Beş aileye bayram sevinci yaşattı

27 Ağustos 2017 Pazar 11:54

bes-aileye-bayram-sevinci-yasatti

Bursa’da vefat eden bir kadın organ bağışında bulunarak, Kurban Bayramı öncesi 5 kişiye ümit oldu.

Bursa’da, yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçiren ve kaldırıldığı Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen 37 yaşındaki Elif Kovancı'nın karaciğeri, iki böbreği ve korneaları 5 kişiye umut oldu. Organlarıyla beş aileyi güldüren Kovancı'nın kuzeninin de kalp nakli için sırada beklediği öğrenildi.

Bursa'da on gün önce yüksek tansiyon şikayetiyle Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak beyin kanaması geçirdiği anlaşılan 2 çocuk annesi 37 yaşındaki Elif Kovancı'nın, yoğun bakım ünitesinde dün sabah saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine Kovancı’nın ailesiyle organ nakli koordinatörleri nakil konusunda görüşme yaptı. Ailenin organ bağışını kabul etmesiyle doktorlar organları almak için ameliyata girdi. Bağışlanan organlardan karaciğer ve bir böbrek Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde nakil bekleyen iki hastaya, kornealar Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde nakil bekleyen iki hastaya giderken; diğer böbrek de Sağlık Bakanlığı Organ Nakli veri tabanında yapılacak eşleştirmeye göre gönderilecek.


Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Yavuz Selim Çınar, “Beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından organ nakli koordinatörlerimiz, organ nakli için ailesiyle görüşme yaptı. Gerçekten merhumenin ailesi yüce gönüllülük göstererek bağış yapmayı kabul ettiler. Öncelikle merhumeye Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz” dedi.


Kovancı'nın bir kuzeninin de kalp nakli için sırada beklediğini belirten Dr. Çınar, ailenin bu kararı almalarında bir etken olduğunu ifade etti. Yavuz Selim Çınar, “Organ bağışı beklemenin, ne kadar zor ve yıpratıcı bir süreç olduğunu kendileri de bizzat yakından yaşamış bir aile. Bu acıyı bildikleri için tereddüt etmeden organ bağışında bulunarak bugün 5 hastamıza hayat verecek. Biz organ bağışında bulunan ailelere çok teşekkür ediyoruz. Kendi acılarını bir kenara bırakıp bu bayram öncesinde organ bekleyen insanların umudu oldular” diye konuştu.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Bu turnuva başka turnuva!

bu-turnuva-baska-turnuva İl Sağlık Müdürlüğü, gereksiz ve etkisiz ilaç kullanımına dikkat çekmek ve vatandaşlarda akılcı ilaç kullanımı bilincini oluşturmak amacıyla futbol turnuvası düzenliyor.

Bu hastalık sakatlıklara neden olabiliyor

bu-hastalik-sakatliklara-neden-olabiliyor Bursa Doruk Yıldırım Hastanesi, ‘Gelişimsel Kalça Çıkığı Hasta Buluşması’na ev sahipliği yaptı. Etkinlikte konuşan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, “Bu hastalık

Cepkolikler dikkat!

cepkolikler-dikkat Uzun süre aynı pozisyonda kalmak, uzun süre bilgisayar, tablet veya telefon kullanmak, çok uzun süre hareketsiz kalmak boyun ağrılarına sebebiyet veriyor. Uzmanlar ise özellikle gençleri ve çocukları

Bağımlılıkla mücadele köyü kuruluyor

bagimlilikla-mucadele-koyu-kuruluyor Bursa’da temel amacı bağımlılıkla mücadele olacak ve uyuşturucudan kurtulmak isteyen gençlerin tarımla, el sanatlarıyla tedavi olacağı ‘İnsanlık Köyü’ projesinin yapım çalışmaları sürüyor.

Beş aileye bayram sevinci yaşattı

bes-aileye-bayram-sevinci-yasatti Bursa’da vefat eden bir kadın organ bağışında bulunarak, Kurban Bayramı öncesi 5 kişiye ümit oldu.

Beyin kanaması riski var!

beyin-kanamasi-riski-var Doruk Sağlık Grubu’ndan Dâhiliye Uzmanı Dr. Önder Akkaya, yaz sıcaklarının tansiyon hastaları üzerindeki olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi.

ÇOK OKUNANLAR