ÇOCUKLU CAFE

İŞTE BAŞKAN ERDOĞAN'IN KABİNESİNDE YER ALAN İSİMLER!

Çocuklarda sınır koyma eğitimi!

19 Eylül 2017 Salı 16:12

cocuklarda-sinir-koyma-egitimi

ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, çağın en önemli sorunlarından "çocuk yetiştirmek" konusunda önemli ve bilimsel tespitleri paylaştı. Irmak, çocuklarda sınır koyma eğitiminin ayrıntılarını kaleme aldı.


İŞTE IRMAK'IN O YAZISI

Çocuk, doğası gereği kuralların ve sınırların nerde başlayıp nerde bittiğini bilmez, dünyanın sınırlarını öğrenmeye çalışır. Anne babalara düşen ise çocuğa bu sınırları öğreterek güvenli bir ortam oluşturmaktır. Sınırlar çocuğun fiziksel, duygusal ve bilişsel olarak neleri yapıp neleri yapamayacağını bilmesi olarak tanımlanabilir. Aile içi ilişkileri düzenleyip herkesin görev ve sorumluluklarını bilmesini sağlayan sınırlar, çocuğun huzur dolu bir aile ortamına ulaşmasını sağlar. İfrat-tefrit dengesi sağlanarak oluşturulan sınırlar çocuğun kendi kontrolünü sağlamasına yardımcı olur, kendi kararlarını verebilen bir yetişkin olmasını sağlar.

Sınır koymak otoriter bir tavır takınmak, çocuğa katı kuralları dayatmak, sürekli müdahale ile çocuğun mücadele ruhunu öldürmek, çocukla güç savaşlarına girmek demek değildir. Yapılması gereken çocuğun  gelişimsel ve psikolojik ihtiyacı olan sınırları, çocuğa sevgi ile sunarak aradığı güven ortamına ulaşmasını sağlamaktır. Sınırlar oluşturulurken iki çeşit sınırla karşılaşılmaktadır. Bunlar yumuşak sınırlar ve kesin sınırlardır.


YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Habertürk yazılı basından

haberturk-yazili-basindan- Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ, bugün idaresinde bulunan Habertürk gazetesi çalışanlarına bir mail göndererek yazılı yayın hayatlarına veda edeceklerini açıkladı.

Çocuklarda 'Çalma' davranışı!

cocuklarda-calma-davranisi ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, gelişim çağındaki çocukların davranışlarına dair önemli konuları masaya yatırmaya devam ediyor. Irmak, Çocuklardaki 'çalma' davranışlarına dair önemli bilgiler

100'e yakın gazeteci katılacak!

100e-yakin-gazeteci-katilacak Anadolu Spor Gazetecileri tarafından düzenlenen '1. Uluslararası Türk Dünyası Spor ve Turizm Zirvesi' 2-5 Mayıs tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştiriliyor. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür

Bozbey Büyükşehir'e mi aday olacak?

bozbey-buyuksehire-mi-aday-olacak Cumhuriyet Halk Partisi Bursa'da iki ilçe belediye başkan adayını belirledi. Adaylar Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecekler.

Doğanbey'de flaş gelişme!

doganbeyde-flas-gelisme Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmenin detayları ortaya çıkmaya başladı. Başkan Aktaş, Cumhurbaşkanı'nına Doğanbey ile Yunuseli

Gündem İsmail Hakkı Edebali

gundem-ismail-hakki-edebali Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, 4. hizmet yılında medyanın karşısına geçti ve yaptıklarını anlattı. Başkan Edebali ile ilgili köşe yazarları ne yazdı?