jeffries: NY1'e göre Jeffries, bu hafta vatan hainliği yapıldığı fikrini gündeme getirdi. Perşembe gecesi Twitter'da şunları yazdı: "Trump'un adaleti engelleme çabasının kanıtı ortaya çıkmaya devam ediyor. O'nu tutuklayın!"

Hawaii Temsilcisi Tulsi Gabbard: Gabbard geçen ay belediye binasında, Comey'nin FBI'ya liderlik ederken, Rusya ile Trump kampanyası arasında yapılan gizli anlaşmaları soruşturmasının, kovulmasına yol açtığını söyledi.

Minnesota Temsilcisi Keith Ellison: Ellison, CNN'in Şubat ayında yayınlanan Demokratik Ulusal Komitesi tartışmasında "Kuşkusuz görevden alınma konusunu meşrulaştıran birçok şey yaptı" demişti.

Teksas Temsilcisi Joaquin Castro: Castro, Şubat ayında BuzzFeed News ile yaptığı röportajda, Kongre'ye, "Başkan Trump'in anayasal yetkisini kasıtlı olarak aştığını" araştırmasını ve seyahat yasağı getirilerek Trump'ın "azledilmesini" istedi.

Maryland Temsilcisi Jamie Raskin: Raskin, Başkanlık görevine başlamadan önce bile Trump'ın Anayasa'yı ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklaması gerektiğinden bahsediyordu.

Texas Temsilcisi Shelia Jackson Lee: Jackson Lee, Trump'ın Obama yönetimi tarafından dinlenildiğine dair asılsız iddialardan sonra Mart ayında görevden alınma ihtimalini seslendirmişti.

Kaliforniya temsilcisi Nanette Diaz Barragán: Barragán, 15 Mayıs'ta belediye binasında "görevden alın"ma ihtimalini seslendirdi. Barragán, "Her geçen gün yeni bir şeyler oluyor, çok fazla 'görevden alma' kokusu alıyorum." dedi.

Kaliforniya Temsilcisi Ted Lieu: Lieu KNX radyoda, "Haber raporları doğruysa, bu Başkan tarafından adaletin engellenmesi demektir" dedi.

Maine Senatörü Angus King: Demokratlar ile bir araya gelen Bağımsız Senatör King, 16 Mayıs'ta CNN'de, "görevden alma" olasılığının giderek arttığını söyledi.

Florida Temsilcisi Ted Deutch: New York Times, 16 Mayıs'ta attığı tweette Deutch, "FBI'dan soruşturmayı durdurmasını istemek, adaletin engellenmedir. Bu, affedilemez bir suçtur." dedi.

Florida temsilcisi Frederica Wilson: Wilson, 16 Mayıs'ta CBS Miami'ye Başkan Trump'in "görevden alınmanın eşiğinde olduğunu fark etmediğini" söyledi.

Washington Temsilcisi Pramila Jayapal: Jayapal, 16 Mayıs Comey haberine yanıt olarak "Doğruysa, Donald Trump'ın FBI Direktörü James Comey'yi soruşturmayı engellemeye teşvik etmek ve korkutmak için yaptığı bu girişim, affedilemez bir suçtur." dedi.

New Jersey Temsilcisi Donald Payne Jr.: Payne, 17 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, "'görevden alınma'da dahil olmak üzere tüm seçenekler Başkan Trump için masada olmalı" dedi.

Massachusetts Temsilcisi Stephen Lynch: Lynch, Başkan'ın Michael Flynn'e yönelik bir FBI soruşturmasına müdahale etmeye kalkışmasının, "görevden alınma"sı için yeterli gerekçe olduğunu söyledi.

Tennessee Temsilcisi Steve Cohen: Cohen, iştahının, başkanın "görevden alınma"sı yönünde kararları duymak istediğini ancak beyninin daha fazla kanıt için beklemesini söylediğini söyledi.

New York Temsilcisi Adriano Espaillat: Espaillat, CNN yazarı David Gergen'den "sanırım biz, görevden alınma ülkesindeyiz" şeklindeki yorumlarını retweetedledi.

Maryland Temsilcisi Elijah Cummings: CNN'de Wolf Blitzer'le 16 Mayıs'ta yaptığı bir röportajda Cummings, Başkan tarafından adaletin engellenmesinin büyük bir suç olduğunu söyledi.

Rhode Island Temsilcisi David Cicilline: Cicilline, Başkan'ın adaleti engellemesi durumunda, bunun "görevden alınma"nın zeminini hazırladığını söyledi.

Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren: Bir röportajda Warren, Trump'a karşı, adaletin engellenmesi iddiasının doğru olduğu kanıtlanırsa, "görevden alıma"yı kesinlikle destekleyeceğini söyledi.

New York Temsilcisi Jerry Nadler: Nadler, 17 Mayıs'ta, Trump'ın adaleti engellediği ispatladığı takdirde "görevden alma"nın tek olasılık olduğunu tweetledi.

New York temsilcisi Yvette Clarke: Clarke 17 Mayıs'ta tweetledi: "Beyaz Saray'dan mümkün olduğunca çabuk Donal Trump'ı silmek zorundayız."


KAYNAK: Haber10


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Yeni Zelanda'da katliam!

yeni-zelandada-katliam Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırganın saldırı anını sosyal medyadan canlı olarak yayınladığı ortaya çıktı.

Acar'dan yetim çocuklara şefkat eli!

acardan-yetim-cocuklara-sefkat-eli Eğitim Bir-Sen Bursa 1 No’lu Şube Başkanı Ramazan Acar, Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum ve İHH Genel Başkan Yardımcısı Said Demir ile beraberindeki 20 ilin şube başkanları Pakistan'da bulunan

Erdoğan, Trump ile görüştü!

erdogan-trump-ile-gorustu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump telefonda görüştü.

ABD Senatosunun kaşıkçı kararı!

abd-senatosunun-kasikci-karari ABD Senatosu, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutan yasa tasarısını kabul etti.

Genç kadın korku nedir bilmiyor!

genc-kadin-korku-nedir-bilmiyor Moğolistan’da bir genç kadın onlarca kurdu elleriyle besleyip bakımlarıyla birebir ilgileniyor.

Bursa İpeği Valensiya'da!

bursa-ipegi-valensiyada İspanya’nın Valensiya kentinde düzenlenen Uluslararası İpek Konferansı'na Bursa damgasını vurdu. Uluslararası İpek Konferansı, İspanya’nın Valensiya kentinde düzenlendi.