Süper Timsah

Başkan Acar'dan 2018 raporu!

01 Ocak 2019 Salı 00:54

baskan-acardan-2018-raporu

Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, “Eğitime Bakış 2018 İzleme ve Değerlendirme” raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Acar, yaptığı açıklamada, “Bu raporla birlikte eğitime erişim ve katılım; eğitimin çıktıları; öğretmenler ve okulların yetkileri; eğitim-öğretim ortamları; finansman olmak üzere toplam 24 gösterge üzerinden eğitim sisteminin mevcut fotoğrafı ve ihtiyaçları ortaya konuldu” dedi. 

Acar, kişi ya da toplumların eğitilmediği sürece potansiyeli, öğretilmediği sürece kapasitenin büyütülemeyeceğini vurguladı. Ramazan Acar, raporda öğretmeni konu edilen bölümlere ve göstergelere dair öne çıkan hususları şu şekilde ifade etti:  

“TIMSS ve PISA gibi uluslar arası mukayeseli çalışmalar, en başarılı eğitim sistemlerinde anahtar rolün öğretmenler olduğunu gösteriyor. Öğretmenlerin öğrenci başarısı üzerindeki etkisinin, müfredattan da öğretim teknik ve materyallerinden de çok daha yüksek ve anlamlı olduğu gözüküyor. Öğretmenler, dezavantajlı öğrencilerin dezavantajını ortadan kaldıracak en önemli unsur olarak tanımlanmaktadır. UNESCO, ILO, UNICEF ve UNDP genel direktörlerinin 2014 Dünya Öğretmenler Günü’nde yayımladıkları ortak bildiride, ‘Bir eğitim sistemi ancak öğretmenleri kadar iyidir. Öğretmenler, evrensel ve herkes için kaliteli eğitim açısından vazgeçilmezdir’ vurgusu yapılıyor. Eğitim-Bir-Sen olarak biz de Türkiye’deki eğitim sistemini daha iyi hâle getirmede en önemli unsurun öğretmen olduğunu savunuyoruz. Raporda öne çıkan bir diğer bulgu ise öğretmen ve okul yöneticilerinin maaş ve ücretleridir. Türkiye’deki, başta okul yöneticileri olmak üzere, öğretmenlerin maaşları ve yıllık gelirleri, OECD ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça düşük olduğu gözlenmektedir”.  

Açıklamasında bu hususa da işaret eden Bursa Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, tablonun eğitime önem verme iradesine yeni ve büyük Türkiye hedefine de uygun olmadığını, Türkiye’deki öğretmenlerin mesleki kıdemleri arttıkça memnuniyetsizlik seviyesinin de arttığını belirterek, hem öğretmenlerin, hem okul idârecilerinin ücretlerinde iyileştirmenin gecikmeden yapılmasını istedi.  

Yine raporda, MEB, ÖSYM, TÜİK gibi kuruluşların yayımladığı açık veriler ile her yıl yayımladığı Bir Bakışta Eğitim raporu üzerinden OECD verileri kullanıldı. Bu noktada, Millî Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim-Bir-Sen’in talebine olumlu cevap vererek açık istatistiklerde olmayan birçok veriyi paylaştığını ve daha geniş düzlemde analiz yapma imkânı sağladığını söyleyen Acar, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sendika adına teşekkür etti.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

13 okul bir an önce yapılsın!

13-okul-bir-an-once-yapilsin Bursa’da 2017-2018 eğitim öğretim yılı başında 13 okulun yıkılmasının ardından hala yenilerinin yapılamaması okul derneklerini harekete geçirdi. Demirtaşpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mezunlar

4500 TL bursa staj imkanı!

4500-tl-bursa-staj-imkani TÜBİTAK tarafından uygulamaya konulan 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü’ne kabul edilen öğrenciler, aylık 4 bin 500 TL bursla staj yapmaya

Çorbalar başkandan!

corbalar-baskandan Uludağ Üniversitesinde final sınavlarının yaşandığı bu dönemde 7/24 esasına göre hizmet veren Büyükşehir Belediyesi Görükle Gençlik Merkezi ve Görükle Millet Kıraathanesi, günün her saati dolup,

Bursa'da karne sevinci!

bursada-karne-sevinci Türkiye’de 18 milyon, Bursa’da da 577 bin 545 öğrenci karne heyecanı yaşadı. Öğrencilerin yaz tatili süreci de başlamış oldu.

Acar: Tüm öğretmenler kadrolu olmalı!

acar-tum-ogretmenler-kadrolu-olmali Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, yeni eğitim öğretim dönemine eski sorunlarla girilmemesi, beklentileri karşılayacak adımlar atılması ve vaatlerin icraata dönüştürülmesi

Büyükşehir'den karne hediyesi!

buyuksehirden-karne-hediyesi Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, 15-16 Haziran tarihlerinde karnesini getiren bütün ilk, orta ve lise öğrencilerine ücretsiz ev sahipliği yapacak.