Erkan Aydın
ÇOCUKLU CAFE

Misi'ye Edebiyat Müzesi!

28 Eylül 2018 Cuma 12:01

misiye-edebiyat-muzesi

Nilüfer Belediyesi, Misi'deki eski bir Osmanlı Konağı'nı restore ederek Edebiyat Müzesi'ne dönüştürdü

YENİ DÖNEM Gazetesi Yazarı Yüksel Baysal, Türk edebiyatına katkı vermiş, yapıt üretmiş, iz bırakmış şairlerin, yazarların konuk olduğu, bazı anılarının kayıt altına alındığı yer haline getirilen Edebiyat Müzezi'ni kaleme aldı. 

İŞTE BAYSAL'IN O YAZISI 

Türkiye'nin en geniş kapsamlı edebiyat müzesinin Bursa'da, Nilüfer'de açıldığını biliyor muydunuz?

Evet, artık bir adım ötemizdeki Misi'de, Türk yazarlarının anılarının biriktirildiği önemli bir merkez var.

Sevdiği edebiyatçıdan bir parça görmek isteyenler, Edebiyat Müzesi'nin kapısını çalabilir. 

Kentin karmaşasının yaşanmadığı Misi'de açılan Türk edebiyatının kahramanlarının toplandığı bu müze zengin bir koleksiyona sahip... 

Nazım Hikmet'ten Orhan Kemal'e, Arkadaş Z. Özger'den Ataol Behramoğlu'na, bu ülkede ürün vermiş kim varsa, ondan kalan bir anı bu müzede yerini almış bulunuyor.

  

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYTINIZ!

 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Nilüfer Tiyatro Festivali başlıyor!

nilufer-tiyatro-festivali-basliyor Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 7’ncisini düzenleyeceği Nilüfer Tiyatro Festivali 9 Mart’ta başlıyor. Başkan Mustafa Bozbey, “Tiyatro Festivali önümüzdeki yıl Bursa’nın 17 ilçesine yayılacak”

Arınç'ın hayatı kitap oldu!

arincin-hayati-kitap-oldu TBMM Başkanlığı, Başbakan Yardımcılığı görevlerini de yapmış olan siyasetin duayen isimlerinden AK Partili Bülent Arınç’ın hayat öyküsü kitap haline geldi.

Bursa'da Neşet Ertaş gecesi!

bursada-neset-ertas-gecesi Bursa'da Marmara Yozgatlılar Federasyonu'nca düzenlenen Neşet Ertaş Kültür Sanat Gecesi, binlerce kişiyi buluşturdu.

Tam 2600 yıllık

tam-2600-yillik Bursa'nın turizm merkezleri arasında yer alan ve geçmişi 2 bin 600 yıl öncesine dayanan Gölyazı'da, Nilüfer Belediyesi tarafından yapılan kazılarda bölgenin sağlık merkezi olduğu bulgusuna ulaşıldı.

Bursalı yönetmen İsviçre’ye gidiyor

bursali-yonetmen-isvicreye-gidiyor Bursa’da yaptığı film çalışmalarıyla dikkat çeken yönetmen Suat Oktay Şenocak’ın filmi “Derse Devam” İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Birleşmiş Milletler ofisinde gösterilecek.

Para müzesi yaptı!

para-muzesi-yapti Merkez Bankasından emekli olan Mehmet Şah Tay, Osmanlı döneminden bugüne kadar topladığı paraları koleksiyon yaptı.