13 Aralık 2018 Perşembe
ÇOCUKLU CAFE

Makedonya Cumhurbaşkanı Bursa'da!

28 Kasım 2018 Çarşamba 21:57

makedonya--cumhurbaskani-bursada

Makedonya Cumgurbaşkanı İvanov, Bursa Uludağ Üniversitesi (B.U.Ü.) Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta öğrencilerle bir araya geldi.

Makedonya'nın, bütün milletlerin ayakta kaldığı, ancak devlete dönüşmediği küçük bir dünya olduğunu söyleyen İvanov, birlikte yaşama modelini her geçen gün geliştirmeye ve mükemelleştirmeye devam ettiklerini aktardı. Makedonya demokrasi modelinin Balkanlar ve Avrupa’dan kimi ülkeler için halen bir hayalden ibaret olduğunu ifade eden İvanov, konuşmasına şöyle devam etti: 

"Geçmişin müspet tecrübelerine dayanan modelimiz aynı zamanda geleceğinde modelidir. Geçmişte nasıl birlikte yaşayıp birlikte gelişebilmişsek aynısını gelecekte de yapabiliriz ve mutlaka yapmaya çalışmalıyız. Bunu yapmak zorundayız, çünkü günümüz dünyası çok ciddi değişim halindedir. Bizler kendi statik dünya görüşümüze tamamen köle olmuş durumdayız ve zaman zaman dünyada gerçekleşen değişimleri tam anlamıyla göremiyoruz" dedi.  

İvanov, yeni dünya düzenin sınırlarının olmayacağını vurgulayarak, "Artık her şeyin sonrasının yaşandığı dönemdeyiz. Kapitalizm sonrası dönem, demokrasi sonrası dönem ve en önemlisi de gerçeklik sonrası dönemi yaşıyoruz. Yeni dünya düzeni yine sınırların olmayacağı, yavaş yavaş sınırların ortadan kalkacağı bir düzen olacaktır. Tıpkı imparatorluklar döneminde açık görüşlü insanların yaşadığı, sınırların olmadığı, açık alanların olduğu gibi yeni dönemde de sınırların olmayacağı bir düzenle karşı karşıya kalacağız. Bu yeni dönem artık gerçek bir dönem değil, zahiri, sanal bir dünya olacaktır. Bu artık yeni nesillerin dönemidir" diye konuştu

Üniversitelerde milenyum neslinin okuduğunu, bu neslin bencil, paylaşımcı olmayan, birçok şeyi kendisi için isteyen bir nesil olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı İvanov, dijital teknolojiye ilk geçmiş olan neslin fazla kitap okumayı sevmediğini kaydetti.  

Günümüzde birçok hizmet ve ürünün dijital olduğunu aktaran İvanov, "Dijitalleşmeyen tek şey vardır. Bu da yemek, su ve enerji alanlarıdır. Bu alanları kontrol edecekler gelecekte varlıklarını sürdüreceklerdir. Çünkü dünya nüfusu her geçen gün artmaktadır" diye konuştu.

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay da Gyorge İvanov’u üniversitelerinde ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Konuşmaların ardından Ulcay, İvanov’a hediye takdim etti.

 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Genç kadın korku nedir bilmiyor!

genc-kadin-korku-nedir-bilmiyor Moğolistan’da bir genç kadın onlarca kurdu elleriyle besleyip bakımlarıyla birebir ilgileniyor.

Bursa İpeği Valensiya'da!

bursa-ipegi-valensiyada İspanya’nın Valensiya kentinde düzenlenen Uluslararası İpek Konferansı'na Bursa damgasını vurdu. Uluslararası İpek Konferansı, İspanya’nın Valensiya kentinde düzenlendi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Bursa'da!

makedonya--cumhurbaskani-bursada Makedonya Cumgurbaşkanı İvanov, Bursa Uludağ Üniversitesi (B.U.Ü.) Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta öğrencilerle bir araya geldi.

Trump: Yasal yolları araştırın!

trump-yasal-yollari-arastirin Amerikan NBC TV, "Beyaz Saray Gülen'in ABD'den uzaklaştırılmasının nasıl mümkün olacağının araştırılmasını istediğini" bildirdi.

Suriye zirvesi Türkiye'de yapıldı!

suriye-zirvesi-turkiyede-yapildi Türkiye’nin ev sahipliğinde Vahdettin Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in

Prens Selam'a İsrail övgüsü!

prens-selama-israil-ovgusu İsrailli yazar Tsvaya Greenfield, Ha’aretz gazetesinde yer alan makalesinde, Suudi Arabistan Veliaht Prens Selman’ın İsrail’in 50 yıldır beklediği lider olduğunu ileri sürdü. Kaşıkçı olayında