Limak Elektrik
25 Haziran 2018 Pazartesi
ÇOCUKLU CAFE

Çocuklarda 'Çalma' davranışı!

10 Mayıs 2018 Perşembe 00:32

cocuklarda-calma-davranisi

ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, gelişim çağındaki çocukların davranışlarına dair önemli konuları masaya yatırmaya devam ediyor. Irmak, Çocuklardaki 'çalma' davranışlarına dair önemli bilgiler paylaşarak anne-babaların, bu durumlar karşısında nasıl davranması gerektiğini kaleme aldı.

İŞTE O YAZISI

Ebeveynlerin sıklıkla karşılaştığı durumlardan birisi de çocuklarının eve çantalarında kendilerine ait olmayan kalem, oyuncak, şeker gibi küçük bir şey ile gelmeleridir. Bu durumla karşılaşan ebeveynler endişelenmekte; gösterdikleri yanlış tepkilerle çalma davranışı olarak kabul edilmeyen davranışları bile kalıcı hale getirebilmektedirler. Peki hangi davranışları“çalma”  olarak nitelendirebiliriz, bu  gibidurumlarda nasıl tepkiler vermeliyiz?

Ailelerin öncelikle bilmesi gereken nokta (ç)alma davranışının yaş dönemine göre farklı nitelendirildiğidir. Okul öncesi dönemdeki bir çocukta henüz mülkiyet kavramı oluşmamıştır; bu sebeple benim eşyam- onun eşyası ayrımını yapamaz.  Mantıklı karar vermeden sorumlu olan sol beyin ise henüz yeterince aktif değildir; bu yaş dönemindeki çocuktan akılcıl kararlar vermesi beklenmez. Yaş dönemi itibari ile ise ben merkezciliği baskındır; sadece o anda canı istediği için kendisine ait olmayan herhangi bir şeyi izinsiz alabilir.Durum böyle olunca hoşa giden beğenilen, herhangi bir nesneye izinsiz sahip olmak onlar için çok tabi bir davranıştır. Bu davranışlara çalma demek ise mümkün değildir. Bu yaş dönemindeki (ç)alma davranışlarında ebeveynler aşırı tepkiler vermekten kaçınmalı; abartılı tepkilerle yanlış davranışın altını çizmekten uzak durmalıdırlar. 


YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Çocuklarda 'Çalma' davranışı!

cocuklarda-calma-davranisi ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, gelişim çağındaki çocukların davranışlarına dair önemli konuları masaya yatırmaya devam ediyor. Irmak, Çocuklardaki 'çalma' davranışlarına dair önemli bilgiler

100'e yakın gazeteci katılacak!

100e-yakin-gazeteci-katilacak Anadolu Spor Gazetecileri tarafından düzenlenen '1. Uluslararası Türk Dünyası Spor ve Turizm Zirvesi' 2-5 Mayıs tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştiriliyor. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür

Bozbey Büyükşehir'e mi aday olacak?

bozbey-buyuksehire-mi-aday-olacak Cumhuriyet Halk Partisi Bursa'da iki ilçe belediye başkan adayını belirledi. Adaylar Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecekler.

Doğanbey'de flaş gelişme!

doganbeyde-flas-gelisme Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmenin detayları ortaya çıkmaya başladı. Başkan Aktaş, Cumhurbaşkanı'nına Doğanbey ile Yunuseli

Gündem İsmail Hakkı Edebali

gundem-ismail-hakki-edebali Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, 4. hizmet yılında medyanın karşısına geçti ve yaptıklarını anlattı. Başkan Edebali ile ilgili köşe yazarları ne yazdı?

Dombili'nin maceraları!

dombilinin-maceralari Türkiye gündemine oturan ÇiftlikBank dolandırıcısı Mehmet' Aydın'ın Bursa maceralarına şaşıracaksınız. Yeni Dönem Gazetesi Yazarı Yüksel Baysal, Aydın'ın Bursa maceralarını köşesine taşıdı.