Çocuklarda sınır koyma eğitimi!

19 Eylül 2017 Salı 16:12

cocuklarda-sinir-koyma-egitimi

ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, çağın en önemli sorunlarından "çocuk yetiştirmek" konusunda önemli ve bilimsel tespitleri paylaştı. Irmak, çocuklarda sınır koyma eğitiminin ayrıntılarını kaleme aldı.


İŞTE IRMAK'IN O YAZISI

Çocuk, doğası gereği kuralların ve sınırların nerde başlayıp nerde bittiğini bilmez, dünyanın sınırlarını öğrenmeye çalışır. Anne babalara düşen ise çocuğa bu sınırları öğreterek güvenli bir ortam oluşturmaktır. Sınırlar çocuğun fiziksel, duygusal ve bilişsel olarak neleri yapıp neleri yapamayacağını bilmesi olarak tanımlanabilir. Aile içi ilişkileri düzenleyip herkesin görev ve sorumluluklarını bilmesini sağlayan sınırlar, çocuğun huzur dolu bir aile ortamına ulaşmasını sağlar. İfrat-tefrit dengesi sağlanarak oluşturulan sınırlar çocuğun kendi kontrolünü sağlamasına yardımcı olur, kendi kararlarını verebilen bir yetişkin olmasını sağlar.

Sınır koymak otoriter bir tavır takınmak, çocuğa katı kuralları dayatmak, sürekli müdahale ile çocuğun mücadele ruhunu öldürmek, çocukla güç savaşlarına girmek demek değildir. Yapılması gereken çocuğun  gelişimsel ve psikolojik ihtiyacı olan sınırları, çocuğa sevgi ile sunarak aradığı güven ortamına ulaşmasını sağlamaktır. Sınırlar oluşturulurken iki çeşit sınırla karşılaşılmaktadır. Bunlar yumuşak sınırlar ve kesin sınırlardır.


YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Salman'a dair çarpıcı tespitler!

salmana-dair-carpici-tespitler Ak Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman'ın nasıl bir il başkanı olacağına dair çarpıcı bir analiz. Yeni Dönem Gazetesi Yazarı Yüksel Baysal, Başkan Salman'ı köşesine taşıdı ve çok çarpıcı

Çocuklarda yalan söyleme!

cocuklarda-yalan-soyleme ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, gelişim çağındaki çocukların neden yalana başvurduklarını masaya yatırdı ve konuyu sizler için kaleme aldı.

Bursa medyası Şanlıurfa'da

bursa-medyasi-sanliurfada- Bursa'da yayın yapan gazete, televizyon, internet medyası ve basın meslek örgütü temsilcilerinden oluşan heyet Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü organizasyonu ile AFAD'ın mülteci

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

cocuklarda-kardes-kiskancligi ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, çağın önemli sorunların birisi olan "çocuklarda kardeş kıskançlığı"nı gündemine aldı ve aileler için önemli uyarılarda bulundu.

BGC'den Ak'a ziyaret!

bgcden-aka-ziyaret Bursa Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri, Emniyet Müdürü Osman Ak’ı ziyaret etti.

Nilüfer'in utanmaz fareleri

niluferin-utanmaz-fareleri BURSA HAYAT Gazetesi Yazarı Bilal Kayaaltı, Nilüfer'deki Ayvalıdere'nin içler acısı halini kaleme aldı...

ÇOK OKUNANLAR