Süper Timsah

Yakut: Düşünmek Farzdır

05 Temmuz 2019 Cuma 01:10

yakut-dusunmek-farzdir

Genel Merkezi Bursa'da olan Türkiye Düşünce Kulübü (TDK) değişen dünyanın sorunlarına dair önemli bir fikir yolculuğu başlatacak.

Kurulduğu günden beri yaptığı faaliyetler ve açıklamalarla ilgi odağı olmayı başaran ve Bir süre önce geniş katılımlı kongreyle Bursa Düşünce Kulübü (BDK) olan adını Türkiye Düşünce Kulübü olarak değiştiren ve ismiyle birlikte misyon ve vizyonunu da geliştiren TDK yeni sürecin ruhuna uygun çok önemli çalışmalara imza atmaya hazırlanıyor. 

ROTABURSA.COM'a açıklamalarda bulunan TDK Genel Başkanı Ercan Yakut, BDK'dan devraldığı mirasla TDK'nın da salt felsefik düşünce üzerine yoğunlaşan bir STK olmadığının, Türkiye'nin ve dünyanın sorunları üzerine de çalışma yürüttüklerinin altını çizdi. Başkan Yakut, bir taraftan vakıf çalışmasının, diğer taraftan üniversite kurulum çalışmasının yanı sıra bir taraftan da dünyanın, iklim değişikliği, düzensiz göç, açlık, susuzluk ve tarım arazilerinin azalması gibi halihazırda var olan ve gelecekte şekil değiştirerek insanlığın daha derinden hissedeceği sorunlar hakkında farkındalık yaratacak proje ve sunumlar hazırladıklarını ifade etti. 

'DÜŞÜNMEK FARZDIR" 

Bursa'nın önemli değerlerinden Şair ve düşünür Metin Önal Mengüşoğlu'nun, "Düşünmek Farzdır" kitabına da atıf yapan Başkan Yakut, adım adım yapay zekaya teslim olan dünyada okumak gibi sorunun varlığına işaret ederek, "şehrimize, ülkemize ve dünyamıza değer katmış bilim, sanat, düşünce insanlarını gelecek nesillerin sadece bilmesi değil aynı zamanda anlaması ve anlamlandırmasına katkı koymak adına her yıl belirleyeceğimiz bir kişi/konu üzerinde, alanında dünyaca saygın aydınların sunum yapacağı derinlikli sempozyumlar düzenleyip, bildiriler sunacağız ve bu bildirilerden elde edilen birikimi de "TDK KİTAPLIĞI" adıyla yayınlayacağız dedi. 

TDK BİR OKUL OLACAK! 

Eğitim alanında, üniversite çalışmasının ayrı bir özenle devam ettiğinin altını çizen Başkan Yakut, buna ek olarak, atölye çalışmaları kapsamında devletin ve özel sektörün ilgili kurul/kurumlarıyla yapılacak protokollerle, "Gazetecilik Okulu, Tv. Sinema Okulu" gibi alanlarda eğitimler verileceğini ve buralardaki eğitimleri başarıyla sonlandıranlara sertifika verileceğini, bu yönüyle de TDK'nın tabana yayılmış bir okul olma özelliği taşıyacağını söyledi. 

KONFERANSA DAVET! 

TDK Genel Başkanı Ercan Yakut, Ördekli Kültür Merkezi'nde, 12 Temmuz 2019 Cuma saat: 20:00'de Abdullah Çiftçi'nin, "Doğu Akdeniz ve Sanal Para" konulu konferansa bütün Bursalılar'ın, davetli olduğunu ifade etti. 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Haydi gençler tiyatroya!

haydi-gencler-tiyatroya Bursa Devlet Tiyatrosu çatısı altında 1971 yılından bu yana adeta “ Bursa’nın konservatuarı” olarak hizmet veren Feraizcizade Mehmet Şakir Efendi Gençlik Kurslarında ders zili 26 Ekim’de çalacak.

Mengüşoğlu, Ersoy'u anlattı

mengusoglu-ersoyu-anlatti Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘Yakın Dönem Fikir Adamları’ programı nedeniyle bir araya geldiği gençlere, geleceklerine dair hedef belirlemeleri ve bu hedef doğrultusunda da heyecanla

Şehir Tiyatrosu sezonu açtı!

sehir-tiyatrosu-sezonu-acti Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, sezon açılışını Mevlana Celaleddin Rumi’nin can yoldaşı Şemsi Tebrizi’yi arayışını anlatan ‘Can Ateşinde Kanatlar (Mevlana)’ adlı oyunla yaptı.

Tarihe yolculuk!

tarihe-yolculuk Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kültür yayını ‘Bursa Günlüğü’, 7’nci sayısı ile okurlarla buluştu.

Aktaş: Şehirler kültür ve sanatla kalkınacak

aktas-sehirler-kultur-ve-sanatla-kalkinacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan 2019-2020 kültür-sanat faaliyetlerini tanıtarak, yeni sezonda Bursa’nın nabzının kültür ve sanatla

Foto Fest heyecanı başladı

foto-fest-heyecani-basladi Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali (Bursa Foto Fest), kapılarını 9. kez ziyaretçilere açtı. Merinos AKKM’de yapılan açılış töreninde, festival kapsamında ‘#Doğayadönüş2019’ etiketi ile