Erkan Aydın
ÇOCUKLU CAFE

Çocuklar neden tırnak yer?

10 Ekim 2018 Çarşamba 12:56

cocuklar-neden-tirnak-yer

ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, çocuklarda sıkça görülen "tırnak yeme" sorununa dair önemli bir yazı kaleme aldı.


İŞTE IRMAK'IN O YAZISI

Çocuklar neden tırnak yer?

Çözüm için öncelikle tırnak yeme davranışının sebebini bulmamız gerekir.  2 yaşından önce görülen tırnak yeme alışkanlığının en temel sebebi bebeğin doğuştan gelen emme refleksini gidermeye çalışıyor oluşudur.  2 yaşından sonra bu refleksin ortadan kalkması ile tırnak yeme alışkanlığı da ortadan kalkar.

2 yaşından sonra görülen tırnak yemeler ise bir davranış problemi değil yaşanılan asıl problemin dışa vurumudur. Tırnak yemenin altında yatan asıl sebep çözülüp problem giderilmedikçe bu davranış devam etmeye mahkumdur.  Söz gelimi kardeşi yeni doğmuş bir çocuğun bir anda tırnak yemesi yaşadığı kardeş kıskançlığı sorununa dair ailesine gönderdiği bir uyarı fişeğidir; üzerinde durulması gereken nokta çocuğun tırnak yemesi değil kardeş kıskançlığıdır.


YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Ak Parti'yi Ak Partililer bitiriyor!

ak-partiyi-ak-partililer-bitiriyor ROTABURSA.COM Yazarı Mustafa Gültekin, Ak Parti içerisindeki yaşanan krizi ve siyasi açmazları gündeme getirip, Ak Parti'yi Ak Partililerin bitirdiği tezini ortaya attı.

Tiyatroyu bir de böyle okuyun!

tiyatroyu-bir-de-boyle-okuyun Nilüfer Belediyesi'nin bu yıl 7. Düzenlediği "Nilüfer Tiyatro Festivali" özelinde Türkiye'deki ve Bursa'daki tiyatro geleneğinin özetini bu yazıda okuyabilirsiniz.

Beni heyecanlandıran festival!

beni-heyecanlandiran-festival ROTABURSA.COM Yazarı Mustafa Gültekin, Nilüfer Belediyesi'nin, bu sene 7. düzenlediği "Nilüfer Tiyatro Festivali"ne dair çarpıcı anekdotlar aktardı.

Kayaaltı: İtina ile evliya yapıyorlar!

kayaalti-itina-ile-evliya-yapiyorlar Bursa'nın sokaklarında, otobüs duraklarında bir süredir, "Tek Bir Dilekle Evliya Olmak ve İki Cihan Saadetini Ulaşmak." Yazılı afişler herkesin dikkatini çekiyor.

Yeni Marmara 7 yaşında!

yeni-marmara-7-yasinda Bursa’da Yeni Marmara gazetesinin 7. kuruluş yıldönümü dolayısıyla gazetenin manevi kurucusu Orhan Altınöz’ü anma ve On Medya Dijital Platformu tanıtım gecesi düzenlendi.

Yanlış bilgi ile doğru iş olmaz!

yanlis-bilgi-ile-dogru-is-olmaz Bursa Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin sürpriz bir şekilde yeniden aday gösterilmemesinin yankıları sürerken, neden yeniden aday yapılmadığına dair çarpıcı bir iddia gündeme geldi.