17 Temmuz 2019 Çarşamba
Süper Timsah

Ekohaber'den dijital yenilik

12 Nisan 2019 Cuma 02:11

ekohaberden-dijital-yenilik-

Bursa’da yayın yapan Ekohaber gazetesi, Türkiye’de ilk defa "artırılmış gerçeklik" teknolojisi ile okuyucusuna gazeteyi okumanın yanı sıra dinleyip seyredebilme imkânı sunuyor.

Bursa’da 24 yıl önce yayın hayatına başlayan Ekohaber gazetesi, Türkiye'de ilk kez kullanılan bir teknolojiyi hayata geçirdi. 


1997 yılında Bursa'da, internet yayıncılığına geçen ilk gazete olan Ekohaber, hayata geçirdiği yeniliklerle adından söz ettiriyor. Gazeteci Tahsin Ardıç'ın sahibi olduğu gazete, Augmented Reality (artırılmış gerçeklik) teknolojisi sayesinde bundan böyle okuyucuları tarafından hem okunup, hem dinlenip, hem de seyredilebilecek. Gazete, bundan böyle akıllı telefon uygulaması sayesinde, AR teknolojisini kullanmaya başlayacak ve okuyucularına farklı bir okuma tecrübesi sunacak.  

Ekohaber kurucusu ve sahibi Tahsin Ardıç, teknolojiyi takip ederek yeniliklere açık olduklarını belirterek, “Bir yıldır üzerinde titizlikle çalıştığımız ulusal anlamda bir ileri teknolojiyi uygulamanın heyecanını yaşıyoruz. Hazırlıklarımızı yaptık, deneme süreçlerini tamamladık. Ve artık sadece Bursa'da değil, Türkiye'de de okuyucusuna Artırılmış gerçeklik teknolojisi (Augmented reality) ile hazırlanan ilk yayını sunuyoruz. Bundan böyle sayfalara dokunarak ve altını çizerek okuyan okurlarımızın yanı sıra daha teknoloji meraklısı okuyucularımız da akıllı cihazlarıyla farklı bir okuma deneyimi yaşayacak. İlk kez uygulanan bu teknoloji sayesinde; gazetenizdeki haberleri ve reklamları hem okuyacak, hem dinleyecek, hem de izleyebileceksiniz” dedi.  

Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin, bilgisayar tarafından üretilen; ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziki görünümüdür. Bu kavram kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır. Teknik olarak artırılmış gerçeklik, cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesine denir. Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için bulunduğunuz ortamda internet erişiminin ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) bulunması gerekir.

Ayrıca augmented reality üzerine tanımlanmış olan uygulamalardan birinin bu cihazınızda yüklü olması da şart. Augmented reality için tasarlanmış görseli cihazınızdaki uygulama ile tanımladığınızda cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.

 


Haberin etiketleri:

Tahsin Ardıç, Ekohaber, Bursa, Dijital Yenilik,

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Bursa ovasına bir hançer daha!

bursa-ovasina-bir-hancer-daha Osmangazi Belediye Meclisi, geçen günlerde çok önemli bir karara imza attı. Bursa'nın gözde yerleşim yeri Nilüferköy'de oto yan sanayi tesislerinin kurulmasının önünü açtı.

Erdoğan'dan önemli açıklama!

erdogandan-onemli-aciklama Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (ASGD) Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, yerel basının yok olmasına sessiz kalınmasının, başta yönetenler olmak üzere toplumun tüm kesimleri için büyük vebal olacağını

Kolaylı: Basın erteleme bekliyor!

kolayli-basin-erteleme-bekliyor Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yazılı bir açıklama yaparak, yerel basın kuruluşlarından 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren ''vergi borcu yoktur'' yazısı istenmesine ilişkin

İmamoğlu'nun mavi kravatı!

imamoglunun-mavi-kravati ASDER Başkanı Arif Çelenk'in, Ekrem İmamoğlu'nun mavi kravatına farklı anlamlar yükleyerek sosyal medya paylaşımı tepki çekti.

İşte çevreci ve örnek imam

iste-cevreci-ve-ornek-imam Bursa'da, Hacı İbrahim Bostancı Cami'nde görev yapan İmam Mehmet Yiğit, herkesin takdirini kazanan, iş ve ekonomik kaybın önüne geçecek bir öneride bulundu.

Yıldırım Belediyesi'nin borcu ne kadar?

yildirim-belediyesinin-borcu-ne-kadar Milliyetçi Hareket Partisi Yıldırım İlçe Başkanı Halil İbrahim Bozkurt, Yıldırım Belediyesi'nin borcunun 680 milyon lira olduğu iddia edilen borcu konusunda dikkat çeken bir açıklama yaptı.