rotabursaTV

34'üncü Z-Kütüphane açıldı

02 Ekim 2019 Çarşamba 23:23

34uncu-z-kutuphane-acildi

Bursa’nın 34’üncü Z-Kütüphanesi (Zenginleştirilmiş Kütüphane) , Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, İznik İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammet Asil, okul idarecileri, öğretmen ve çok sayıda öğrencinin katıldığı törenle hizmete açıldı.

Törende konuşan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, “ Z-Kütüphaneler sadece kitapla hemhâl olarak gelişimin sağlandığı değil, dijital platformların da kullanıldığı ve öğrencinin rahatının düşünüldüğü estetik zevke hitap eden özel kütüphanelerdir.” dedi. 

KİTAP HAYATIN BİR PARÇASI 

Törende yaptığı konuşmada kitap okumanın önemi vurgulayan Sabahattin Dülger, “Ferdin ve toplumun gelişimi için; dünyayı anlayabilmek, sindirebilmek ve de söz sahibi olabilmek için en temel ve özel araç okumaktır” dedi. Konfüçyüs’ün “Allah’ım bana çiçek dolu bir bahçe ve kitap dolu bir ev ver.” sözüne atıfta bulunan Dülger, “İznik’i bu konuda şanslı görüyorum ki bütün bahçeler çiçek dolu, kitap dolu bir eve sahip olabilmek de bizim elimizde. Gençlere bir önerim olacak. Bazen sorduğumuzda boş zamanlarında ne yapıyorsun diye. Kitap okuyorum diyorlar. Bu beni üzüyor kitap boş zaman uğraşı değildir. Vakit ayrılacak hayatın bir parçası olan ve kendi gelişimimize değer katacak en değerli unsurdur.” dedi. 

ZEMİN KÜTÜPHANESİ DEĞİL ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ KÜTÜPHANE 

Açılışını gerçekleştirdikleri kütüphanenin Bursa’nın 34’üncü Z Kütüphanesi olduğunu vurgulayan Dülger, “Kütüphanenin maliyeti devletimize yaklaşık 72 bin lira. İznik de bu işin üssü olacak. Z kütüphane nedir, genelde zemin katta yapıldığı için zemin kat kütüphanesi algısı var. Ancak Z kütüphane zenginleştirilmiş kütüphane sadece kitapla hemhâl olarak gelişimin sağlandığı değil, dijital platformların da kullanıldığı öğrencinin rahatının düşünüldüğü estetik zevke hitap eden özel kütüphanelerdir. İznik’imize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi. 

“Bir kütüphaneyi yok etmek, dijital veriyi yok etmekten çok daha zordur” 

“Zekâ beynin salt kapasitesini gösterir. Akıl ise onun disipline edilmiş şekillendirilmiş halidir” diyen İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, “Bunu da öğrenme yöntemini kullanarak okuyarak gerçekleştiririz. Dünyada 2 bin yıl kadar öncesinden bu yana kütüphane kavramının olduğunu görüyoruz. Niçin var çünkü geçmişten bugüne, bugünden geleceğe bilgi aktarımına aslında kitaplar ve dolayısıyla onların bir arada bütünlük içinde bulunduğu kütüphaneler vesile olmaktadır. Kitap okumanın önemini hiçbir zaman yitirmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü bir kütüphaneyi yok etmek, dijital veriyi yok etmekten çok daha zordur. İskenderiye Kütüphanesine baktığımızda yıkılmış yakılmış ama yok olması yüzyıllar almıştır. Konfüçyüs, “Öğrenmeden düşünmek tehlikelidir, düşünmeden öğrenmek ise emek kaybıdır” diyor. Dolayısıyla kitaplardan öğreneceğiz akıl oluşturup ileriye yönelik düşünce geliştireceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.  

TOPLAM MALİYET 72 BİN TL 

Bursa’nın 34’üncü Z-Kütüphanesi olan İznik Kılıçaslan İlkokulu Z Kütüphanesi, okul bünyesinde 65 metrekarelik bir alanda faaliyet gösterecek. Devletimize maliyeti yaklaşık 72 bin TL olan kütüphanede 5 adet bilgisayar, yazıcılar, internet bağlantısı, aydınlatma, masa, sandalye, raflar, kitaplık ve 1000 adet kitap öğrencilerin çalışmasına uygun bir ortamla birlikte hizmet verecek.

 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Büyükşehir’le el ele haydi üniversiteye

buyuksehirle-el-ele-haydi-universiteye Bursa Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hocalara Geldik Bursa Başarı Merkezi işbirliğinde üniversite adaylarına yönelik hazırlanan Temel Yeterlilik Testi Türkiye Geneli Deneme

Osmangazi'den online sınav desteği!

osmangaziden-online-sinav-destegi Osmangazi Belediyesi 25-26 Temmuz’da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve 20 Haziran’da yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) öncesinde internet üzerinden deneme sınavı düzenleyecek.

Bakan Selçuk'tan çocuklara uyarı!

bakan-selcuktan-cocuklara-uyari Yarın 4 saatliğine dışarıya çıkacak 14 yaş ve altı çocuklara seslenen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bu sürecin sizin kontrolünüzde olmasına lütfen dikkat edin. Çocuklar, arkadaşları, sevdikleri

Yaz tatilinde okul olacak mı?

yaz-tatilinde-okul-olacak-mi Yaz tatilinde okul var mı sorusunun yanıtını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk verdi. Selçuk yaz tatili süresince okulların kapalı olacağını EBA TV'nin yayında olacağını söyledi.

Bakan'dan yeni açıklama!

bakandan-yeni-aciklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Kabine toplantısında ortaya çıkan görüşler çerçevesinde Uzaktan Eğitimin 31 Mayıs’a

Eğitim uzaktan, destek gönülden

egitim-uzaktan-destek-gonulden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BUSMEK marifetiyle uzaktan eğitim modeliyle internetten canlı olarak düzenlenen lise ve üniversite hazırlık kurslarına katılarak, tüm öğrencilere