Yeni bir hayatın kapıları aralanacak!

09 Eylül 2017 Cumartesi 17:16

yeni-bir-hayatin-kapilari-aralanacak

Yıldırım’da temeli atılan Sular Vadisi Doğa Parkı ile kaba inşaatında sona yaklaşılan spor kompleksi yeni bir hayatın kapılarını aralayacak

Mega kentsel dönüşüm projelerine imza atan Yıldırım Belediyesi, ilçenin çehresini değiştiriyor. İlçenin 3 bin 200 hektarlık planlanabilir alanının bin 125 hektarlık kısmını kentsel dönüşüm alanı olarak belirleyerek Türkiye’nin en kapsamlı dönüşüm çalışmalarını yürüten Yıldırım Belediyesi, bir taraftan planlama çalışmaları ve ön araştırmaları tamamlanan projelerin hayata geçirileceği bölgelerdeki hak sahipleri ile uzlaşma görüşmelerini sürdürüyor. Mevlana Ulus kentsel dönüşüm çalışmaları günden güne yükselerek yeni sahiplerinin hayatını değiştirmek için gün sayıyor. Kentsel dönüşümle modern ve güvenli konutlara kavuşacak Yıldırım’da temeli atılan Sular Vadisi Doğa Parkı ile kaba inşaatında sona yaklaşılan Türkiye’nin en büyük spor kompleksi başta olmak üzere sosyal donatı alanları da ilçede yeni bir hayatın kapılarını aralayacak.


Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’nde bilgilendirme toplantıları ve uzlaşma görüşmeleri sürüyor. Merkezde bugüne kadar Mevlana-Ulus, Yiğitler ve Teferrüç mahallelerinde proje alanlarında yaşayan hak sahiplerine planların detayları hakkında bizzat bilgi aktaran Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, yine uzlaşma görüşmelerine gelen halka bir araya gelerek önem verdikleri gönüllü dönüşümün sağlanmasına öncülük ediyor.


Öte yandan Yıldırım’da kentsel dönüşümün vitrini olacak ve diğer projelere ışık tutacak Mevlana-Ulus projesinde öncelikli olarak, depreme karşı ‘jet grout’ sistemiyle zemini daha güçlendirme uygulaması yapımının ardından, temeli atılan konutlar yükselmeye başladı. Birinci etapta üretilecek 850 konut ve ticari alanlar, 2018 yılının Temmuz-Ağustos döneminde uzlaşma sağlanan vatandaşlara Yıldırım Belediyesi tarafından teslim edilecek. Birçok mahallede uygulanacak kentsel dönüşüm çalışmalarıyla Yıldırım modern ve güvenli konutları bünyesinde barındıracak.


Yenimahale’de 28 bin metrekare alan üzerinde temeli atılan Sular Vadisi ve Doğa Parkı, ilçe vizyonuna önemli katkı sağlayacak. Kamulaştırma ve yıkım çalışmalarının ardından temeli atılan Yıldırım’ın Kültürparkı tamamlandığında, yoğun çalışma temposundan ve günümüzün en büyük problemlerinden biri olan stresten uzaklaşmak isteyen bütün Bursalıların zaman geçirebilecekleri bir sosyal tesis olacak. Kaba inşaat çalışmalarında önemli mesafe kat edilen Türkiye’nin en büyük spor kompleksi, bünyesinde bulundurduğu 2 bin 500 seyirci kapasiteli çok amaçlı spor salonunun yanı sıra işlevsel birçok eğitim, oyun ve spor salonlarıyla genç nüfusu geleceğe hazırlayacak. Uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapacak merkez, Yıldırım’ı sporun kalbinin attığı bir şehir hüviyetine kavuşturacak. Yapım çalışmaları tamamlanma aşamasında olan ve sağlık alanında ilçede önemli bir eksiği kapatacak Selçuk Hatun Termal Tesisi, termal turizmde adından söz ettirecek. Yıl sonunda hizmete girmesi beklenen tesis, başka şehirlere giderek kendilerine şifa arayan insanlar, Yıldırım’a kazandırılacak bu merkezde en yetkin hekimlerden fizik tedavi, alternatif tıp ve termal hizmetler alırken, fitness salonları, yeme-içme ve dinlenme alanlarıyla kendi şehirlerinde tedavi olabilecek. Gençlik merkezlerinden modern alışveriş tesislerine, engellilere hizmet verecek tesislerden büyük kültür merkezlerine kadar birçok önemli sosyal alan kentsel dönüşümü destekleyecek.


İlçe sakinlerine hak ettikleri hayat standartlarına sahip bir şehirde yaşama imkanı sunmak için hizmet etmenin kendilerine mutluluk verdiğini vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Hemşehrilerimiz uzun yıllar boyunca plansız büyüyen şehrin sıkıntılarını çekmiş. Çarpık yapılaşma ile anılan Yıldırım oldukça büyük zaman kaybetmiş. Plansız yapılaşma yüzünden gelişemeyen, ancak sahip olduğu tarihî ve tabiî zenginliklerle önemli değerleri barındıran şehrimizin çehresini değiştirmek için yola çıktık. Bunu yaparken radikal kararlar alarak ilçemizin önemli bir bölümünü kentsel dönüşüm alanı olarak ilan ettik. Yükselecek planlı ve sağlıklı konutlar insanlarımıza yaşam kalitesi yüksek bir hayat sunacak. Bunu planlarken de insanlarımıza hak ettikleri yaşan standartlarında bir şehir sunmak adına hizmet etmek bizlere mutluluk verirken, hemşehrilerimizden aldığımız destek bizlere güç sağlıyor” dedi.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

TBMM'de tezkere kabul edildi!

tbmmde-tezkere-kabul-edildi TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamayla Irak ve Suriye tezkeresi kabul edildi.

MGK Bildirisi açıklandı

mgk-bildirisi-aciklandi Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, “Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye, ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz

Kadir Topbaş istifa etti!

kadir-topbas-istifa-etti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bugün itibariyle buradaki belediye başkanlık görevimden istifa ettim. Şu anda parti üyesiyim. Buradan muhalefete pay çıkmaz” dedi.

Başkan Altepe'den sert tepki!

baskan-altepeden-sert-tepki Bursa’da devam eden kentsel dönüşüm uygulamalarının ilgili STK’lar ve Nilüfer Belediyesi’nin itirazlarıyla mahkeme tarafından durdurulmasına sert tepki gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep

Kerkük için 1 saatlik oturma eylemi

kerkuk-icin-1-saatlik-oturma-eylemi Hepimiz Mehmediz Güç Birliği Platformu, Irak’taki referandum protesto etmek amacıyla ‘Kerkük için 1 saat’ oturma eylemi düzenledi.

Altepe, yıkım çalışmalarını inceledi!

altepe-yikim-calismalarini-inceledi Şehir merkezinde yoğun yapılaşma sebebiyle sosyal donatı alanlarından mahrum kalan mahalleler, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yıkımlarla vatandaşların nefes alacağı alanlara kavuşuyor.