17 Temmuz 2019 Çarşamba
Süper Timsah

Yakut: Düşünmek Farzdır

05 Temmuz 2019 Cuma 01:10

yakut-dusunmek-farzdir

Genel Merkezi Bursa'da olan Türkiye Düşünce Kulübü (TDK) değişen dünyanın sorunlarına dair önemli bir fikir yolculuğu başlatacak.

Kurulduğu günden beri yaptığı faaliyetler ve açıklamalarla ilgi odağı olmayı başaran ve Bir süre önce geniş katılımlı kongreyle Bursa Düşünce Kulübü (BDK) olan adını Türkiye Düşünce Kulübü olarak değiştiren ve ismiyle birlikte misyon ve vizyonunu da geliştiren TDK yeni sürecin ruhuna uygun çok önemli çalışmalara imza atmaya hazırlanıyor. 

ROTABURSA.COM'a açıklamalarda bulunan TDK Genel Başkanı Ercan Yakut, BDK'dan devraldığı mirasla TDK'nın da salt felsefik düşünce üzerine yoğunlaşan bir STK olmadığının, Türkiye'nin ve dünyanın sorunları üzerine de çalışma yürüttüklerinin altını çizdi. Başkan Yakut, bir taraftan vakıf çalışmasının, diğer taraftan üniversite kurulum çalışmasının yanı sıra bir taraftan da dünyanın, iklim değişikliği, düzensiz göç, açlık, susuzluk ve tarım arazilerinin azalması gibi halihazırda var olan ve gelecekte şekil değiştirerek insanlığın daha derinden hissedeceği sorunlar hakkında farkındalık yaratacak proje ve sunumlar hazırladıklarını ifade etti. 

'DÜŞÜNMEK FARZDIR" 

Bursa'nın önemli değerlerinden Şair ve düşünür Metin Önal Mengüşoğlu'nun, "Düşünmek Farzdır" kitabına da atıf yapan Başkan Yakut, adım adım yapay zekaya teslim olan dünyada okumak gibi sorunun varlığına işaret ederek, "şehrimize, ülkemize ve dünyamıza değer katmış bilim, sanat, düşünce insanlarını gelecek nesillerin sadece bilmesi değil aynı zamanda anlaması ve anlamlandırmasına katkı koymak adına her yıl belirleyeceğimiz bir kişi/konu üzerinde, alanında dünyaca saygın aydınların sunum yapacağı derinlikli sempozyumlar düzenleyip, bildiriler sunacağız ve bu bildirilerden elde edilen birikimi de "TDK KİTAPLIĞI" adıyla yayınlayacağız dedi. 

TDK BİR OKUL OLACAK! 

Eğitim alanında, üniversite çalışmasının ayrı bir özenle devam ettiğinin altını çizen Başkan Yakut, buna ek olarak, atölye çalışmaları kapsamında devletin ve özel sektörün ilgili kurul/kurumlarıyla yapılacak protokollerle, "Gazetecilik Okulu, Tv. Sinema Okulu" gibi alanlarda eğitimler verileceğini ve buralardaki eğitimleri başarıyla sonlandıranlara sertifika verileceğini, bu yönüyle de TDK'nın tabana yayılmış bir okul olma özelliği taşıyacağını söyledi. 

KONFERANSA DAVET! 

TDK Genel Başkanı Ercan Yakut, Ördekli Kültür Merkezi'nde, 12 Temmuz 2019 Cuma saat: 20:00'de Abdullah Çiftçi'nin, "Doğu Akdeniz ve Sanal Para" konulu konferansa bütün Bursalılar'ın, davetli olduğunu ifade etti. 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Ölümsüz Kahramanlar

olumsuz-kahramanlar Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 15 Temmuz hain kalkışmasının üçüncü yılında o geceye dair hislerini anlatan şiir yazdı.

TDK'dan önemli sunum!

tdkdan-onemli-sunum TDK Genel Başkanı Ercan Yakut, "bizim gayemiz bağcıyı dövmek de değil, üzüm yemek de değil. Düşüncemiz üretmek ve paylaşmaktır..." dedi.

Yakut: Düşünmek Farzdır

yakut-dusunmek-farzdir Genel Merkezi Bursa'da olan Türkiye Düşünce Kulübü (TDK) değişen dünyanın sorunlarına dair önemli bir fikir yolculuğu başlatacak.

Nirengi büyüledi!

nirengi-buyuledi Nilüfer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun Anadolu’nun yanı sıra Balkanlar ve Kafkaslar’ın kültür mozağini yansıttığı “Nirengi” adlı gösterisi ayakta alkışlandı.

Hukuk savaşçıları sahnede!

hukuk-savascilari-sahnede Geleneksel hale gelen Baro Tiyatro Festivali'nin ev sahipliğini bu yıl Bursa Barosu yapıyor. Türkiye Barolar Birliği ile Nilüfer Belediyesi'nin destek verdiği festivalde yer alan oyunlar Nilüfer Nazım Hikmet

Edebiyat müzesine ödül!

edebiyat-muzesine-odul Nilüfer Belediyesi’nin Misi’de hayata geçirdiği Edebiyat Müzesi, Tarihî Kentler Birliği tarafından ödüle lâyık görüldü. ‘Sanat ve Edebiyat Müzeleri’ kategorisinde verilen ödülü Nilüfer