Süper Timsah

Çocuklar neden tırnak yer?

10 Ekim 2018 Çarşamba 12:56

cocuklar-neden-tirnak-yer

ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, çocuklarda sıkça görülen "tırnak yeme" sorununa dair önemli bir yazı kaleme aldı.


İŞTE IRMAK'IN O YAZISI

Çocuklar neden tırnak yer?

Çözüm için öncelikle tırnak yeme davranışının sebebini bulmamız gerekir.  2 yaşından önce görülen tırnak yeme alışkanlığının en temel sebebi bebeğin doğuştan gelen emme refleksini gidermeye çalışıyor oluşudur.  2 yaşından sonra bu refleksin ortadan kalkması ile tırnak yeme alışkanlığı da ortadan kalkar.

2 yaşından sonra görülen tırnak yemeler ise bir davranış problemi değil yaşanılan asıl problemin dışa vurumudur. Tırnak yemenin altında yatan asıl sebep çözülüp problem giderilmedikçe bu davranış devam etmeye mahkumdur.  Söz gelimi kardeşi yeni doğmuş bir çocuğun bir anda tırnak yemesi yaşadığı kardeş kıskançlığı sorununa dair ailesine gönderdiği bir uyarı fişeğidir; üzerinde durulması gereken nokta çocuğun tırnak yemesi değil kardeş kıskançlığıdır.


YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Gazeteciler 'imdat' çağrısı yaptı!

gazeteciler-imdat-cagrisi-yapti Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun toplantısında basının sıkıntıları masaya yatırılırken, özellikle Anadolu medyasının dayanma gücünün kalmadığına vurgu yapıldı.

Ak Part'deki FETÖ'cü vekil kim?

ak-partdeki-fetocu-vekil-kim Ak Parti Bursa eski milletvekili ve KARAR Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan, gündemi sarsacak bir yazı kaleme aldı. Ocaktan, Ak Parti içerisinde ve Ak Parti'yi en üst mercilerde temsil eden bir vekilin "halis mulis

Gözyaşlarıyla dinlediğim olay!

gozyaslariyla-dinledigim-olay Yeni Dönem Gazetesi Yazarı Yüksel Baysal, gözyaşlarıyla dinlediği bir olayı köşesine aktardı. Baysal, Ankara'da görevli olduğu zamanlarda da bu türden olaylarla sıkça karşılaştığının altını

Babacan'la ilgili bomba kulis!

babacanla-ilgili-bomba-kulis 31 Mart seçimleri öncesinde siyaset gündeminin en çok konuşulan konularından birisi de eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül ve Ali Babacan'ın yeni parti kurup siyasete döneceği iddialarıydı.

Kamu görevlileri ve nezaket!

kamu-gorevlileri-ve-nezaket BURSA HAYAT GAZETESİ Yazarı Bilal Kayaaltı, Bursa'da okul hastane gibi kamu kurum yöneticilerinin "güç zehirlenmesi" yaşadığının altını çizdiği yazısında kamuda yaşanan sorunları dile getirdi.

Acilde bekleyen sorun: Kamu Reformu

acilde-bekleyen-sorun-kamu-reformu ROTABURSA.COM Yazarı Mustafa Gültekin, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, "sadece Büyükşehir Belediye Başkanı'nı seçelim, O da ilçe belediye başkanlarını seçsin" çıkışını masaya yatırıp, buradan bir