19 Haziran 2019 Çarşamba
Süper Timsah

Doğanbey'de demir parmaklık isyanı!

12 Haziran 2019 Çarşamba 22:48

doganbeyde-demir-parmaklik-isyani

Tayakadın, Doğanbey, Kiremitçi ve Kırcaali Mahallerini içinde barındıran Doğanbey Toki’de yaya yolları, site yönetimi tarafından demir parmaklıklarla kapatılınca, vatandaşlar ‘burası Filistin değil, Gazze değil’ diyerek isyan edip, tepki gösterdi.

Osmangazi İlçesi’nin tam ortasında bulunan ve yıllardır farklı sorunlar yumağıyla boğuşan Doğanbey Toki’de şimdide demir parmaklık sorunu baş gösterdi.

23 katlı binaların site yönetimleri, aldığı anlaşılmaz karar doğrultusunda halkın kullandığı yaya yollarını iki metre yüksekliğinde demir parmaklıklarla kapatması, halkın tepkisine neden oldu. Çevre mahallelerde oturanlar ve bu güzergahı kullananlar, kapatılan yolların sitelere ait olmadığını iddia ederken, bazıları ise, her ne olursa olsun, vatandaşa zorluk çıkaranların yaptığı uygulamanın kabul edilir bir yanı olmadığını ifade ettiler.

‘BU SKANDALA SON VERİLSİN’

Çarşıya çıkan yaya yollarının kapatılmasına bir anlam veremediklerini söyleyen vatandaşlar, Osmangazi Belediyesi’nin yaşanan skandala el koymasını istediler. 50 yıldır aynı istikameti işine giderken kullandığını belirten Ragıp Saral, “Ulu yolda oturuyorum. Kapalı çarşıda iş yerim var. Bu yolu yıllardır kullanıyorum. Yol açmanın, yol vermenin medeniyet olduğunu bildiğim bir ülkede böyle bir saçmalık karşısında ne diyeceğimi şaşırdım. Yetkililer bu işe en kısa sürede çözüm bulsunlar. Osmangazi Belediyesi, bu skandala dur demesi gerekiyor” diye tepki gösterdi.

‘YOLUMUZ KAPANDI’

Doğanbey Toki’deki yolları yıllardır kullandığını, binalar yapılmadan öncede bu güzergahta cadde olduğunu hatırlatan Hasan Ordu, “Hakikaten şaşırmış durumdayım. Böyle bir şeye tenezzül edilmesi doğru değil. Vatandaşın işini kolaylaştırmak için belediyeler istimlak yapıyor, yol açıyor. Toki’de bulunan site yöneticileri güvenliği gerekçe göstererek yolumuzu tel örgülerle kapatıyor. Bu nasıl güvenlik önlemi ki herkesi zora sokuyor. Bursa’da görev yapan kaymakamı, savcıyı, belediye yetkililerini bu saçmalığa son vermeye davet ediyorum” diye konuştu.

‘ANNEM 500 METRE YÜRÜMEK ZORUNDA KALIYOR’

Toki’de anne ve kardeşinin oturduğunu, 80 yıllık Kiremitçi mahallesi sakini olduğunu söyleyen Hasan Sür, “Site yöneticilerinin yaptığı kabul edilir bir şey değil. Annem ile kardeşim farkı binalarda oturuyor. Annem hemen yanı başındaki kardeşime gitmek istediğinde dikilen demir bariyerler yüzünden, bacakları rahatsız olduğu halde,500 metre yürümek zorunda kalıyor. Yayaların kullandığı yolların kapatılması kesinlikle doğru değil. Önlem alacağız diyenler bu işi abarttılar” şeklinde ifadeler kullanarak, yaşanan sıkıntıya çözüm getirilmesini istedi.

‘KABUL EDİLİR BİR ŞEY DEĞİL’

Yıllardır Doğanbey Toki’deki yaya yollarını kullandığını belirten 30 yaşındakiMustafa Çalışkan, ne diyeceğini şaşırdığını belirterek yaşananlara tepki gösterirken,“Bir yanda vatandaşın işini kolaylaştırmak için projelerini, göreve geldiklerinde yapacaklarını açıklayan belediye başkan adayları. Diğer yanda ise Doğanbey Toki’de bulunan binaların yollarını Filistinlilere yaşam hakkı tanımayan İsrail’in yaptığı gibi tel örgülerle çeviren site yönetimi. Ben yıllardır, herkes gibi bu yolları kullanıyorum. Hakikaten çok ayıp, kabul edilir bir şey değil. Tel örgüleri görünce Gazze’de tecrit altında olan Filistinliler geldi aklıma. İstinat duvarlarını atlayarak evimize, işimize gidiyoruz. Yaşananbu duruma bir an önce son verilmeli. Bu saçmalıktan dolayı, ben yaptım oldu mantığı ile hareket edenler hesap vermeli. Tel örgü ayıbı ortadan kaldırılmalı” şeklinde konuştu.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Arıboğan'dan çarpıcı açıklama!

aribogandan-carpici-aciklama Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde dekanlık yapan Prof. Deniz Ülke Arıboğan, İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin tekrarlanması üzerine bir değerlendirme yaptı ve AK

Aktaş: Uzun ince bir yoldayız!

aktas-uzun-ince-bir-yoldayiz Bursa’nın turizm parametrelerini en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Hanlar bölgesinden Tabakhaneler Sıcak Su bölgesine kadar her alanda farklı

Danıştay'dan önemli karar!

danistaydan-onemli-karar Satın aldığı traktörü 10 yıl sonra üzerine tescil etmek isteyen çiftçi, eski sahiplerinin yüzünden traktör üzerinde 27 ayrı haciz kararı olduğunu öğrenince büyük şok yaşadı.

Doğanbey'de demir parmaklık isyanı!

doganbeyde-demir-parmaklik-isyani Tayakadın, Doğanbey, Kiremitçi ve Kırcaali Mahallerini içinde barındıran Doğanbey Toki’de yaya yolları, site yönetimi tarafından demir parmaklıklarla kapatılınca, vatandaşlar ‘burası Filistin değil,

Atıklar sıfırlandı!

atiklar-sifirlandi Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen ‘Sıfır Atık ve Yeşil Karne Projesi kapsamında 1 yıl boyunca en

Esgin, Belene'yi TBMM'ye taşıdı!

esgin-beleneyi-tbmmye-tasidi AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, TBMM'de yaptığı konuşmada, Bulgaristan Türklerinin kapanmayan yarası Belene'nin kuruluşunun 70. yılında şehitleri andı.