Süper Timsah

Makedonya Cumhurbaşkanı Bursa'da!

28 Kasım 2018 Çarşamba 21:57

makedonya--cumhurbaskani-bursada

Makedonya Cumgurbaşkanı İvanov, Bursa Uludağ Üniversitesi (B.U.Ü.) Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta öğrencilerle bir araya geldi.

Makedonya'nın, bütün milletlerin ayakta kaldığı, ancak devlete dönüşmediği küçük bir dünya olduğunu söyleyen İvanov, birlikte yaşama modelini her geçen gün geliştirmeye ve mükemelleştirmeye devam ettiklerini aktardı. Makedonya demokrasi modelinin Balkanlar ve Avrupa’dan kimi ülkeler için halen bir hayalden ibaret olduğunu ifade eden İvanov, konuşmasına şöyle devam etti: 

"Geçmişin müspet tecrübelerine dayanan modelimiz aynı zamanda geleceğinde modelidir. Geçmişte nasıl birlikte yaşayıp birlikte gelişebilmişsek aynısını gelecekte de yapabiliriz ve mutlaka yapmaya çalışmalıyız. Bunu yapmak zorundayız, çünkü günümüz dünyası çok ciddi değişim halindedir. Bizler kendi statik dünya görüşümüze tamamen köle olmuş durumdayız ve zaman zaman dünyada gerçekleşen değişimleri tam anlamıyla göremiyoruz" dedi.  

İvanov, yeni dünya düzenin sınırlarının olmayacağını vurgulayarak, "Artık her şeyin sonrasının yaşandığı dönemdeyiz. Kapitalizm sonrası dönem, demokrasi sonrası dönem ve en önemlisi de gerçeklik sonrası dönemi yaşıyoruz. Yeni dünya düzeni yine sınırların olmayacağı, yavaş yavaş sınırların ortadan kalkacağı bir düzen olacaktır. Tıpkı imparatorluklar döneminde açık görüşlü insanların yaşadığı, sınırların olmadığı, açık alanların olduğu gibi yeni dönemde de sınırların olmayacağı bir düzenle karşı karşıya kalacağız. Bu yeni dönem artık gerçek bir dönem değil, zahiri, sanal bir dünya olacaktır. Bu artık yeni nesillerin dönemidir" diye konuştu

Üniversitelerde milenyum neslinin okuduğunu, bu neslin bencil, paylaşımcı olmayan, birçok şeyi kendisi için isteyen bir nesil olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı İvanov, dijital teknolojiye ilk geçmiş olan neslin fazla kitap okumayı sevmediğini kaydetti.  

Günümüzde birçok hizmet ve ürünün dijital olduğunu aktaran İvanov, "Dijitalleşmeyen tek şey vardır. Bu da yemek, su ve enerji alanlarıdır. Bu alanları kontrol edecekler gelecekte varlıklarını sürdüreceklerdir. Çünkü dünya nüfusu her geçen gün artmaktadır" diye konuştu.

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay da Gyorge İvanov’u üniversitelerinde ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Konuşmaların ardından Ulcay, İvanov’a hediye takdim etti.

 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Anketten çıkan çarpıcı sonuç!

anketten-cikan-carpici-sonuc ABD’de yapılan bir ankette, 10 Amerikalıdan 4'ünün sosyalizm hakkında olumlu yaklaşım sergilediği belirtildi.

Yüzlerce Üsküplü iftarda buluştu

yuzlerce-uskuplu-iftarda-bulustu Bursa Büyükşehir Belediyesinin El Hilal Derneği işbirliğiyle verdiği iftar yemeğine yüzlerce Üsküplü aileleriyle birlikte katıldı.

Yeni Zelanda'da katliam!

yeni-zelandada-katliam Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırganın saldırı anını sosyal medyadan canlı olarak yayınladığı ortaya çıktı.

Acar'dan yetim çocuklara şefkat eli!

acardan-yetim-cocuklara-sefkat-eli Eğitim Bir-Sen Bursa 1 No’lu Şube Başkanı Ramazan Acar, Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum ve İHH Genel Başkan Yardımcısı Said Demir ile beraberindeki 20 ilin şube başkanları Pakistan'da bulunan

Erdoğan, Trump ile görüştü!

erdogan-trump-ile-gorustu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump telefonda görüştü.

ABD Senatosunun kaşıkçı kararı!

abd-senatosunun-kasikci-karari ABD Senatosu, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutan yasa tasarısını kabul etti.