Limak Elektrik
25 Haziran 2018 Pazartesi
ÇOCUKLU CAFE

Başkan Aktaş sahneye çıktı!

08 Eylül 2017 Cuma 21:29

baskan-aktas-sahneye-cikti

İnegöl’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yılı kutlamaları kapsamında Irmak Akçay’ın sunumu ve Belediye Tiyatro Topluluğunun gösterimi ile gerçekleştirilen “İnegöl’ün Kurtuluşu” konulu Dramalı tarih söyleşi programında sahne alan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, performansı ile izleyenleri mest etti.

İZLEYENLERDEN TAM NOT ALDI

Kültür-sanat faaliyetlerini şehrin her noktasına yayan, 7’den 77’ye tüm İnegöllülerin sanat ile uğraşmalarına imkan sağlayan sanatı ve sanatçıya verdiği değer ile örnek bir belediye başkanı portresi çizen Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediyesi Meclis Üyesi ve Kültür Sanat Komisyonu Üyesi Tarihçi Irmak Akçay’ın sunumu ile İnegöl Belediyesi Tiyatro Topluluğu tarafından sahneye taşınan “İnegöl’ün Kurtuluşu” konulu tiyatral gösterinde 1920-1922 yıllarında İnegöl Belediye Başkanlığı görevinde bulunan ve Yunan işgali sırasında Yunanlıların esir aldığı İsmail Zühtü Efendi(Laz İsmail Efendi)’yi canlandırdığı sahne performansı ile izleyenlerden tam not aldı. 


Kurutuluş Şenlikleri kapsamında, Düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yılını kutlayan İnegöl’de, “İnegöl’ün Kurtuluşu” konulu dramalı tarih söyleşisinde 6 Eylül 1922’de şehrimizin düşman işgalinden kurtaran kahramanların 6 Eylül öncesi yaşadıkları zorluklar, düşmanın tamamen defedildiği 6 Eylül günü ve sonrasında yaşananlar sahnelendi. 

AKTAŞ ESİR ALINAN BELEDİYE BAŞKANINI CANLANDIRDI

Zor yıllardan kurtuluşa giden yolda İnegöl’de kahramanlıklarıyla destanlaşan Mehmet Ceyhan, Hafız Abdullah, Habibe Kadın, Şükriye Şimşek, Mustafa Yalaza, Fatma Kadıyoran, İzzet Efe, Küçük Kamil, Muyo, İsmail Zühtü Efendi(Laz İsmail Efendi) gibi dönemin kahramanlarının tek tek anıldığı gecede, 1920-1922 yıllarında İnegöl Belediye Başkanlığı görevinde bulunan ve Yunan işgali sırasında Yunanlıların esir aldığı İsmail Zühtü Efendi (Laz İsmail Efendi)’yi ise Belediye Başkanı Alinur Aktaş canlandırdı. 

Laz İsmail Efendi’nin esir alındığı günü anlatan Irmak Akçay, “7 Ocak 1922’de İnegöl’de ileri harekâtını sürdüren Yunanlılar, Ahı dağındaki Türk savunmasını kırdılar ve dönemin Belediye Başkanını Yunan komutana karşı geldiği için esir edip sürgüne gönderdiler” dedi. 

“ATEŞTEN BİR GÖMLEK GİYDİM”

Bu sunum sonrası İsmail Zühtü Efendi(Laz İsmail Efendi)’yi canlandırmak üzere sahneye çıkan Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, şu sözlerle esir düşen Belediye Başkanı Laz İsmail Efendi’ye sahnede hayat verdi: “Ben Laz İsmail Efendi. Medrese eğitimi aldım. Bursa’da Ulu Camide ve farklı medreselerde Müderrislik yaptım. 1920’de Mustafa Kemal’in isteği ile İnegöl Belediye Başkanı oldum. Ateşten bir gömlek giydim. 1922’de Yunan işgalinde esir düştüm. Yunanlılar bizi Mudanya’ya kadar yürüttüler. Yunanistan’da aylarca esir kaldım, işkence gördüm. İstiklal Harbinden sonra esirleri değiştirdiler ve Allah’a şükürler olsun vatanıma geri döndüm.” 

Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın sahne performansı salondakiler tarafından alkışlanırken, sanatı ve sanatçıya her zaman değer veren Başkan Aktaş bu performansı ile çok yönlü bir belediye başkanı olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Festival coşkusu MFÖ ile başladı!

festival-coskusu-mfo-ile-basladi ‘57. Uluslararası Bursa Festivali’, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO) ile usta sanatçılar Mazhar Fuat Özkan’ın aynı sahneyi paylaştığı muhteşem konserle başladı.

Otağda Kudüs konuşuldu!

otagda-kudus-konusuldu Yıldırım Belediyesi’nin Otağ sohbetlerine konuk olan tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, Türkiye’nin Kudüs’te yaşanan zulme sessiz kalmayacağını söyledi.

Festivalin 57. yılı!

festivalin-57-yili Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bu yıl 57.’si organize edilen ‘Uluslararası Bursa Festivali’nin programını açıkladı.

Türkiye’de ilk kez fotoğraflandı

turkiyede-ilk-kez-fotograflandi Doğa Fotoğrafçısı Ahmet Zafer Tunç tarafından Türkiye’de ilk kez kaydedilen Doğu Azameti kelebeği doğa severleri ve fotoğrafçılarını heyecanlandırdı. Türkiye'de yaşadığı bilinen ancak

34 gün süren tiyatro şöleni

34-gun-suren-tiyatro-soleni Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 6’ncısını düzenlediği Nilüfer Tiyatro Festivali sona erdi. 34 gün süren festival, 15 bin kişiyi 82 temsil ile buluşturdu.

Limak Enerji'den müzik korosu!

limak-enerjiden-muzik-korosu Limak Enerji Halk Müziği Korosu, engelli vatandaşlara destek olmak maksadıyla “Notalar Engel Tanımaz” konseri düzenledi. Konserin gelirinin Engelliler Federasyonu'na bağışlanacağı açıklandı.