ÇOCUKLU CAFE

Davutoğlu’ndan Bursa’ya övgü

25 Ekim 2018 Perşembe 19:46

davutoglundan-bursaya-ovgu

Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Bursa’nın çok özel şehirlerden biri olduğuna işaret ederek, “Bu ulu şehirde bir kez daha bulunmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.

Ahmet Davutoğlu, BUÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu’nun tertiplediği ‘Duruş Konuşmaları; Bilgi, Bilinç ve Ahlâk’ konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Akademisyenlerin ve öğrencilerin ilgi gösterdiği konferansa eşi Sare Davutoğlu ile birlikte gelen Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, başbakanlığı döneminde ziyaret ettiği Bursa’ya ve Uludağ Üniversitesi’ne bir kez daha gelmiş olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi. 

Gençlere seslenen Ahmet Davutoğlu, geçmişte çok sayıda hocasının bulunduğuna işaret ederek, şehirlerin de bir bakıma kendisine hocalık yaptığını vurguladı. Şehirlerin, kendilerine şuurla, irfanla ve hikmetle yaklaşanlara hocalık yaptığını söyleyen Ahmet Davutoğlu,; “Yazdığım Medeniyetler ve Şehirler kitabımın girişinde iki hocamı yâd edeceğim demiştim. Konya ve İstanbul. Ama sadece bu iki hoca değil, bir çok şehrin rahle-i tedrisinden geçtik. Bursa, bu anlamda hepimizin hocasıdır. Dış İşleri Bakanı iken Bursa’ya seneler önce bir toplantıya geldiğimde, her şehri bir isimle anarım. Bursa’ya Ulu şehir demiştim. Bu şehrin sıfatı budur. Dünyanın çok değişik ve beni çok etkileyen mekânlarında bulundum. Ancak Bursa Ulu Camii, başlı başına özel bir mekândır. Dünyanın şehirle bütünleşmiş çok sayıda dağında ve denizinde bulundum. Ama Uludağ, bulunduğu şehre kimlik veren özel bir mekândır. Camisi ulu, sırtını verdiği dağ ulu ve 6 asır süren devletimizin başlangıç anlamında ulusu Osman Gazi de burada, Orhan Gazi de burada. Anadolu’da irfanımızın en önemli temsilcilerinden, ulularından Emir Sultan da burada. Süleyman Çelebi de, Eşrefoğlu Rumi de, Üftade hazretleri de ve daha niceleri burada. Siyasetimize bakın Bursa’yı görürsünüz. Geçmiş tarihi anlamda. İrfanımıza, kültürümüze bakın Bursa’yı görürsünüz. İktisadımıza bakın ipek yolunun ipek ile anılan bir şehri olarak Bursa’yı görürsünüz. Bursa’ya referansta bulunmadan bizim tarihimizi anlamak mümkün değildir. Onun için değerli öğrenciler size ilk tavsiyem, Bursa’nın dizinin dibine çökün ve Bursa’dan irfan, hikmet dersi alın” şeklinde konuştu.  

Davutoğlu, “Türkiye’deki en güzel kampüslerden birisi Bursa Uludağ Üniversitesi’nin kampüsüdür. Çok severim. Ancak bir özelliği sizleri sakın ola ki olumsuz etkilemesin. Şehrin merkezinden biraz uzaktadır. Ne olur vakit buldukça Bursa’nın sokaklarında tarih, hikmet ve irfan dersi alın. Ben bir kez daha bu aziz şehirde olmaktan ve sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Beni Bursa Uludağ Üniversitesi’ne çağıran öğrencilerimize ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay hocamıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

Programda konuşma yapan BUÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce ise, faaliyeti düzenledikleri için topluluk öğrencilerine teşekkür etti. Mehmet Yüce, “Bursa Uludağ Üniversitesi’nin millî duruşu ile birlikte ‘Bilimden üretime, üretimden ekonomiye’ sloganıyla ve 3. nesil üniversite vizyonuyla evrensel çerçevede projeleri geliştirip milletin hizmetine sunmayı kendisine hedef edinmiştir. Gençlerimizin millî ve manevî değerlerimizle hemhâl olmasını sağlamak asli vazifemizdir. Bununla birlikte hedefimiz, evrensel çerçevede hedefler üretmek ve dünya mirasına katkılarda bulunmaktır” şeklinde konuştu.  

Ahmet Davutoğlu, konuşmalarının ardından öğrencilerden gelen soruları cevapladı. Programın sonunda Davutoğlu’na, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu öğrencileri tarafından hediye takdim edildi.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Bursa'da karne sevinci!

bursada-karne-sevinci Bursa'da 570 bin öğrenci ve 32 bin öğretmen yarı yıl tatiline girdi. Bu yıl birinci sınıfa başlayan 45 bini aşkın öğrenci ise ilk kez karne heyecanı yaşadı.

45 bin öğrenci ilk kez karne alacak!

45-bin-ogrenci-ilk-kez-karne-alacak Bursa’da ilk ve orta öğretimde yaklaşık 590 bin 380 öğrenci ile 32 bin 915 öğretmen yarı yıl tatiline giriyor. Bu yıl birinci sınıfa başlayan 45 bini aşkın öğrenci de ilk kez karne almanın

Tatili verimli geçirin!

tatili-verimli-gecirin Yarı yıl tatilinin çocukların dinlemesi için bir fırsat olduğu bildirildi.

İşte okuma azmi!

iste-okuma-azmi Bursa'da ikamet eden 85 yaşındaki kadın, ilerleyen yaşına rağmen kar kış demedi her gün 2 kilometre yürüyerek gittiği kursta okuma-yazma öğrendi.

İki ilçede okullar tatil!

iki-ilcede-okullar-tatil Bursa’nın dağ ilçelerinden Büyükorhan ve Harmancık'da eğitime bir gün ara verildi.

55 doktora öğrencisi alınacak!

55-doktora-ogrencisi-alinacak Bursa Uludağ Üniversitesi, 2019 bahar döneminde 13 farklı sektörde istihdam edilmek üzere 55 doktora öğrencisi alacak. TÜBİTAK tarafından başlatılan ‘sanayi doktora programı’ dahilinde aylık 4 bin 500