rotabursaTV

10 Ocak buruk kutlanıyor!

09 Ocak 2020 Perşembe 21:14

10-ocak-buruk-kutlaniyor

Bursa İnternet Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Demir, 10 Ocak'ı Çalışan Gazeteciler Günü değil, mücadele günü olarak gazetecilerin buruk kutladığını belirterek, “İşsiz gazetecilerin sayısı önceki yıllara göre 10 kat arttı. Bu işsizliğin önüne geçmek için internet yasasının acilen çıkarılması gerekiyor” dedi.

 Bursa İnternet Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Demir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’yle ilişkin bir açıklama yaptı.

Başkan Mesut Demir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün gazeteciler için sorunların dile getirildiği bir gün olması gerekirken, işsizlikle mücadele gününe dönüştüğünü söyledi. Demir, “2019 yılında işsiz kalan gazeteci sayısı 10 kat arttı. Gazete ve televizyonların ekonomik açıdan yaşadığı sıkıntı işsizliği de beraberinde getirdi. Son dönemde öne çıkan internet medyaları da, kadrosunu güçlendirmek, işsiz gazetecilere sahip çıkmak için mücadeleye destek olur. Ancak, internet medyalarının güçlü olması için, işsiz gazeteci arkadaşlarımızın mesleğe geri dönmeleri için, ülkenin belinde kambur olan internet yasasının acilen çıkartılması gerekiyor” diye konuştu.

Teknolojinin geldiği noktada geleceğin medyası internet haber sitelerinin öne çıktığının altını çizen Başkan Mesut Demir, “Bugün internet haber sitelerinde çalışan onlarca gazeteci arkadaşımız bulunuyor. 10 Ocak, gazetecilerin çalışma haklarına iyileştirmeler getiren ve sosyal haklarını güvence altına alan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 günü Resmi Gazetede yayınlanmasının kutlandığı bir gündür. Lakin, internet medyalarında çalışan gazeteci arkadaşlarımız, bu günü 212 sayılı yasaya bağlı sigortalarının yatırılamaması sebebiyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü buruk kutlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Medyanın ülkeyi ve şehirleri yönetenler ile halk arasında köprü olduğunun altını çizen Başkan Demir, “Çalışma koşulları iyileştirilmiş, özgür bir ortamda mesleğini icra eden gazeteciler, ülkenin geleceğine çok daha fazla katkı sunacaktır. Gazetecilerin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için hızla çıkartılması gereken internet yasası ile gazetecilik mesleğinin geleceği de kurtarılmış olacaktır. Aksi halde, sosyal medya mecraları internet medyasının önüne geçerek bilgi kirliliği, gerçek dışı bilgi paylaşımları ile ülkemizi zor bir sürece doğru sürükleyebilir. İnternet yasasının hızla TBMM’ye getirilmesi dileğiyle yönetim kurulu arkadaşlarım adına meslektaşlarımızın 10 Ocak Basın Mücadele Günü’nü kutluyorum” dedi.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

bay-salman-reisi-dinledin-mi EnBursa.com Yazarı Mustafa Gültekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, başkanları toplantısında söylediklerini Ak Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur

Bakan Soylu'ya önemli çağrı!

bakan-soyluya-onemli-cagri EnBursa.com Yazarı Mustafa Gültekin, Emniyet ve MİT'in ortaklaşa yürüttüğü soruşturma sonrası 58 mülki idare amirinin FETÖ soruşturması kapsamında görevden el çektirilmesi üzerine "hala FETÖ'cü

Adanur'dan çarpıcı açıklama!

adanurdan-carpici-aciklama Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin enBursa.com'a yönelik yıkım kararı kamuoyu gündemindeki yerini korurken, EA Medya Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur, konuyla ilgili tüm gerçekleri açıkladı.

Erdoğan, Hikmet Şahin'e neden kızdı?

erdogan-hikmet-sahine-neden-kizdi Ak Parti Bursa İl Eski Başkanı Sedat Yalçın, Cumhurbaşkanı (O zaman Başbakandı) Recep Tayyip Erdoğan'ın, zamanın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'e bir konuda kızdığını açıkladı.

Bursa'nın Londra'dan neyi eksik?

bursanin-londradan-neyi-eksik Gazeteci Mustafa Gültekin, imara açılması gündemde olan Yunuseli Havaalanı için çarpıcı bir öneride bulundu ve şehrin bütün dinamiklerini el ele vermeleri için çağrı yaptı.

EKOHABER Yayın grubu oluyor!

ekohaber-yayin-grubu-oluyor “Bursa’nın ekonomi gazetesi” sloganıyla 25 yıldır yayın hayatını sürdüren EKOHABER gazetesinde yeni dönem başladı.