Limak Elektrik
25 Haziran 2018 Pazartesi
ÇOCUKLU CAFE

Çocuklarda Özgüven Gelişimi

08 Eylül 2017 Cuma 21:56

cocuklarda-ozguven-gelisimi

ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, çocuğu okula yeni başlayacak anne-babalar için önemli tavsiyelerde bulundu.


İŞTE IRMAK'IN O YAZISI


Özgüven, "bireyin kendisi olmaktan memnun ve çevresi ile barışık olma hali" olarak tanımlanabilmektedir. Çocuğun ilerleyen yaşamında karşılaştığı engeller karşısındaki dayanıklılığını belirleyen en önemli etkenlerden birisi özgüven duygusudur.

Başarının temel şartlarından olan özgüven duygusu gelişmemiş çocuklar, verdiği kararlardan sürekli endişe duyarlar. Hata yapmaktan korktukları için performans kaygıları yüksektir. Başkalarının sözlerinden çok etkilenen bu çocuklarda sürekli onaylanma ihtiyacı vardır. Duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlandıklarından yeni sosyal ortamlara girmekte güçlük yaşarlar. Tüm bu etkenler sosyal ve akademik başarılarında düşüşlere sebep olur.

Çocuklardaki özgüven gelişimini etkileyen en önemli unsur ailenin tutum ve desteğidir.  Destekleyici ve cesaretlendirici ailelerde yetişen çocukların özgüvenleri yüksek olmaktadır. Zamanla oyun arkadaşları, okul ortamında karşılaştığı durumlar ve ergenlik sürecinde yaşanılanlar kişisel özgüveni etkilemektedir.

0-2 yaş güven duygusunun temellerinin atıldığı dönemdir.  Bu dönemde bakım veren kişinin sürekli değişmesi,  annenin huzursuz ve güvensiz tutumlar sergilemesi bebekle anne arasında oluşması gereken bağa zarar verir, güven duygusunu zedeler. Bu dönemde annenin bebeklesevgiyle temellendirilmiş sağlıklı bir iletişim kurması gerekmektedir. 

2 yaşından sonra bebek ayrı bir birey olduğunu farkına varır ve dünyayı keşfetmeye çalışır. Keşif dönemi olarak adlandırılan bu dönemde baskıcı ve aşırı koruyucu tutumlar takınılmamalı, çocuğa özerklik duygusunu sağlayacak alanlar yaratılmalıdır.

Özgüven gelişimini etkileyen en önemli unsurlardan biri çocukta yapabilirlik duygusu geliştirebilmektir. Çocuğun yeni bir olay, durum ve ortamla karşılaştığında istersem ben bunu başarabilirim diyebilmesi yapabilirlik duygusunun geliştiğinin göstergesidir. Bu duygunun gelişebilmesi için anne ve babalar çocuklarını gözlemlemeli, yetenekli oldukları alanları keşfetmeli ve bu alanlara yönlendirmelidir. Anne baba beklentilerinin çocuğun yetenekleri ile doğru orantılı ve gerçekçi olmasına dikkat etmeli, bireysel farklıları göz önünde bulundurmalıdır.

Bunların dışında çocuklara ev içinde çeşitli görevler verilerek sorumluluk almaları sağlanmalıdır. Aileler çocuklarınıyeni deneyimlerde bulunmaları için desteklemeli ve başkaları ile kıyaslamamalıdır.Çocukların dününden bugününe var olan gelişimleri gözlemlenerek başarıları yansıtılmalıdır. Hata yaptığında ise bunun normal olduğu ifade edilerek risk almasına izin verilmelidir.

Son olarak yeteri kadar sevilmeyen bir çocuğun kendini değersiz hissedeceği, değersizlik duygusu ile büyüyen bir çocukta özgüven duygusunun gelişmeyeceği unutulmamalıdır. Bu durumun önüne geçmek için çocuğa şartsız bir sevgi verilerek sevilebilirlik duygusu kazandırılmalıdır.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Çocuklarda 'Çalma' davranışı!

cocuklarda-calma-davranisi ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, gelişim çağındaki çocukların davranışlarına dair önemli konuları masaya yatırmaya devam ediyor. Irmak, Çocuklardaki 'çalma' davranışlarına dair önemli bilgiler

100'e yakın gazeteci katılacak!

100e-yakin-gazeteci-katilacak Anadolu Spor Gazetecileri tarafından düzenlenen '1. Uluslararası Türk Dünyası Spor ve Turizm Zirvesi' 2-5 Mayıs tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştiriliyor. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür

Bozbey Büyükşehir'e mi aday olacak?

bozbey-buyuksehire-mi-aday-olacak Cumhuriyet Halk Partisi Bursa'da iki ilçe belediye başkan adayını belirledi. Adaylar Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecekler.

Doğanbey'de flaş gelişme!

doganbeyde-flas-gelisme Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmenin detayları ortaya çıkmaya başladı. Başkan Aktaş, Cumhurbaşkanı'nına Doğanbey ile Yunuseli

Gündem İsmail Hakkı Edebali

gundem-ismail-hakki-edebali Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, 4. hizmet yılında medyanın karşısına geçti ve yaptıklarını anlattı. Başkan Edebali ile ilgili köşe yazarları ne yazdı?

Dombili'nin maceraları!

dombilinin-maceralari Türkiye gündemine oturan ÇiftlikBank dolandırıcısı Mehmet' Aydın'ın Bursa maceralarına şaşıracaksınız. Yeni Dönem Gazetesi Yazarı Yüksel Baysal, Aydın'ın Bursa maceralarını köşesine taşıdı.