ÇOCUKLU CAFE

Halk Bankası personeli tepkili!

10 Kasım 2018 Cumartesi 17:57

halk-bankasi-personeli-tepkili

Halk Bankası, yakın zamanda kurum içinde unvanda yükselme sınavı yapmıştı. Sınav sonuçları açıklandı ancak terfi için umutla bekleyen personel hayal kırıklığına uğradı. Baraj puanından ve kontenjan diliminden şikayetçi olan çalışanlar seslerini yetkili mercilere duyurma çabasında.

Halk Bankası, geçtiğimiz günlerde çeşitli pozisyonlar için unvanda yükselme sınavı yaptı. Sınava 7191 kişi girdi ve bunlardan 1632’si başarılı oldu. 

Personelin şikayeti ise baraj puanının ve başarı yüzdelik diliminin arttırılması konusunda oldu. Önceki dönemlerde performans puanıyla beraber 40’a kadar düşen baraj puanları bu sene 70’e çıktı. Diğer yandan 70 ve üzerinde puan almak bile tek başına yeterli olmadı. Çünkü banka ekstra olarak unvana göre değişen yüzdelik başarı dilimine girme şartı koştu. 

Personel Tepki Gösterdi 

Halk Bankası; servis asistanlığından servis görevlisi unvanına yükselmek için %30’luk,

servis görevlisi unvanından servis yetkilisi unvanına yükselmek için %30’luk,

servis yetkilisi unvanından yönetmen yardımcısı unvanına yükselmek için %20’lik,

yönetmen yardımcısı unvanından yönetmenlik unvanına yükselmek için ise %10’luk başarı sıralamasına girmeyi şart koştu. 

Bankadan gelen açıklama; üst unvanlarda yığılma olmasından dolayı başarı yüzdesi ve baraj puanının yükseltildiği yönünde. Ancak bu açıklama alt unvan kapsamında yükselmek isteyen personeli tatmin etmedi. Çünkü aynı kota ve baraj alt unvanlara da getirilmiş durumda. 

Personel, bazı kişilerin başka kurumlardan transfer edilerek Halk Bankası'nda üst unvanlara doğrudan atanmasından dolayı kontenjanların dolduğunu belirtiyor. Konuştuğumuz Halk Bankası çalışanları, baraj puanını geçmelerine rağmen kendi kurumlarında "üvey evlat" muamelesi görmekten şikayetçiler. 

Sendikadan Beklenen Destek Çıkmadı

Öz Finans İş Sendikası’na üye olan bazı Halk Bankası çalışanları mağduriyetlerini sendikaya E-Postayla bildirmişlerdi. Gönderilen E-Postalara geri dönüş yapılmaması ve konuyla yeterince ilgilenilmediği için birçok Halk Bankası çalışanı sendika üyeliğinden çıktı ve birçoğu da çıkma noktasında karar aşamasında.  

Personel Ne İstiyor? 

Banka personeli, üst yönetimin verdiği sözleri tutmasını bekliyor. Zira; personel odaklı olunacağını ve personelin mutluluğunun kendileri için çok önemli olduğunu belirtmişlerdi. Buna mukabil unvanda yükselme kapsamındaki baraj puanlarının düşürülmesi ve yüzdelik başarı diliminin arttırılması personelin talepleri arasında. 

Servis görevlisi unvanından servis yetkilisi unvanına geçiş sınavında bir sorunun cevabı, cevap anahtarında yanlış olarak açıklanmasına rağmen, iptal edilip doğru sayılmamıştır. Bir soru yüzünden yükselme hakkı kazanamayan birçok personel bu durumun düzeltilmesini umutla bekliyor. 

Sorun çözülecek mi? 

Yıllarca bu kuruma emek veren ve sınav stresi çekerek yükselmeyi hak eden Halk Bankası çalışanlarının motivasyonu düşmüş durumda. Çünkü yıllarca emek verdikleri kurum, kendi çalışanlarına kulaklarını tıkıyor. En kısa zamanda yetkili mercilerden olumlu bir açıklama gelmesini bekliyorlar. 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Haksızlığa karşı haklı tepki.

    Misafir Bir banka calısanı olarak yapılan haksızlıkların karsısındayız. Halkbank personeline uygulanan sistem gayriadildir. 11 Kasım 2018 09:37

DİĞER HABERLER

Marmarabirlik'ten rekor ödeme!

marmarabirlikten-rekor-odeme 12 Ekim’de 52 bin ton ürün alım planı ile alımlara başlayan Marmarabirlik, bugün itibariyle 33 bin ton ve 247 milyon TL karşılığında ürün alımı gerçekleştirdi.

21 yılda 3 milyon 759 bin ceza

21-yilda-3-milyon-759-bin-ceza- Tamamen gönüllülük esasına göre görev yapan fahri trafik müfettişleri, trafikte kural çiğneyen sürücülerin korkulu rüyası oldu.

Halk Bankası personeli tepkili!

halk-bankasi-personeli-tepkili Halk Bankası, yakın zamanda kurum içinde unvanda yükselme sınavı yapmıştı. Sınav sonuçları açıklandı ancak terfi için umutla bekleyen personel hayal kırıklığına uğradı. Baraj puanından ve

Mobilyacıların KDV sevinci!

mobilyacilarin-kdv-sevinci Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 4 sektör ve 6 başlıkta yıl sonuna kadar vergi indirimi müjdesi verdi.

Burkay'dan indirim açıklaması

burkaydan-indirim-aciklamasi Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 6 başlıkta açıklanan vergi indirimlerinin iç piyasaya güven ve moral aşılayacağını söyledi.

Hidamet Asa, Sarıbal'a meydan okudu!

hidamet-asa-saribala-meydan-okudu Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Milletvekili Orhan Sarıbal’ın “60 yıl sonra ilk kez zeytin üreticisi çaresiz” şeklindeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.