Süper Timsah

Siyasetçiden gazeteciye cevap!

20 Eylül 2018 Perşembe 00:06

siyasetciden-gazeteciye-cevap

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, Yeni Dönem Gazetesi Yazarı Kayhan Kaymaz'ı, kendileri hakkında yazdığı bir yazıdan dolayı, yine basına gönderdiği bir açıklamayla eleştirdi

İŞTE AKKUŞ'UN O YAZISI 

Değerli Basın Mensupları; 

Yeni Dönem Gazetesinin 19.09.2018 tarihli sayısında Kayhan Kaymaz imzasıyla yayınlanan "İncelemeden, araştırmadan, sorgulamadan!" başlıklı köşe yazısında, Mustafakemalpaşa'da şarbon görüldüğüne dair iddialar ortaya atıldığı yolundaki açıklamama cevaben, "İncelemez, araştırmaz, sorgulamazsan gerçeği öğrenemezsin. Gerçeği öğrenmeden, birilerine inanıp, bilmişlik taslayıp açıklama yaparsan, yalan, yanlış konuşursun. Hele ki... Önemli bir görevdeyseniz, açıklamanızla rezil duruma düşebilirsiniz" ifadelerine yer verilmiştir. 

CHP İl Başkanı olarak yaptığım açıklama (Ki köşe yazarı Kayhan Kaymaz  da yazısında bu cümleyi alıntılamış bulunuyor) şöyleydi: 

"Dünden beri araştırıyoruz, arkadaşlarımız çeşitli görüşmeler yapıyor. İlçe başkanımız da konuyla yakından ilgili. Bize ulaşan bilgilere göre, Mustafakemalpaşa ilçemizde şarbon vakası görüldüğü ve sayının da 39 olduğu konusunda bir söylem geliştiriliyor. Bu konuyla ilgilenen doktor bir haftalığına izne çıkarılmış. İlçedeki arkadaşlarımız konuyla ilgileniyor, bazı hastalara da ulaşıldı. Bu konu doğru mudur, yanlış mıdır? Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı'ndan resmi olarak bir açıklama yapılmasını bekliyoruz." 

Görüleceği gibi, açıklamamızda da belirttiğimiz üzere, konuyu araştırdık, araştırmaya devam ettik, bilip bilmeden bir şey söylemiş değiliz, iddia ortaya atmıyoruz. Bu yönde iddialar geliştirildiğinin altını çiziyor, bunun doğru olup olmadığının resmi makamlarca açıklanmasını talep ediyoruz.

Üstteki cümleleri yazan gazeteci, okuduğu metni bile doğru anlayabilmekten uzak bir kişi pozisyonuna düşmüş olduğunun da farkında değil midir? 

KAYMAKAM BEY, İKTİDAR PARTİSİNİN İLÇE BAŞKANI MI? 

Mustafakemalpaşa'da kaymakamlık makamını işgal eden Mustafa Masatlı isimli bürokrat, açıklama yapan siyasinin iktidar partisine mensup olmadığını peşinen bilmenin verdiği rahatlıktan olsa gerek, özetle, "Bir siyasi parti temsilcisinin yaptığı açıklamalarla Mustafakemalpaşa’da şarbon şüphesi oluşturması büyük bir yanlıştır, İlçemize ve Ülkemize yapılan haksızlık ve zarar verme girişimidir. Yapılan talihsiz ve mesnetsiz açıklamalar, geçimini hayvancılıkla, et, süt ve sür ürünleri ihracatı ile sağlayan insanların ekmeği ile oynamaktadır.  İlçemizde kesinlikle Şarbon Vakası yoktur. Kimse, kimsenin ekmeği ile oynayamaz. Herkesi sorumlu olmaya, Ülkemizi ve Milletimizi düşünmeye ve doğruları söylemeye davet ediyorum" şeklinde açıklamalar yapmıştır. 

Kaymakam’ın üslubu baştan sona yanlıştır. Sorumuza aradığımız cevabı, onca gereksiz ifadenin arasından zorla bulup okuduk. 

Kaymakam Bey tribünlere mesaj gönderme derdine düşmüş, "Mustafakemalpaşa ilçemizde şarbon vakası yoktur" cümlesinin önünde ve arkasında birçok siyasi cümle de kurmuştur. Oysa kamuoyunun ondan istediği tek cümlelik cevap, "Mustafakemalpaşa ilçemizde şarbon vakası görülmemiştir" şeklindedir. 

"KAYMAKAM BEY VATANSEVER, BİZ DEĞİL MİYİZ?" 

Yukarıda adını verdiğimiz köşe yazarının, habercilik ya da köşe yazısı üslubundan tamamen uzak değerlendirmeleri arasında, "Mustafakemalpaşa Kaymakamı Sayın Mustafa Masatlı'yı yakından tanırım. İyi, dürüst, çalışkan, vatanına, milletine bağlı önemli biridir" ifadesi de yer almış olması da ilginçtir. Kaymakam'ın iyi, dürüst, çalışkan ve vatanına-milletine bağlı biri olması hepimiz için sevindiricidir. Kaymakam "İyi, dürüst, çalışkan, vatanına, milletine bağlı önemli biridir" de, ortaya çıkan ciddi iddiaları hatırlatıp, gerçeklerin resmi makamlarca kamuoyuna açıklanmasını isteyen neden kötü olsun... Gazetecinin görevi böyle bir algı yaratmak mıdır? 

FISILTI GAZETESİNE FIRSAT VERMEDEN AÇIKLANMALIYDI

Sorumlu siyasetçi, "şuyuu vukuundan beter" özdeyişine uygun olarak, fısıltı gazetesinin ve önü alınamaz dedikoduların sonuçlarının çok ağır olabileceği gerçeğini unutmaz. Nitekim yaptığımız açıklamada da, buna işaret ettik. Bu yönde iddialar geliştirildiğini, bunun doğru olup olmadığının resmi makamlarca açıklanması gerektiğini söyledik. 

Mustafakemalpaşa Kaymakamı, şarbon dedikodu ve iddiaları memleketi sarmışken başını kuma sokmak yerine, ilçedeki gelişmelere ilişkin çıkıp açıklama yaparak kamuoyunu bu sorular daha kendisine yöneltilmeden önce aydınlatmalıydı.

ÇERNOBİL-RADYASYON YALANLARINI UNUTTUK MU? 

Çernobil vakasının ardından "Çayımızda radyasyon yok" deyip, kameralar önünde demli çay içerek kamuoyunu kandırmaya çalışan dönemin Sanayi Bakani Cahit Aral da iyi insandı. Karadeniz'de yaşanan binlerce kanser vakası, adı radyasyon ölçüm birimiyle özdeşleştirilip "Bekerel Cahit" olarak tarihe geçen Bakan Aral'ın doğruyu söylemediğini ortaya koymadı mı? Kandırmaya çalıştığımız batılı ülkeler yutmadı bu yalanı. Çayları olduğu gibi gümrüklerden iade ettiler. O dönemin hükümeti de, iç piyasada dağıtımına izin verip, o çayları hepimize içirdi. Karadeniz’de Çernobil yüzünden yaşanan binlerce kanser vakasını unuttuk mu? 

Yani sözün özü şudur: 

Ortada geniş yığınları ilgilendiren böyle ciddi iddialar dolaşırken, resmi görevlilere bu konunun aslı-astarı nedir diye sormak ayrıca bir vatan-millet görevidir. 

MADEM YAZDIN, KALEMİNİN ARKASINDA DURMAYI DA BİL 

Eğer rezil olmaktan söz edeceksek... 

Kamuyu tehdit etmesi olası ciddi tehlikeler karşısında, ortadaki ciddi iddiaları hatırlatıp resmi makamları göreve çağıran ve olayı sorgulayanlar rezil olmaz... 

Eğer rezil olmaktan söz edeceksek... 

Yazı yayınlandıktan sonra, açıklama yapmak ve durumun hatalı değerlendirildiğini belirtmek üzere cevaben yaptığımız aramalarda telefona çıkmaktan köşe bucak kaçanların yakışıksız ifade ve tavırları, rezil olma duygusunun sonucudur. 

Adı geçen yazarın bu yakışıksız taşra gazeteciliği modelini, Bursa kamuoyunun takdirine bırakıyorum. 19.09.2018

Hüseyin AKKUŞ
CHP Bursa İl Başkanı


KAYHAN KAYMAZ'IN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Gazeteciler 'imdat' çağrısı yaptı!

gazeteciler-imdat-cagrisi-yapti Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun toplantısında basının sıkıntıları masaya yatırılırken, özellikle Anadolu medyasının dayanma gücünün kalmadığına vurgu yapıldı.

Ak Part'deki FETÖ'cü vekil kim?

ak-partdeki-fetocu-vekil-kim Ak Parti Bursa eski milletvekili ve KARAR Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan, gündemi sarsacak bir yazı kaleme aldı. Ocaktan, Ak Parti içerisinde ve Ak Parti'yi en üst mercilerde temsil eden bir vekilin "halis mulis

Gözyaşlarıyla dinlediğim olay!

gozyaslariyla-dinledigim-olay Yeni Dönem Gazetesi Yazarı Yüksel Baysal, gözyaşlarıyla dinlediği bir olayı köşesine aktardı. Baysal, Ankara'da görevli olduğu zamanlarda da bu türden olaylarla sıkça karşılaştığının altını

Babacan'la ilgili bomba kulis!

babacanla-ilgili-bomba-kulis 31 Mart seçimleri öncesinde siyaset gündeminin en çok konuşulan konularından birisi de eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül ve Ali Babacan'ın yeni parti kurup siyasete döneceği iddialarıydı.

Kamu görevlileri ve nezaket!

kamu-gorevlileri-ve-nezaket BURSA HAYAT GAZETESİ Yazarı Bilal Kayaaltı, Bursa'da okul hastane gibi kamu kurum yöneticilerinin "güç zehirlenmesi" yaşadığının altını çizdiği yazısında kamuda yaşanan sorunları dile getirdi.

Acilde bekleyen sorun: Kamu Reformu

acilde-bekleyen-sorun-kamu-reformu ROTABURSA.COM Yazarı Mustafa Gültekin, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, "sadece Büyükşehir Belediye Başkanı'nı seçelim, O da ilçe belediye başkanlarını seçsin" çıkışını masaya yatırıp, buradan bir