Süper Timsah

Ekohaber'den dijital yenilik

12 Nisan 2019 Cuma 02:11

ekohaberden-dijital-yenilik-

Bursa’da yayın yapan Ekohaber gazetesi, Türkiye’de ilk defa "artırılmış gerçeklik" teknolojisi ile okuyucusuna gazeteyi okumanın yanı sıra dinleyip seyredebilme imkânı sunuyor.

Bursa’da 24 yıl önce yayın hayatına başlayan Ekohaber gazetesi, Türkiye'de ilk kez kullanılan bir teknolojiyi hayata geçirdi. 


1997 yılında Bursa'da, internet yayıncılığına geçen ilk gazete olan Ekohaber, hayata geçirdiği yeniliklerle adından söz ettiriyor. Gazeteci Tahsin Ardıç'ın sahibi olduğu gazete, Augmented Reality (artırılmış gerçeklik) teknolojisi sayesinde bundan böyle okuyucuları tarafından hem okunup, hem dinlenip, hem de seyredilebilecek. Gazete, bundan böyle akıllı telefon uygulaması sayesinde, AR teknolojisini kullanmaya başlayacak ve okuyucularına farklı bir okuma tecrübesi sunacak.  

Ekohaber kurucusu ve sahibi Tahsin Ardıç, teknolojiyi takip ederek yeniliklere açık olduklarını belirterek, “Bir yıldır üzerinde titizlikle çalıştığımız ulusal anlamda bir ileri teknolojiyi uygulamanın heyecanını yaşıyoruz. Hazırlıklarımızı yaptık, deneme süreçlerini tamamladık. Ve artık sadece Bursa'da değil, Türkiye'de de okuyucusuna Artırılmış gerçeklik teknolojisi (Augmented reality) ile hazırlanan ilk yayını sunuyoruz. Bundan böyle sayfalara dokunarak ve altını çizerek okuyan okurlarımızın yanı sıra daha teknoloji meraklısı okuyucularımız da akıllı cihazlarıyla farklı bir okuma deneyimi yaşayacak. İlk kez uygulanan bu teknoloji sayesinde; gazetenizdeki haberleri ve reklamları hem okuyacak, hem dinleyecek, hem de izleyebileceksiniz” dedi.  

Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin, bilgisayar tarafından üretilen; ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziki görünümüdür. Bu kavram kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır. Teknik olarak artırılmış gerçeklik, cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesine denir. Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için bulunduğunuz ortamda internet erişiminin ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) bulunması gerekir.

Ayrıca augmented reality üzerine tanımlanmış olan uygulamalardan birinin bu cihazınızda yüklü olması da şart. Augmented reality için tasarlanmış görseli cihazınızdaki uygulama ile tanımladığınızda cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.

 


Haberin etiketleri:

Tahsin Ardıç, Ekohaber, Bursa, Dijital Yenilik,

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Kamu görevlileri ve nezaket!

kamu-gorevlileri-ve-nezaket BURSA HAYAT GAZETESİ Yazarı Bilal Kayaaltı, Bursa'da okul hastane gibi kamu kurum yöneticilerinin "güç zehirlenmesi" yaşadığının altını çizdiği yazısında kamuda yaşanan sorunları dile getirdi.

Acilde bekleyen sorun: Kamu Reformu

acilde-bekleyen-sorun-kamu-reformu ROTABURSA.COM Yazarı Mustafa Gültekin, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, "sadece Büyükşehir Belediye Başkanı'nı seçelim, O da ilçe belediye başkanlarını seçsin" çıkışını masaya yatırıp, buradan bir

BGC'de ödül gecesi!

bgcde-odul-gecesi Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından geleneksel olarak düzenlenen yarışmada dereceye girenler ödüllerini düzenlenen törenle aldı. İhlas Haber Ajansı da 2 ödüle layık görüldü.

35 yıllık gelenek!

35-yillik-gelenek Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından yaklaşık 35 yıl önce başlatılan ve günümüze kadar aralıksız her yıl devam ettirilen “BGC Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması”nın ödül töreni, 16 Nisan

Ekohaber'den dijital yenilik

ekohaberden-dijital-yenilik- Bursa’da yayın yapan Ekohaber gazetesi, Türkiye’de ilk defa "artırılmış gerçeklik" teknolojisi ile okuyucusuna gazeteyi okumanın yanı sıra dinleyip seyredebilme imkânı sunuyor.

Baba ve çocuk

baba-ve-cocuk ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, çocuk gelişiminde babanın rolünü kaleme aldı.