Süper Timsah

34'üncü Z-Kütüphane açıldı

02 Ekim 2019 Çarşamba 23:23

34uncu-z-kutuphane-acildi

Bursa’nın 34’üncü Z-Kütüphanesi (Zenginleştirilmiş Kütüphane) , Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, İznik İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammet Asil, okul idarecileri, öğretmen ve çok sayıda öğrencinin katıldığı törenle hizmete açıldı.

Törende konuşan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, “ Z-Kütüphaneler sadece kitapla hemhâl olarak gelişimin sağlandığı değil, dijital platformların da kullanıldığı ve öğrencinin rahatının düşünüldüğü estetik zevke hitap eden özel kütüphanelerdir.” dedi. 

KİTAP HAYATIN BİR PARÇASI 

Törende yaptığı konuşmada kitap okumanın önemi vurgulayan Sabahattin Dülger, “Ferdin ve toplumun gelişimi için; dünyayı anlayabilmek, sindirebilmek ve de söz sahibi olabilmek için en temel ve özel araç okumaktır” dedi. Konfüçyüs’ün “Allah’ım bana çiçek dolu bir bahçe ve kitap dolu bir ev ver.” sözüne atıfta bulunan Dülger, “İznik’i bu konuda şanslı görüyorum ki bütün bahçeler çiçek dolu, kitap dolu bir eve sahip olabilmek de bizim elimizde. Gençlere bir önerim olacak. Bazen sorduğumuzda boş zamanlarında ne yapıyorsun diye. Kitap okuyorum diyorlar. Bu beni üzüyor kitap boş zaman uğraşı değildir. Vakit ayrılacak hayatın bir parçası olan ve kendi gelişimimize değer katacak en değerli unsurdur.” dedi. 

ZEMİN KÜTÜPHANESİ DEĞİL ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ KÜTÜPHANE 

Açılışını gerçekleştirdikleri kütüphanenin Bursa’nın 34’üncü Z Kütüphanesi olduğunu vurgulayan Dülger, “Kütüphanenin maliyeti devletimize yaklaşık 72 bin lira. İznik de bu işin üssü olacak. Z kütüphane nedir, genelde zemin katta yapıldığı için zemin kat kütüphanesi algısı var. Ancak Z kütüphane zenginleştirilmiş kütüphane sadece kitapla hemhâl olarak gelişimin sağlandığı değil, dijital platformların da kullanıldığı öğrencinin rahatının düşünüldüğü estetik zevke hitap eden özel kütüphanelerdir. İznik’imize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi. 

“Bir kütüphaneyi yok etmek, dijital veriyi yok etmekten çok daha zordur” 

“Zekâ beynin salt kapasitesini gösterir. Akıl ise onun disipline edilmiş şekillendirilmiş halidir” diyen İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, “Bunu da öğrenme yöntemini kullanarak okuyarak gerçekleştiririz. Dünyada 2 bin yıl kadar öncesinden bu yana kütüphane kavramının olduğunu görüyoruz. Niçin var çünkü geçmişten bugüne, bugünden geleceğe bilgi aktarımına aslında kitaplar ve dolayısıyla onların bir arada bütünlük içinde bulunduğu kütüphaneler vesile olmaktadır. Kitap okumanın önemini hiçbir zaman yitirmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü bir kütüphaneyi yok etmek, dijital veriyi yok etmekten çok daha zordur. İskenderiye Kütüphanesine baktığımızda yıkılmış yakılmış ama yok olması yüzyıllar almıştır. Konfüçyüs, “Öğrenmeden düşünmek tehlikelidir, düşünmeden öğrenmek ise emek kaybıdır” diyor. Dolayısıyla kitaplardan öğreneceğiz akıl oluşturup ileriye yönelik düşünce geliştireceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.  

TOPLAM MALİYET 72 BİN TL 

Bursa’nın 34’üncü Z-Kütüphanesi olan İznik Kılıçaslan İlkokulu Z Kütüphanesi, okul bünyesinde 65 metrekarelik bir alanda faaliyet gösterecek. Devletimize maliyeti yaklaşık 72 bin TL olan kütüphanede 5 adet bilgisayar, yazıcılar, internet bağlantısı, aydınlatma, masa, sandalye, raflar, kitaplık ve 1000 adet kitap öğrencilerin çalışmasına uygun bir ortamla birlikte hizmet verecek.

 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Dülger'den yeni müdürlere nasihat!

dulgerden-yeni-mudurlere-nasihat Bursa’da ilk defa yöneticiliğe atanan okul ve kurum müdürlerine yönelik hazırlanan “Okul Müdürleri Bilgilendirme Toplantısı” Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu'nda gerçekleştirildi.

Bu okul elektrik parası vermiyor!

bu-okul-elektrik-parasi-vermiyor Bursa’da bir lise, kurduğu sistemle elektriğini kendi üretiyor.

En uzun soluklu kongre başladı!

en-uzun-soluklu-kongre-basladi Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından her yıl organize edilen Uluslararası İlişkiler Kongresi’nin 11’incisi başladı. Alanında bu kadar uzun devam eden başka bir

34'üncü Z-Kütüphane açıldı

34uncu-z-kutuphane-acildi Bursa’nın 34’üncü Z-Kütüphanesi (Zenginleştirilmiş Kütüphane) , Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, İznik İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammet

Ürün güvenliği eğitimi!

urun-guvenligi-egitimi Güvenli ürün için tüketici farkındalığının artırılması amacıyla Bursa’da görev yapan öğretmenlere eğitim verildi.

9 öğrenci poğaçadan zehirlendi!

9-ogrenci-pogacadan-zehirlendi Bursa’da bir lisede eğitim gören 9 öğrenci sabah kantinden aldıkları sosisli poğaçalardan zehirlendi. Öğrenciler hastanelere sevk edilirken polis konuyla ilgili soruşturma başlattı.