Erkan Aydın
ÇOCUKLU CAFE

Başkan Acar'dan 2018 raporu!

01 Ocak 2019 Salı 00:54

baskan-acardan-2018-raporu

Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, “Eğitime Bakış 2018 İzleme ve Değerlendirme” raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Acar, yaptığı açıklamada, “Bu raporla birlikte eğitime erişim ve katılım; eğitimin çıktıları; öğretmenler ve okulların yetkileri; eğitim-öğretim ortamları; finansman olmak üzere toplam 24 gösterge üzerinden eğitim sisteminin mevcut fotoğrafı ve ihtiyaçları ortaya konuldu” dedi. 

Acar, kişi ya da toplumların eğitilmediği sürece potansiyeli, öğretilmediği sürece kapasitenin büyütülemeyeceğini vurguladı. Ramazan Acar, raporda öğretmeni konu edilen bölümlere ve göstergelere dair öne çıkan hususları şu şekilde ifade etti:  

“TIMSS ve PISA gibi uluslar arası mukayeseli çalışmalar, en başarılı eğitim sistemlerinde anahtar rolün öğretmenler olduğunu gösteriyor. Öğretmenlerin öğrenci başarısı üzerindeki etkisinin, müfredattan da öğretim teknik ve materyallerinden de çok daha yüksek ve anlamlı olduğu gözüküyor. Öğretmenler, dezavantajlı öğrencilerin dezavantajını ortadan kaldıracak en önemli unsur olarak tanımlanmaktadır. UNESCO, ILO, UNICEF ve UNDP genel direktörlerinin 2014 Dünya Öğretmenler Günü’nde yayımladıkları ortak bildiride, ‘Bir eğitim sistemi ancak öğretmenleri kadar iyidir. Öğretmenler, evrensel ve herkes için kaliteli eğitim açısından vazgeçilmezdir’ vurgusu yapılıyor. Eğitim-Bir-Sen olarak biz de Türkiye’deki eğitim sistemini daha iyi hâle getirmede en önemli unsurun öğretmen olduğunu savunuyoruz. Raporda öne çıkan bir diğer bulgu ise öğretmen ve okul yöneticilerinin maaş ve ücretleridir. Türkiye’deki, başta okul yöneticileri olmak üzere, öğretmenlerin maaşları ve yıllık gelirleri, OECD ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça düşük olduğu gözlenmektedir”.  

Açıklamasında bu hususa da işaret eden Bursa Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, tablonun eğitime önem verme iradesine yeni ve büyük Türkiye hedefine de uygun olmadığını, Türkiye’deki öğretmenlerin mesleki kıdemleri arttıkça memnuniyetsizlik seviyesinin de arttığını belirterek, hem öğretmenlerin, hem okul idârecilerinin ücretlerinde iyileştirmenin gecikmeden yapılmasını istedi.  

Yine raporda, MEB, ÖSYM, TÜİK gibi kuruluşların yayımladığı açık veriler ile her yıl yayımladığı Bir Bakışta Eğitim raporu üzerinden OECD verileri kullanıldı. Bu noktada, Millî Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim-Bir-Sen’in talebine olumlu cevap vererek açık istatistiklerde olmayan birçok veriyi paylaştığını ve daha geniş düzlemde analiz yapma imkânı sağladığını söyleyen Acar, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sendika adına teşekkür etti.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İşte öğrencilerin Bursa hayali!

iste-ogrencilerin-bursa-hayali Nilüfer Belediyesi'nin, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte "Bir Hayaldir Bursa" temasıyla düzenlediği resim yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Liselilerden örnek davranış!

liselilerden-ornek-davranis Bursa'da lise öğrencileri, dua ettikten sonra şehitliği temizledi.

Okulda eşek şakası!

okulda-esek-sakasi Bursa'da bir ilköğretim okulunda içtikleri sudan zehirlendikleri iddia edilen 25 öğrenci hastaneye kaldırıldı. Öğrencilerin su mataralarına şaka yapmak isteyen bir başka öğrencinin uhu karıştırdığı

BUSİM projesi uygulamaya geçti

busim-projesi-uygulamaya-gecti Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursa Sürekli İyileştirme Modeli (BUSİM) projesini uygulamaya koydu.

Bakan Selçuk Bursa'ya geldi!

bakan-selcuk-bursaya-geldi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, meslek okulları ile alakalı konuşarak, “Bizim meslek okullarımızın, sanayi toplumunun gerektirdiği daha mekanik ve orta ölçekli bir teknoloji ile yürümesinin mümkün

Acar'dan ek gösterge açıklaması!

acardan-ek-gosterge-aciklamasi Eğitim Bir-Sen Bursa 1 No'lu Şubesi, 2019 yılının ilk il divan kurulu toplantısını yaptı. Yönetim kurulu üyeleri ve ilçe başkanlarının katıldığı toplantıda sendikal faaliyetlerin yanı sıra