rotabursaTV

Mustafa Bay'dan Kızılelma çıkışı

23 Mart 2020 Pazartesi 01:32

mustafa-baydan-kizilelma-cikisi

Dağ-Der eski Genel Başkanı Mustafa Bay, Yörük, Türkmen, Manav, Muhacirler birliklerinin buluşmasında bir bildiri sundu.

Bursa'da öncülüğünü 2012-2015 dönemi  Dağ-Der Genel Başkanı Mustafa Bay'ın yaptığı, Yörük Türkmen Manav Muhacir ve Yerliler Dayanışma Platformu yönetimi,  İstanbul Pendik'te Türk milletlerinin birlik ve beraberliği adına önemli bir buluşmaya katıldı.


İlki Bilecik'te 2019 yılı Kasım ayında gerçekleştirilen birliktelik buluşmasının devamı olarak İstanbul Pendik'te Eryetiş Kolejleri'nin sahibi iş insanı Vedat Eryetiş'in ev sahipliğinde  buluşan Yörük Türkmen Manav Muhacirler ile ilgili oluşumların başkanları gündeme dair önemli kararlar aldılar.

DAĞDER 15. ve 16. dönem Başkanı Eğitimci Mustafa Bay konuşmasında, "Biz, aynı anne-babanın 4 eşit ve öz evlatlarıyız. Biz Yörük, Türkmen, Manav, Muhacir'lerin birlikte hareket etmelerini sağlamalıyız. Tanışma, kaynaşma ve organize olma yoluyla 'dilde birlik, fikirde birlik ve işte birlik' yapabilmeliyiz. Bunu yine geçmişte kazanımını başardığımız değerlerle, yine Hoca Ahmet Yesevi ve onun yolundan gidenleri rehber edinerek başaracağız. Bu birliktelik ülkemiz ve toplumlarımız için bir umut olacaktır. Zira modern dünyanın aradığı 'insan ve birlikte yaşam modelini' sadece bizim değerlerimiz karşılayabilir" dedi.

Toplantının sonuç bildirisinde Yörük, Türkmen, Manav, Muhacir'lerin tüm Türk İslâm dünyasındaki kişi, kuruluş ve sivil toplum kuruluşları ile aşağıdaki hedefler çerçevesinde işbirliğine, hizmet ve desteğe hazır olduğu belirtildi.

Bildiri Maddeleri:

1. Yeni nesilde bireysel, sosyal kimlik ve tarih bilincinin artırılması.

2. Orta Asya bozkırlarındaki kıl çadırlarımızdan medeniyetler kurmamızı sağlayan ve Kızılelma ile sembolleşen değerlerimizin yeniden keşfedilmesi.

3. Yapılan organizasyonda Yörük, Türkmen, Manav, Muhacir diye bilinen unsurların has kardeşliğine ve sadece Anadolu’ya gelip yerleşme tarihlerine göre farklı adlarla isimlendirilmiş olduklarına vurgu yapılması.

4. Yapılacak çalışmalarda manevi kökenlerimiz olan, Hoca Ahmet Yesevi ve Şeyh Edebali gibi onun yolundaki alp ve erenlerin görüşlerinin yaşatılması.

 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Bursa Kültür AŞ’den Bilgin Bursa!

bursa-kultur-asden-bilgin-bursa Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Kültür AŞ bir ilke imza attı. Kurum, aileleri ile nitelikli zaman geçirmek isteyen meraklı öğrenciler için kurgusu, içeriği ve tasarımı ile

Mustafa Bay'dan Kızılelma çıkışı

mustafa-baydan-kizilelma-cikisi Dağ-Der eski Genel Başkanı Mustafa Bay, Yörük, Türkmen, Manav, Muhacirler birliklerinin buluşmasında bir bildiri sundu.

Tarih yolculuğuna korona engel değil

tarih-yolculuguna-korona-engel-degil Osmangazi Belediyesi’nin koronavirüse karşı aldığı tedbirler kapsamında ziyarete kapatılan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, sosyal medya canlı yayınları ile vatandaşları tarih yolculuğuna çıkarmaya

Tiyatroda korona rekoru!

tiyatroda-korona-rekoru Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, korona virüsü sebebiyle evlerinden çıkamayan çocuklar için ‘Ben Sinbad’ adlı oyunu boş salona oynayıp, online olarak internet üzerinden yayımladı.

Evde kal tiyatrosuz kalma!

evde-kal-tiyatrosuz-kalma Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu, oyunlarını dijital ortamda evlere taşıdı.

Türkiye kitap okuyor!

turkiye-kitap-okuyor Bursa'nın en büyük kitap merkezi 'BKM', herkesin kitap okuması için örnek bir kampanya başlattı.