Erkan Aydın
ÇOCUKLU CAFE

Çocuklarda 'Çalma' davranışı!

10 Mayıs 2018 Perşembe 00:32

cocuklarda-calma-davranisi

ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, gelişim çağındaki çocukların davranışlarına dair önemli konuları masaya yatırmaya devam ediyor. Irmak, Çocuklardaki 'çalma' davranışlarına dair önemli bilgiler paylaşarak anne-babaların, bu durumlar karşısında nasıl davranması gerektiğini kaleme aldı.

İŞTE O YAZISI

Ebeveynlerin sıklıkla karşılaştığı durumlardan birisi de çocuklarının eve çantalarında kendilerine ait olmayan kalem, oyuncak, şeker gibi küçük bir şey ile gelmeleridir. Bu durumla karşılaşan ebeveynler endişelenmekte; gösterdikleri yanlış tepkilerle çalma davranışı olarak kabul edilmeyen davranışları bile kalıcı hale getirebilmektedirler. Peki hangi davranışları“çalma”  olarak nitelendirebiliriz, bu  gibidurumlarda nasıl tepkiler vermeliyiz?

Ailelerin öncelikle bilmesi gereken nokta (ç)alma davranışının yaş dönemine göre farklı nitelendirildiğidir. Okul öncesi dönemdeki bir çocukta henüz mülkiyet kavramı oluşmamıştır; bu sebeple benim eşyam- onun eşyası ayrımını yapamaz.  Mantıklı karar vermeden sorumlu olan sol beyin ise henüz yeterince aktif değildir; bu yaş dönemindeki çocuktan akılcıl kararlar vermesi beklenmez. Yaş dönemi itibari ile ise ben merkezciliği baskındır; sadece o anda canı istediği için kendisine ait olmayan herhangi bir şeyi izinsiz alabilir.Durum böyle olunca hoşa giden beğenilen, herhangi bir nesneye izinsiz sahip olmak onlar için çok tabi bir davranıştır. Bu davranışlara çalma demek ise mümkün değildir. Bu yaş dönemindeki (ç)alma davranışlarında ebeveynler aşırı tepkiler vermekten kaçınmalı; abartılı tepkilerle yanlış davranışın altını çizmekten uzak durmalıdırlar. 


YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Ezan gerçekten protesto edildi mi?

ezan-gercekten-protesto-edildi-mi Taksim'de, Saadet Partisi'nin de yer aldığı kalabalığın ezanı protesto ettiği iddiasıyla yayılan haberin doğru olmadığı ortaya çıktı.

Müdürden skandal hareketler!

mudurden-skandal-hareketler Bursa Şevket Yılmaz Hastanesi Destek Hizmetleri Müdürü Mehmet Fidan'dan skandal uygulama. Fidan, memur olmasına rağmen Ak Parti'nin seçim çalışmalarına katılmakla kalmıyor, mikrofonu eline alarak

Beka sorunumuz var mı?

beka-sorunumuz-var-mi 31 Mart yerel seçimlerinin belki de öne çıkan en belirgin konusu, "beka" meselesidir. Siyasi gündemin neredeyse birinci maddesi olarak tartışılmaya devam eden "beka" meselesinde sokaktaki insandan

Tabanvayla seçmene ulaşan aday!

tabanvayla-secmene-ulasan-aday Yıldırım'ın renkli siyasetçisi Ayhan Özbek, 31 Mart seçimleri için Büyük Birlik Partisi Yıldırım Belediye Başkan Adayı oldu. Özbek'in adaylığıyla birlikte, çok tartışılan "2009'daki seçimlerde

Ak Parti'yi Ak Partililer bitiriyor!

ak-partiyi-ak-partililer-bitiriyor ROTABURSA.COM Yazarı Mustafa Gültekin, Ak Parti içerisindeki yaşanan krizi ve siyasi açmazları gündeme getirip, Ak Parti'yi Ak Partililerin bitirdiği tezini ortaya attı.

Tiyatroyu bir de böyle okuyun!

tiyatroyu-bir-de-boyle-okuyun Nilüfer Belediyesi'nin bu yıl 7. Düzenlediği "Nilüfer Tiyatro Festivali" özelinde Türkiye'deki ve Bursa'daki tiyatro geleneğinin özetini bu yazıda okuyabilirsiniz.