Süper Timsah

CHP'de Bozbey kararı!

31 Ağustos 2018 Cuma 11:01

chpde-bozbey-karari

Muharrem İnce'yi destekleyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'e, Genel Merkez'den "ince" ayar. Genel Merkez, Bozbey için "ya Büyükşehir, ya hiçbir yer" şeklinde bir tavır içine girdiği iddia edildi.

OLAY Gazetesi yazarı Mustafa Özdal, CHP'deki gelişmeleri masaya yatırdığı yazısında CHP Genel Merkezi'nin Mustafa Bozbey'e bakışını kaleme aldı.

İŞTE ÖZDAL'IN O YAZISI

Yerel seçimler öncesi kulisler hareketlendi.

Özellikle CHP’de...

Nitekim değişimcilerin kurultay ümitlerinin tükenmesiyle birlikte CHP Genel Merkezi, yerel seçimlere odaklanmış durumda.

Gelelim Bursa’yla ilgili kulislere...

CHP’nin Bursa’daki 2 belediye başkan adayı belli olmuştu.

Gemlik’te Mehmet Uğur Sertaslan, Gürsu’da Funda Türkcoş.

Sertaslan Gemlik’te bilinen bir isim ancak AK Parti’nin Bursa’daki kalelerinden olan Gürsu’da, Funda Türkcoş tanınan bir isim değil.

Diğer ilçelere gelince...

Önce şu hatırlatmayı yapmakta fayda var:

CHP Bursa’nın yerel seçimlerdeki kilit ismi Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’den başkası değil.

Nitekim sadece Nilüfer’de değil Bursa genelinde de en çok tanınan  belediye başkanları arasında yer alan Bozbey’in adaylık kararı merak ediliyor.

Bozbey; Büyükşehir’e mi aday olacak, Nilüfer’de mi devam edecek yoksa siyasete nokta mı koyacak?

Ne var ki son günlerde Ankara’dan son derece sarsıcı haberler duyuyorum.

Ankara’nın Bozbey’le ilgili geçmişteki tutumu şuydu:

Bozbey, nereye isterse oraya aday yaparız.

Ancak son günlerde bu tutumun değiştiği öne sürülüyor.

Öyle ki Bozbey’in Büyükşehir adaylığında ısrarcı olunacağı, Büyükşehir adaylığını kabul etmemesi durumundaysa Nilüfer’e aday gösterilmeyeceğine dair çok ciddi bir iddia var.

Hatta Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni sadece Bozbey’le alabileceklerini düşünen CHP Genel Merkezi’nin, Nilüfer için de aday arayışına yavaş yavaş girdiğini de belirtmiş olayım.

Peki Bozbey Büyükşehir adaylığını düşünüyor mu?

Renk vermiyor ama Nilüfer’de bir dönem daha aday olma eğiliminin daha ağır bastığını söyleyebilirim.

Ayrıca 7 Nisan’da bu köşede çıkan demecinde Bozbey adaylığıyla ilgili ne söylemişti hatırlayalım:

“CHP içindeki bir grubun, artık yeter Mustafa Bozbey hiçbir yere aday olmasın dediklerini duyuyorum. CHP’de bir grup Büyükşehir’e aday olmamı istiyor. Bir grup ise belediye başkanlığını bırakmamı istiyor. Ancak Nilüferliler benim Nilüfer’de devam etmemi istiyor. Evet Büyükşehir adayı olursam, oyları artırabilirim ama bir de mevzimizi kaybetme riski var.”

Bozbey, bu açıklamasında Büyükşehir’e aday olması halinde hem Büyükşehir Belediyesi’ni alamama  hem de Nilüfer’i kaybetme riskinden söz ediyor.

Ancak öyle anlaşılıyor ki Ankara, ilçe belediyesini kaybetme pahasına bu kez Bozbey’siz bir Nilüfer’i kafasına koymuş.

CHP Genel Merkezi’nin bu tutumu akıllara hemen Bozbey’in kurultay girişimi sürecinde Muharrem İnce’ye desteğini getiriyor.

Ancak Gemlik adayı Mehmet Uğur Sertaslan da değişimcilere destek verdi  ve Gemlik kararından bir dönüş yok.

Bu arada Bozbey’in önümüzdeki günlerde Kılıçdaroğlu ile bir görüşme yapması bekleniyor.

Bakalım bu görüşmeden sonra Bozbey’i Büyükşehir’e aday gösterme kararı değişecek mi?


YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Bursa ovasına bir hançer daha!

bursa-ovasina-bir-hancer-daha Osmangazi Belediye Meclisi, geçen günlerde çok önemli bir karara imza attı. Bursa'nın gözde yerleşim yeri Nilüferköy'de oto yan sanayi tesislerinin kurulmasının önünü açtı.

Erdoğan'dan önemli açıklama!

erdogandan-onemli-aciklama Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (ASGD) Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, yerel basının yok olmasına sessiz kalınmasının, başta yönetenler olmak üzere toplumun tüm kesimleri için büyük vebal olacağını

Kolaylı: Basın erteleme bekliyor!

kolayli-basin-erteleme-bekliyor Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yazılı bir açıklama yaparak, yerel basın kuruluşlarından 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren ''vergi borcu yoktur'' yazısı istenmesine ilişkin

İmamoğlu'nun mavi kravatı!

imamoglunun-mavi-kravati ASDER Başkanı Arif Çelenk'in, Ekrem İmamoğlu'nun mavi kravatına farklı anlamlar yükleyerek sosyal medya paylaşımı tepki çekti.

İşte çevreci ve örnek imam

iste-cevreci-ve-ornek-imam Bursa'da, Hacı İbrahim Bostancı Cami'nde görev yapan İmam Mehmet Yiğit, herkesin takdirini kazanan, iş ve ekonomik kaybın önüne geçecek bir öneride bulundu.

Yıldırım Belediyesi'nin borcu ne kadar?

yildirim-belediyesinin-borcu-ne-kadar Milliyetçi Hareket Partisi Yıldırım İlçe Başkanı Halil İbrahim Bozkurt, Yıldırım Belediyesi'nin borcunun 680 milyon lira olduğu iddia edilen borcu konusunda dikkat çeken bir açıklama yaptı.