Süper Timsah

Halk Bankası personeli tepkili!

10 Kasım 2018 Cumartesi 17:57

halk-bankasi-personeli-tepkili

Halk Bankası, yakın zamanda kurum içinde unvanda yükselme sınavı yapmıştı. Sınav sonuçları açıklandı ancak terfi için umutla bekleyen personel hayal kırıklığına uğradı. Baraj puanından ve kontenjan diliminden şikayetçi olan çalışanlar seslerini yetkili mercilere duyurma çabasında.

Halk Bankası, geçtiğimiz günlerde çeşitli pozisyonlar için unvanda yükselme sınavı yaptı. Sınava 7191 kişi girdi ve bunlardan 1632’si başarılı oldu. 

Personelin şikayeti ise baraj puanının ve başarı yüzdelik diliminin arttırılması konusunda oldu. Önceki dönemlerde performans puanıyla beraber 40’a kadar düşen baraj puanları bu sene 70’e çıktı. Diğer yandan 70 ve üzerinde puan almak bile tek başına yeterli olmadı. Çünkü banka ekstra olarak unvana göre değişen yüzdelik başarı dilimine girme şartı koştu. 

Personel Tepki Gösterdi 

Halk Bankası; servis asistanlığından servis görevlisi unvanına yükselmek için %30’luk,

servis görevlisi unvanından servis yetkilisi unvanına yükselmek için %30’luk,

servis yetkilisi unvanından yönetmen yardımcısı unvanına yükselmek için %20’lik,

yönetmen yardımcısı unvanından yönetmenlik unvanına yükselmek için ise %10’luk başarı sıralamasına girmeyi şart koştu. 

Bankadan gelen açıklama; üst unvanlarda yığılma olmasından dolayı başarı yüzdesi ve baraj puanının yükseltildiği yönünde. Ancak bu açıklama alt unvan kapsamında yükselmek isteyen personeli tatmin etmedi. Çünkü aynı kota ve baraj alt unvanlara da getirilmiş durumda. 

Personel, bazı kişilerin başka kurumlardan transfer edilerek Halk Bankası'nda üst unvanlara doğrudan atanmasından dolayı kontenjanların dolduğunu belirtiyor. Konuştuğumuz Halk Bankası çalışanları, baraj puanını geçmelerine rağmen kendi kurumlarında "üvey evlat" muamelesi görmekten şikayetçiler. 

Sendikadan Beklenen Destek Çıkmadı

Öz Finans İş Sendikası’na üye olan bazı Halk Bankası çalışanları mağduriyetlerini sendikaya E-Postayla bildirmişlerdi. Gönderilen E-Postalara geri dönüş yapılmaması ve konuyla yeterince ilgilenilmediği için birçok Halk Bankası çalışanı sendika üyeliğinden çıktı ve birçoğu da çıkma noktasında karar aşamasında.  

Personel Ne İstiyor? 

Banka personeli, üst yönetimin verdiği sözleri tutmasını bekliyor. Zira; personel odaklı olunacağını ve personelin mutluluğunun kendileri için çok önemli olduğunu belirtmişlerdi. Buna mukabil unvanda yükselme kapsamındaki baraj puanlarının düşürülmesi ve yüzdelik başarı diliminin arttırılması personelin talepleri arasında. 

Servis görevlisi unvanından servis yetkilisi unvanına geçiş sınavında bir sorunun cevabı, cevap anahtarında yanlış olarak açıklanmasına rağmen, iptal edilip doğru sayılmamıştır. Bir soru yüzünden yükselme hakkı kazanamayan birçok personel bu durumun düzeltilmesini umutla bekliyor. 

Sorun çözülecek mi? 

Yıllarca bu kuruma emek veren ve sınav stresi çekerek yükselmeyi hak eden Halk Bankası çalışanlarının motivasyonu düşmüş durumda. Çünkü yıllarca emek verdikleri kurum, kendi çalışanlarına kulaklarını tıkıyor. En kısa zamanda yetkili mercilerden olumlu bir açıklama gelmesini bekliyorlar. 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Haksızlığa karşı haklı tepki.

    Misafir Bir banka calısanı olarak yapılan haksızlıkların karsısındayız. Halkbank personeline uygulanan sistem gayriadildir. 11 Kasım 2018 09:37

DİĞER HABERLER

Tekstilcilerden Londra çıkarması

tekstilcilerden-londra-cikarmasi Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında tekstil sektörü temsilcileri, İngiltere’de düzenlenen Londra Tekstil 2019 Fuarı’nda incelemelerde bulundu.

İzne çıkıyoruz dediler...

izne-cikiyoruz-dediler Bursa’da izne çıktığını sanan işçiler, fabrikanın kapatıldığını anlayınca maaşlarını ve tazminatlarını alabilmek için eylem yaptı.

Görülmemiş olay!

gorulmemis-olay Bursa'da 400 gram ekmeği 1 liraya satarak halkın duasını alan ancak diğer fırıncılar tarafından haksız rekabet iddiasıyla suçlanan fırıncı, mahkemeyi kaybedince zam yapmak zorunda kaldı.

Burkay'dan heyecanlandıran haber!

burkaydan-heyecanlandiran-haber Türkiye, Volksvagen grubunun yapacağı yeni yatırımı konuşurken, Bursa Ticaret Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, ileri teknolojili yatırım hedefleyen yerel ve uluslararası dünya markalarıyla görüşme

Asa'dan ihracatta zirve hedefi

asadan-ihracatta-zirve-hedefi Misyonu ve vizyonu ile 2010 yılından bu yana yurt dışı pazar payını artıran Marmarabirlik, global bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu yıl ihracatta gözünü zirveye diken Marmarabirlik’te

BTSO üyeleri iş gezisinde!

btso-uyeleri-is-gezisinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), üyelerini dünyanın prestijli fuarlarıyla buluşturmaya devam ediyor.