ÇOCUKLU CAFE

İŞTE BAŞKAN ERDOĞAN'IN KABİNESİNDE YER ALAN İSİMLER!

Mahremiyet nedir?

20 Aralık 2017 Çarşamba 23:35

mahremiyet-nedir

ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, çocuklarda mahremiyet eğitiminin ne olup olmadığını ve mahremiyet eğitimi ile cinsel eğitim arasındaki farkları kaleme aldı.


İŞTE IRMAK'IN O YAZISI

Mahremiyet Eğitimi Ne Değildir?

Mahremiyet eğitimi kız ve erkek çocuklarını birbirinden ayırarak,baskı kurarak büyütmek demek değildir. Toplumumuzda kız çocuklarının erkek gibi olması hoş karşılanmakta kız çocuğunun bu şekilde muhtemel tehlikelere karşı kendisini koruyacağı düşünülmektedir. Fakat erkek gibi büyütülmüş kız çocukları fıtratı bozulmuş çocuklardır. Kendi fıtratına yabancı bir çocuk ise duygularını yönetemeyecek, sadece erkeklerden oluşan arkadaş gruplarına yönelerek risk grubunun içinde kendi kendisine girmiş olacaktır.

Mahremiyet eğitimi “sana şeker verirlerse alma” gibi telkinlerle çocuğu sürekli korkutmak, şüpheci bir kişiliğin temellerini atmak demek değildir. Günümüzde anne babalar olarak hepimiz sosyal yönü kuvvetli çocuklar yetiştirmek istemekteyiz. Fakat unutmaması gerekir ki bukorku dolu nasihatler çocukların içine kapanmasına sebep olmakta, fark etmeden onların özgüvenlerine zarar vermektedir.

Mahremiyet eğitimi çocuğa utanç duygusu ile çekingenlik kazandırmak demek değildir. Cinsel kimliğini vurgulayan uyarılarla çocuğu utandırarak eğitmeye çalışmanın, bastırılmış duygularının esiri olan bireylerin temellerini atmak olduğu unutulmamalıdır.


YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Habertürk yazılı basından

haberturk-yazili-basindan- Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ, bugün idaresinde bulunan Habertürk gazetesi çalışanlarına bir mail göndererek yazılı yayın hayatlarına veda edeceklerini açıkladı.

Çocuklarda 'Çalma' davranışı!

cocuklarda-calma-davranisi ROTABURSA.COM Yazarı Hürrem Irmak, gelişim çağındaki çocukların davranışlarına dair önemli konuları masaya yatırmaya devam ediyor. Irmak, Çocuklardaki 'çalma' davranışlarına dair önemli bilgiler

100'e yakın gazeteci katılacak!

100e-yakin-gazeteci-katilacak Anadolu Spor Gazetecileri tarafından düzenlenen '1. Uluslararası Türk Dünyası Spor ve Turizm Zirvesi' 2-5 Mayıs tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştiriliyor. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür

Bozbey Büyükşehir'e mi aday olacak?

bozbey-buyuksehire-mi-aday-olacak Cumhuriyet Halk Partisi Bursa'da iki ilçe belediye başkan adayını belirledi. Adaylar Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecekler.

Doğanbey'de flaş gelişme!

doganbeyde-flas-gelisme Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmenin detayları ortaya çıkmaya başladı. Başkan Aktaş, Cumhurbaşkanı'nına Doğanbey ile Yunuseli

Gündem İsmail Hakkı Edebali

gundem-ismail-hakki-edebali Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, 4. hizmet yılında medyanın karşısına geçti ve yaptıklarını anlattı. Başkan Edebali ile ilgili köşe yazarları ne yazdı?