rotabursaTV

Bursa'nın Londra'dan neyi eksik?

26 Haziran 2020 Cuma 15:54

bursanin-londradan-neyi-eksik

Gazeteci Mustafa Gültekin, imara açılması gündemde olan Yunuseli Havaalanı için çarpıcı bir öneride bulundu ve şehrin bütün dinamiklerini el ele vermeleri için çağrı yaptı.

EnBursa.com Yazarı Mustafa Gültekin, "Bursa'ya bir Regent's Park yakışmaz mı?" başlığıyla kaleme aldığı yazıda, Yunuseli Havaalanı bölgesinin iyi niyetle de olsa imara açılmasının gelecekte tıpkı Doğanbey gibi pişmanlık yaratacağının altını çizip burasın Londra'daki, dünyaca ünlü Regent's Park'a benzer bir park yapılmasını önerdi.

Gültekin, "Bursa'ya bir Regent's Park yakışmaz mı?" başlığıyla kaleme aldığı yazısında, "Doğanbey de, Timsah Arena da iyi niyetle başlanmış bir girişim değil miydi?.. Bugün şehrin kalbine saplanmış birer hançer olarak görüyor ve kahrolmuyor muyuz? Gelecekte aynı pişmanlığı burada da yaşamayalım..." ifadelerine yer verdi. Gültekin ayrıca, şehir için oluşturulmak istenen rant için de bir öneride bulundu ve "Yunuseli Havaalanı'nın çevresinde kötü bir yapılaşma var. Boş alanı değil de bu yapılaşmış alanı, bütün caddeleri parka çıkacak şekilde projelendirip imara açsak ve kentsel dönüşüm yapsak, burası çok kıymetli bir mekana dönüşür ki; yine, şehir için oluşturulmak istenen rant fazlasıyla ortaya çıkar..." dedi 

GÜLTEKİN'İN YAZISI ŞÖYLE:


Regent's Park,

Londra'nın en güzel mekanlarından birisi. 410 dönüm üzerine; yani, bizim Yunuseli Havaalanı kadar bir alanda kurulu. Havuzlar, göller, spor sahaları, yürüyüş yolları, açık hava tiyatrosu, çocuk oyun alanları, çiçek bahçeleriyle birlikte içinde bir de kolej barındıran muhteşem bir park. Şimdi, başta, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak üzere, bütün yerel yöneticilere, şehrin milletvekillerine, siyasi parti il, ilçe başkanlarına, STK'larına, gazetecilerine bir öneride bulunmak istiyorum. Suni gündemleri, kayıkçı kavgalarını bir tarafa bırakalım. Gelin, el ele verelim ve Yunuseli Havaalanı'nı "Regent's Park"a dönüştürelim. Çocuklarımıza armağan edelim.

SON SÖZ:
Yunuseli Havaalanı'nı imara açıp, şehir için iyi niyetli bir kazanç elde etmek isteniyor olabilir. Fakat unutmayalım, Doğanbey de, Timsah Arena da iyi niyetle başlanmış bir girişim değil miydi?.. Bugün şehrin kalbine saplanmış birer hançer olarak görüyor ve kahrolmuyor muyuz? Gelecekte aynı pişmanlığı burada da yaşamayalım. Yunuseli Havaalanı'nın çevresinde kötü bir yapılaşma var. Boş alanı değil de bu yapılaşmış alanı, bütün caddeleri parka çıkacak şekilde projelendirip imara açsak ve kentsel dönüşüm yapsak, burası çok kıymetli bir mekana dönüşür ki; yine, şehir için oluşturulmak istenen rant fazlasıyla ortaya çıkar. Eğer, Başkan Aktaş, burasının imara açılması isteğine direnebilir ve böyle bir şaheseri Bursa'ya kazandırırsa kimsenin kuşkusu olmasın gelecek nesiller O'nun heykelini dikerler. Bence henüz vakit varken bu konuyu daha detaylı bir şekilde düşünelim, tartışalım. Bursa'nın Londra'dan neyi eksik?

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Bursa'nın Londra'dan neyi eksik?

bursanin-londradan-neyi-eksik Gazeteci Mustafa Gültekin, imara açılması gündemde olan Yunuseli Havaalanı için çarpıcı bir öneride bulundu ve şehrin bütün dinamiklerini el ele vermeleri için çağrı yaptı.

EKOHABER Yayın grubu oluyor!

ekohaber-yayin-grubu-oluyor “Bursa’nın ekonomi gazetesi” sloganıyla 25 yıldır yayın hayatını sürdüren EKOHABER gazetesinde yeni dönem başladı.

Daha da büyü Yeni Marmara!

daha-da-buyu-yeni-marmara Bursa'nın güçlü ve saygın yayın kuruluşlarından Yeni Marmara Gazetesi her geçen gün büyümeye ve okur kitlesini büyütmeye devam ediyor.

Yeni partiler Erdoğan için tehlike mi?

yeni-partiler-erdogan-icin-tehlike-mi ROTABURSA.COM Yazarı Mustafa Gültekin, erken seçim tartışması özelinde, partiler arası vekil geçişini engelleme çalışmalarının bir erken seçim hazırlığı olmadığını, aksine Ak Parti'den ve MHP'den

Hz. Yusuf'un kabri bulundu mu?

hz-yusufun-kabri-bulundu-mu Mısır’da Nil Deltası ile Sina Yarımadası arasında kazı yapan arkeologlar, yeri henüz tam olarak açıklanmayan bir yerde toprak altından ana hatlarını kolayca belirledikleri büyük bir ev buldular.

Medya ve çalışanları zor durumda

medya-ve-calisanlari-zor-durumda Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu, korona virüs salgını nedeniyle medya sektöründe büyük bir kriz yaşandığına dikkat çekerek destek çağrısı yaptı.