21 Şubat 2018 Çarşamba

Çocuklarda Özgüven Gelişimi

08 Eylül 2017 Cuma 21:56

cocuklarda-ozguven-gelisimi

ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, çocuğu okula yeni başlayacak anne-babalar için önemli tavsiyelerde bulundu.


İŞTE IRMAK'IN O YAZISI


Özgüven, "bireyin kendisi olmaktan memnun ve çevresi ile barışık olma hali" olarak tanımlanabilmektedir. Çocuğun ilerleyen yaşamında karşılaştığı engeller karşısındaki dayanıklılığını belirleyen en önemli etkenlerden birisi özgüven duygusudur.

Başarının temel şartlarından olan özgüven duygusu gelişmemiş çocuklar, verdiği kararlardan sürekli endişe duyarlar. Hata yapmaktan korktukları için performans kaygıları yüksektir. Başkalarının sözlerinden çok etkilenen bu çocuklarda sürekli onaylanma ihtiyacı vardır. Duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlandıklarından yeni sosyal ortamlara girmekte güçlük yaşarlar. Tüm bu etkenler sosyal ve akademik başarılarında düşüşlere sebep olur.

Çocuklardaki özgüven gelişimini etkileyen en önemli unsur ailenin tutum ve desteğidir.  Destekleyici ve cesaretlendirici ailelerde yetişen çocukların özgüvenleri yüksek olmaktadır. Zamanla oyun arkadaşları, okul ortamında karşılaştığı durumlar ve ergenlik sürecinde yaşanılanlar kişisel özgüveni etkilemektedir.

0-2 yaş güven duygusunun temellerinin atıldığı dönemdir.  Bu dönemde bakım veren kişinin sürekli değişmesi,  annenin huzursuz ve güvensiz tutumlar sergilemesi bebekle anne arasında oluşması gereken bağa zarar verir, güven duygusunu zedeler. Bu dönemde annenin bebeklesevgiyle temellendirilmiş sağlıklı bir iletişim kurması gerekmektedir. 

2 yaşından sonra bebek ayrı bir birey olduğunu farkına varır ve dünyayı keşfetmeye çalışır. Keşif dönemi olarak adlandırılan bu dönemde baskıcı ve aşırı koruyucu tutumlar takınılmamalı, çocuğa özerklik duygusunu sağlayacak alanlar yaratılmalıdır.

Özgüven gelişimini etkileyen en önemli unsurlardan biri çocukta yapabilirlik duygusu geliştirebilmektir. Çocuğun yeni bir olay, durum ve ortamla karşılaştığında istersem ben bunu başarabilirim diyebilmesi yapabilirlik duygusunun geliştiğinin göstergesidir. Bu duygunun gelişebilmesi için anne ve babalar çocuklarını gözlemlemeli, yetenekli oldukları alanları keşfetmeli ve bu alanlara yönlendirmelidir. Anne baba beklentilerinin çocuğun yetenekleri ile doğru orantılı ve gerçekçi olmasına dikkat etmeli, bireysel farklıları göz önünde bulundurmalıdır.

Bunların dışında çocuklara ev içinde çeşitli görevler verilerek sorumluluk almaları sağlanmalıdır. Aileler çocuklarınıyeni deneyimlerde bulunmaları için desteklemeli ve başkaları ile kıyaslamamalıdır.Çocukların dününden bugününe var olan gelişimleri gözlemlenerek başarıları yansıtılmalıdır. Hata yaptığında ise bunun normal olduğu ifade edilerek risk almasına izin verilmelidir.

Son olarak yeteri kadar sevilmeyen bir çocuğun kendini değersiz hissedeceği, değersizlik duygusu ile büyüyen bir çocukta özgüven duygusunun gelişmeyeceği unutulmamalıdır. Bu durumun önüne geçmek için çocuğa şartsız bir sevgi verilerek sevilebilirlik duygusu kazandırılmalıdır.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Kolaylı güven tazeledi!

kolayli-guven-tazeledi Bursa Gazeteciler Cemiyeti başkanlığına Nuri Kolaylı yeniden seçildi. Türkiye genelinde 90 basın meslek kuruluşunun üye olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun genel başkanlığını sürdüren Nuri

Salman'dan Kolaylı'ya ziyaret!

salmandan-kolayliya-ziyaret AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman ve AK Parti İl Tanıtım Medya Başkanı Ömer Aybar, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ve BGC yönetimini ziyaret etti.

Milli Ekonomi Kanalı kuruldu

milli-ekonomi-kanali-kuruldu- Sancaktar Medya geçtiğimiz günlerde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılan Bugün TV’yi satın alarak bünyesine kattı.

Mahremiyet nedir?

mahremiyet-nedir ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, çocuklarda mahremiyet eğitiminin ne olup olmadığını ve mahremiyet eğitimi ile cinsel eğitim arasındaki farkları kaleme aldı.

Baysal'dan çarpıcı Dülger yazısı!

baysaldan-carpici-dulger-yazisi YENİ DÖNEM Gazetesi Yazarı Yüksel Baysal, Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü'nü masaya yatırdı ve müdür olarak atanmak istenen isimle alakalı çarpıcı bir analiz yaptı.

Ak Parti'nin Nilüfer adayı!

ak-partinin-nilufer-adayi ROTABURSA.COM Yazarı Mustafa Gültekin, Ak Parti'nin yerel seçimlerde Nilüfer Belediye Başkan Adayı üzerine önemli bir tespitte bulundu.