Çocuklarda sınır koyma eğitimi!

19 Eylül 2017 Salı 16:12

cocuklarda-sinir-koyma-egitimi

ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, çağın en önemli sorunlarından "çocuk yetiştirmek" konusunda önemli ve bilimsel tespitleri paylaştı. Irmak, çocuklarda sınır koyma eğitiminin ayrıntılarını kaleme aldı.


İŞTE IRMAK'IN O YAZISI

Çocuk, doğası gereği kuralların ve sınırların nerde başlayıp nerde bittiğini bilmez, dünyanın sınırlarını öğrenmeye çalışır. Anne babalara düşen ise çocuğa bu sınırları öğreterek güvenli bir ortam oluşturmaktır. Sınırlar çocuğun fiziksel, duygusal ve bilişsel olarak neleri yapıp neleri yapamayacağını bilmesi olarak tanımlanabilir. Aile içi ilişkileri düzenleyip herkesin görev ve sorumluluklarını bilmesini sağlayan sınırlar, çocuğun huzur dolu bir aile ortamına ulaşmasını sağlar. İfrat-tefrit dengesi sağlanarak oluşturulan sınırlar çocuğun kendi kontrolünü sağlamasına yardımcı olur, kendi kararlarını verebilen bir yetişkin olmasını sağlar.

Sınır koymak otoriter bir tavır takınmak, çocuğa katı kuralları dayatmak, sürekli müdahale ile çocuğun mücadele ruhunu öldürmek, çocukla güç savaşlarına girmek demek değildir. Yapılması gereken çocuğun  gelişimsel ve psikolojik ihtiyacı olan sınırları, çocuğa sevgi ile sunarak aradığı güven ortamına ulaşmasını sağlamaktır. Sınırlar oluşturulurken iki çeşit sınırla karşılaşılmaktadır. Bunlar yumuşak sınırlar ve kesin sınırlardır.


YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

BGC'den Aktaş'a ziyaret!

bgcden-aktasa-ziyaret Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin 10 Şubat’ta yapılan genel kurulunda güven tazeleyen Başkan Nuri Kolaylı ile yönetim kurulu üyeleri, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret etti.

TSYD Bursa'da Ekmekçi dönemi!

tsyd-bursada-ekmekci-donemi Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Bursa Şubesi’nde gerçekleştirilen olağan genel kurulda başkanlığa Mehmet Ali Ekmekçi seçildi.

İşte Yağmur'un ilk yazısı!

iste-yagmurun-ilk-yazisi Bursa basının duayen isimlerinden Özlem Buğday Yağmur, Yeni Marmara Gazetesi'nde yazmaya başladı. İlk yazısı bugün yayınlanan Yağmur, kendine has üslubuyla okurlarına seslendi.

Kolaylı güven tazeledi!

kolayli-guven-tazeledi Bursa Gazeteciler Cemiyeti başkanlığına Nuri Kolaylı yeniden seçildi. Türkiye genelinde 90 basın meslek kuruluşunun üye olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun genel başkanlığını sürdüren Nuri

Salman'dan Kolaylı'ya ziyaret!

salmandan-kolayliya-ziyaret AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman ve AK Parti İl Tanıtım Medya Başkanı Ömer Aybar, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ve BGC yönetimini ziyaret etti.

Milli Ekonomi Kanalı kuruldu

milli-ekonomi-kanali-kuruldu- Sancaktar Medya geçtiğimiz günlerde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılan Bugün TV’yi satın alarak bünyesine kattı.