Kraliçe Shakespeare'e tam not!

12 Mart 2021 Cuma 19:48

kralice-shakespearee-tam-not

Bursa Tabip Odası doktorlarından Yaşar Can Bağatırlar’ın Özlem Özkoşar ile birlikte yazıp yönettiği “Kraliçe Shakespeare” oyunu, Bursa Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu’nda düzenlenen muhteşem bir prömiyerle seyircilerle buluştu.

Oyunculuğunu Özlem Özkoşar’ın üstlendiği ve erkek egemen bir kültürde kadının yaşadığı sıkışmışlığın anlatıldığı tek kişilik oyun, Pandemi döneminde İlk Açılan Özel Tiyatro olması dolayısıyla tiyatro severlerden tam not aldı.Dr. Yaşar Can Bağatırlar oyuna ilişkin yaptığı açıklamada, hekim camiası olarak pandemi döneminde oldukça yoğun bir tempoyla çalıştıklarını vurgulayarak bu süreçte çok fazla trajedilerle karşılaştıklarını ve yaşamlarını belirsizlik içerisinde sürdüklerini söyledi.

“Bu zor dönemden kurtuluşun sanat olacağını düşünmüştük ve tiyatro bizim için çok önemliydi." şeklinde sözlerine devam eden Bağatırlar, "Aynı şekilde Özlem de bu sıkışmışlığın içerisindeydi. Buradan çok güzel bir oyunla çıkış yapmış oluyoruz. Ayrıca oyunumuz pandemiden kaçış rampası olması yönüyle de büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Oyuna ilişkin açıklamalarda bulunan oyuncu Özlem Özkoşar ise, William Shakespeare’in 1592–1594 yılları arasında, veba sebebiyle tiyatroların kapandığı dönemde, çok önemli eserler verdiğine dikkat çekerek Kraliçe Shakespeare oyunun yine bir pandemi sürecinde sahneye konulması noktasında oldukça önemli olduğunu, oyunun aynı zamanda Shakespeare hakkında edinilen ‘kadın düşmanı’ algısını da değiştireceğinin altını çizdi.

 

Oyun, pandemi kurallarına uygun olarak bu akşam saat 19.00'da Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu'nda ikinci kez izleyiciyle buluşacak.YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Bursa'da Batı Düşüncesi Sohbetleri başladı!

bursada-bati-dusuncesi-sohbetleri-basladi Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi’nde ‘Batı Düşüncesinin Dünü Bugünü’ sohbetlerinin ilki Prof. Dr. Kasım Küçükalp’in katılımıyla gerçekleşti. Aynı zamanda bu sohbetler serisinin

Hisar Arkeopark ile devam ediyor!

hisar-arkeopark-ile-devam-ediyor Bursa ve Türkiye'nin yeni turizm markası ‘Panorama 1326 Bursa’ Fetih Müzesi ile başlayan sanal tur, şehrin kalbinde 2 bin 400 yıl öncesine uzanan Hisar Arkeopark Müzesi’ndeki büyüleyici zaman yolculuğu

Altay Toplulukları Sempozyumu yapıldı!

altay-topluluklari-sempozyumu-yapildi Osmangazi Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen ‘Altay Toplulukları Sempozyumu’ sona erdi.

Hanlar Bölgesi'nde dört bina daha yıkıldı!

hanlar-bolgesinde-dort-bina-daha-yikildi Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin geleceğine damga vuracak Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım projesi kapsamında Kızılay, Merkez Bankası, İşkur binaları, 350 yıllık

Tiyatrolar perdelerini açıyor!

tiyatrolar-perdelerini-aciyor Yeni tiyatro sezonuna 17 prömiyerle başlayacak olan Devlet Tiyatroları, 21 Eylül'den itibaren sanatseverlere perdelerini açacak. Biletler ise 18 Eylül'de satışa sunulacak.

Nilüfer'de ekmeğin öyküsü anlatıldı

niluferde-ekmegin-oykusu-anlatildi Bursa'nın Nilüfer ilçesinde gerçekleşen Misi Akademi’de “Ekmeğin Öyküsü: Başlangıcından Günümüze Ekmeğin Mitoloji ve Arkeoloji Dünyasındaki İzleri” konulu atölye düzenlendi.