ÇOCUKLU CAFE

Halk Bankası personeli tepkili!

10 Kasım 2018 Cumartesi 17:57

halk-bankasi-personeli-tepkili

Halk Bankası, yakın zamanda kurum içinde unvanda yükselme sınavı yapmıştı. Sınav sonuçları açıklandı ancak terfi için umutla bekleyen personel hayal kırıklığına uğradı. Baraj puanından ve kontenjan diliminden şikayetçi olan çalışanlar seslerini yetkili mercilere duyurma çabasında.

Halk Bankası, geçtiğimiz günlerde çeşitli pozisyonlar için unvanda yükselme sınavı yaptı. Sınava 7191 kişi girdi ve bunlardan 1632’si başarılı oldu. 

Personelin şikayeti ise baraj puanının ve başarı yüzdelik diliminin arttırılması konusunda oldu. Önceki dönemlerde performans puanıyla beraber 40’a kadar düşen baraj puanları bu sene 70’e çıktı. Diğer yandan 70 ve üzerinde puan almak bile tek başına yeterli olmadı. Çünkü banka ekstra olarak unvana göre değişen yüzdelik başarı dilimine girme şartı koştu. 

Personel Tepki Gösterdi 

Halk Bankası; servis asistanlığından servis görevlisi unvanına yükselmek için %30’luk,

servis görevlisi unvanından servis yetkilisi unvanına yükselmek için %30’luk,

servis yetkilisi unvanından yönetmen yardımcısı unvanına yükselmek için %20’lik,

yönetmen yardımcısı unvanından yönetmenlik unvanına yükselmek için ise %10’luk başarı sıralamasına girmeyi şart koştu. 

Bankadan gelen açıklama; üst unvanlarda yığılma olmasından dolayı başarı yüzdesi ve baraj puanının yükseltildiği yönünde. Ancak bu açıklama alt unvan kapsamında yükselmek isteyen personeli tatmin etmedi. Çünkü aynı kota ve baraj alt unvanlara da getirilmiş durumda. 

Personel, bazı kişilerin başka kurumlardan transfer edilerek Halk Bankası'nda üst unvanlara doğrudan atanmasından dolayı kontenjanların dolduğunu belirtiyor. Konuştuğumuz Halk Bankası çalışanları, baraj puanını geçmelerine rağmen kendi kurumlarında "üvey evlat" muamelesi görmekten şikayetçiler. 

Sendikadan Beklenen Destek Çıkmadı

Öz Finans İş Sendikası’na üye olan bazı Halk Bankası çalışanları mağduriyetlerini sendikaya E-Postayla bildirmişlerdi. Gönderilen E-Postalara geri dönüş yapılmaması ve konuyla yeterince ilgilenilmediği için birçok Halk Bankası çalışanı sendika üyeliğinden çıktı ve birçoğu da çıkma noktasında karar aşamasında.  

Personel Ne İstiyor? 

Banka personeli, üst yönetimin verdiği sözleri tutmasını bekliyor. Zira; personel odaklı olunacağını ve personelin mutluluğunun kendileri için çok önemli olduğunu belirtmişlerdi. Buna mukabil unvanda yükselme kapsamındaki baraj puanlarının düşürülmesi ve yüzdelik başarı diliminin arttırılması personelin talepleri arasında. 

Servis görevlisi unvanından servis yetkilisi unvanına geçiş sınavında bir sorunun cevabı, cevap anahtarında yanlış olarak açıklanmasına rağmen, iptal edilip doğru sayılmamıştır. Bir soru yüzünden yükselme hakkı kazanamayan birçok personel bu durumun düzeltilmesini umutla bekliyor. 

Sorun çözülecek mi? 

Yıllarca bu kuruma emek veren ve sınav stresi çekerek yükselmeyi hak eden Halk Bankası çalışanlarının motivasyonu düşmüş durumda. Çünkü yıllarca emek verdikleri kurum, kendi çalışanlarına kulaklarını tıkıyor. En kısa zamanda yetkili mercilerden olumlu bir açıklama gelmesini bekliyorlar. 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Haksızlığa karşı haklı tepki.

    Misafir Bir banka calısanı olarak yapılan haksızlıkların karsısındayız. Halkbank personeline uygulanan sistem gayriadildir. 11 Kasım 2018 09:37

DİĞER HABERLER

Gürlük: Kaliteli, besleyici, doyurucu

gurluk-kaliteli-besleyici-doyurucu Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde üniversitede imal edilen süt ürünleri satan dükkanlardan alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturuyor.

Marmarabirlik'te sıra ödemelerde!

marmarabirlikte-sira-odemelerde Marmarabirlik’te ürün alımları 31 Aralık Pazartesi günü sona erdi. Birlik yeni bir rekora imza atarken, 351.5 milyon TL tutarında 51 bin ton ürün alımı gerçekleştirdi.

Bursa'da suya üçüncü indirim!

bursada-suya-ucuncu-indirim Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’da su fiyatlarına yeni yıldan itibaren yüzde 10’luk üçüncü bir indirimin yapılacağını açıkladı.

Oskarlar 45. kez sahiplerini bulacak!

oskarlar-45-kez-sahiplerini-bulacak- Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından bu yıl 45. kez düzenlenecek olan Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni 25 Aralık Salı günü gerçekleştirilecek.

İşte Bursa’nın 2019 bütçesi

iste-bursanin-2019-butcesi- Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılı mali bütçesi, 2 milyar 550 milyon TL olarak kabul edildi.

Yeni ihracat kapısı!

yeni-ihracat-kapisi Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), firmalara yeni ihracat kapıları açıyor. 2018 yılında 2 alım heyeti ile gıda sektörünün dış ticaretine büyük katkı sağlayan BTSO, Mart 2019’da yapılacak yeni