Çocuklarda Özgüven Gelişimi

08 Eylül 2017 Cuma 21:56

cocuklarda-ozguven-gelisimi

ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, çocuğu okula yeni başlayacak anne-babalar için önemli tavsiyelerde bulundu.


İŞTE IRMAK'IN O YAZISI


Özgüven, "bireyin kendisi olmaktan memnun ve çevresi ile barışık olma hali" olarak tanımlanabilmektedir. Çocuğun ilerleyen yaşamında karşılaştığı engeller karşısındaki dayanıklılığını belirleyen en önemli etkenlerden birisi özgüven duygusudur.

Başarının temel şartlarından olan özgüven duygusu gelişmemiş çocuklar, verdiği kararlardan sürekli endişe duyarlar. Hata yapmaktan korktukları için performans kaygıları yüksektir. Başkalarının sözlerinden çok etkilenen bu çocuklarda sürekli onaylanma ihtiyacı vardır. Duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlandıklarından yeni sosyal ortamlara girmekte güçlük yaşarlar. Tüm bu etkenler sosyal ve akademik başarılarında düşüşlere sebep olur.

Çocuklardaki özgüven gelişimini etkileyen en önemli unsur ailenin tutum ve desteğidir.  Destekleyici ve cesaretlendirici ailelerde yetişen çocukların özgüvenleri yüksek olmaktadır. Zamanla oyun arkadaşları, okul ortamında karşılaştığı durumlar ve ergenlik sürecinde yaşanılanlar kişisel özgüveni etkilemektedir.

0-2 yaş güven duygusunun temellerinin atıldığı dönemdir.  Bu dönemde bakım veren kişinin sürekli değişmesi,  annenin huzursuz ve güvensiz tutumlar sergilemesi bebekle anne arasında oluşması gereken bağa zarar verir, güven duygusunu zedeler. Bu dönemde annenin bebeklesevgiyle temellendirilmiş sağlıklı bir iletişim kurması gerekmektedir. 

2 yaşından sonra bebek ayrı bir birey olduğunu farkına varır ve dünyayı keşfetmeye çalışır. Keşif dönemi olarak adlandırılan bu dönemde baskıcı ve aşırı koruyucu tutumlar takınılmamalı, çocuğa özerklik duygusunu sağlayacak alanlar yaratılmalıdır.

Özgüven gelişimini etkileyen en önemli unsurlardan biri çocukta yapabilirlik duygusu geliştirebilmektir. Çocuğun yeni bir olay, durum ve ortamla karşılaştığında istersem ben bunu başarabilirim diyebilmesi yapabilirlik duygusunun geliştiğinin göstergesidir. Bu duygunun gelişebilmesi için anne ve babalar çocuklarını gözlemlemeli, yetenekli oldukları alanları keşfetmeli ve bu alanlara yönlendirmelidir. Anne baba beklentilerinin çocuğun yetenekleri ile doğru orantılı ve gerçekçi olmasına dikkat etmeli, bireysel farklıları göz önünde bulundurmalıdır.

Bunların dışında çocuklara ev içinde çeşitli görevler verilerek sorumluluk almaları sağlanmalıdır. Aileler çocuklarınıyeni deneyimlerde bulunmaları için desteklemeli ve başkaları ile kıyaslamamalıdır.Çocukların dününden bugününe var olan gelişimleri gözlemlenerek başarıları yansıtılmalıdır. Hata yaptığında ise bunun normal olduğu ifade edilerek risk almasına izin verilmelidir.

Son olarak yeteri kadar sevilmeyen bir çocuğun kendini değersiz hissedeceği, değersizlik duygusu ile büyüyen bir çocukta özgüven duygusunun gelişmeyeceği unutulmamalıdır. Bu durumun önüne geçmek için çocuğa şartsız bir sevgi verilerek sevilebilirlik duygusu kazandırılmalıdır.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Arınç siyasete geri dönüyor!

arinc-siyasete-geri-donuyor YENİ DÖNEM Gazetesi Yazarı Yüksel Baysal, Bülent Arınç'ın yeniden siyaset sahnesine geri döneceğini iddia etti. Baysal, bu dön dönüşü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın stratejik bir siyasi hamlesi olarak

Salman'a dair çarpıcı tespitler!

salmana-dair-carpici-tespitler Ak Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman'ın nasıl bir il başkanı olacağına dair çarpıcı bir analiz. Yeni Dönem Gazetesi Yazarı Yüksel Baysal, Başkan Salman'ı köşesine taşıdı ve çok çarpıcı

Çocuklarda yalan söyleme!

cocuklarda-yalan-soyleme ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, gelişim çağındaki çocukların neden yalana başvurduklarını masaya yatırdı ve konuyu sizler için kaleme aldı.

Bursa medyası Şanlıurfa'da

bursa-medyasi-sanliurfada- Bursa'da yayın yapan gazete, televizyon, internet medyası ve basın meslek örgütü temsilcilerinden oluşan heyet Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü organizasyonu ile AFAD'ın mülteci

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

cocuklarda-kardes-kiskancligi ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, çağın önemli sorunların birisi olan "çocuklarda kardeş kıskançlığı"nı gündemine aldı ve aileler için önemli uyarılarda bulundu.

BGC'den Ak'a ziyaret!

bgcden-aka-ziyaret Bursa Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri, Emniyet Müdürü Osman Ak’ı ziyaret etti.