ÇOCUKLU CAFE

Edebali Üniversitede ders verecek!

30 Ağustos 2018 Perşembe 11:53

edebali-universitede-ders-verecek

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yönetimi Anabilim Dalı'nda, “Sosyal ve ekonomik boyutları bağlamında kentsel dönüşüm uygulamalarının yönetimi ve şehir karnesi” başlıklı doktora teziyle akademik ünvan sahibi oldu.

OLAY Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, Başkan Edebali'nin 6 yıllık emeğinin sonucundaki başarısını köşesine taşıdı.İŞTE ÖZDAL'IN O YAZISI

“Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim.

Hayır tıp doktoru değil.

Ancak artık Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin akademik titri var.

Nitekim Edebali, geçtiğimiz günlerde yaklaşık 6 yıl emek verdiği  şehircilik üzerine doktora çalışmasını tamamladı ve öğretim üyesi oldu.

Bir diğer ifadeyle Edebali, Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yönetimi Anabilim Dalı'nda, “Sosyal ve ekonomik boyutları bağlamında kentsel dönüşüm uygulamalarının yönetimi ve şehir karnesi” başlıklı doktora teziyle akademik ünvan sahibi oldu.

Edebali, 6 yıllık çalışmasını taçlandıran doktora törenine ailesiyle katıldı.

Eşi Şükran, çocukları Uğur, Yusuf, Yekta ve Zeynep de törene katılarak  Başkan Edebali'nin mutluluğuna ortak oldular.

Peki Edebali, hocalık yapacak mı?

Evet.

Üstelik vakit kaybetmeden.

Edebali, gelecek yıl Bursa Teknik Üniversitesi'nde haftanın belli saatlerinde öğrencilere ders verecek.

Gelelim Edebali'nin tezine.

Dün, tez çalışmasını anlatırken Edebali'nin heyecanı yüzünden okunuyordu.

Çünkü işini çok seven ve dahası ciddiye alan bir kent yöneticisi olarak, artık belediye başkanlığı görevini daha bilimsel temeller üzerinden yürütecek.

Tezi de bunu ortaya koyuyor zaten.

Çok fazla teknik bilgiye boğmadan tezi özetlemeye çalışayım.

Edebali'nin şehir karnesi adını verdiği tez çalışmasının en can alıcı noktası, belediye başkanlarının başarı kriterlerini oluşturan 17 parametreden oluşuyor.

Bir şehrin yaşam kalitesini gösteren parametreler, objektif, bilimsel ve ölçülebilir başlıklardan oluşuyor.

Mesela ekonomik yapı, rekabet gücü ve yenilikçilik parametresi...

Veya eğitim ve bilgi toplumu paremetresi...

Bu parametrelerin alt başlıklarından örnek vermek gerekirse...

Belediye başkanı göreve başladıktan sonra ilçede kişi başına düşen gayri safi milli hasılanın artıp artmaması, ofis alanının artıp artmaması, 10 bin kişi başına düşen işletme sayısının artıp artmaması gibi kriterler, belediye başkanının performansını belirliyor.

Veya belediyeye ait okul öncesi eğitim sınıfı sayısı, ilköğretimde kız çocuklarının erkek öğrencilere oranı, yetişkin kadın nüfusu oranı gibi başlıklarla belediye başkanının performansı ölçülüyor.

İşte bu ve buna benzer ölçülebilir parametler üzerinden belediye başkanının karnesi şekilleniyor.

Doktora tezinin son parametresini kamuoyu algısı, basın ve sosyal medya oluşturuyor.

Başkan Edebali'ye bu parametreyi neden sona koyduğunu sordum.

Cevabı şu oldu:

Bizim siyasi partilerde bir belediye başkan adayının akibeti maalesef sadece kamuoyu algısı, basın ve sosyal medya parametresine göre şekilleniyor. Oysa bunlar ölçülmesi zor ve objektif kriterler olmayabiliyor bazen. Bir belediye başkanı, basınla çok iyi ilişki kurup kamuoyu algısını rahatlıkla oluşturabilir. Ancak bunu yapıyor olması yönettiği kentin yaşam kalitesini yükselttiği anlamına gelmez. Bu nedenle benim tezimde bu paremetre en son sıradadır.

Edebali, bu son derece önemli doktora tezini AK Parti Genel Merkezi'ne de sunacakmış.

Tezi çok etkileyici buldum.

Umarız tüm siyasi partilere örnek olur.

İşini her zaman ciddiye alan Edebali'ye de yeni titri hayırlı uğurlu olsun. 


YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Taha Akyol KARAR'da

taha-akyol-kararda Türk basınının usta kalemi Taha Akyol okurlarıyla Karar Gazetesi'nde buluşuyor. Usta kalem Akyol, yazmayı öteden beri görev saydığını belirterek, bu imkanı veren Karar Gazetesi'ne teşekkür etti.

Dündar nasıl yeniden aday oldu?

dundar-nasil-yeniden-aday-oldu Ak Parti Bursa'da Osmangazi'ye kimin belediye başkanı adayı olacağı son dakikaya kadar belli olmazken, ibre bir anda yeniden listeden çıkartılan Mustafa Dündar'a döndü. Peki, ne oldu da ibre yeniden Dündar'a

Ekmekçi'den "öz" açıklama!

ekmekciden-oz-aciklama Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Ali Ekmekçi, gazetecilerin özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini, yeni medya düzeninin ülkeye çağ atlatacağını dile getirdi

Kolaylı'dan 10 Ocak açıklaması!

kolaylidan-10-ocak-aciklamasi Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, medya alanında kapsamlı bir değişim ve yenilenmeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Ak Parti'de son kulisler!

ak-partide-son-kulisler Ak Parti Bursa'da ilçe belediye başkan adaylarının kimler olacağı merakla beklenirken, listelerin hazırlanmasında sona gelindiği ve hafta sonuna kadar bütün detayların netleşip açıklanması bekleniyor.

Büyükataman: İstediğimiz ilçeler var!

buyukataman-istedigimiz-ilceler-var MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, AK PARTİ ile devam eden ittifak görüşmelerinin 15 Ocak'a kadar tamamlanacağını belirterek, "Paylaşımı doğru yapan kazanır" mesajı verdi.