Beyin kanaması riski var!

24 Temmuz 2017 Pazartesi 19:51

beyin-kanamasi-riski-var

Doruk Sağlık Grubu’ndan Dâhiliye Uzmanı Dr. Önder Akkaya, yaz sıcaklarının tansiyon hastaları üzerindeki olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi.

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Dr. Önder Akkaya, sıcak havanın tansiyon hastaları başta olmak üzere birçok hastalık üzerinde olumsuz etki yarattığını söyledi.

 

Geçtiğimiz hafta, son yılların en sıcak günlerinin yaşandığını ve ayrıca önümüzdeki günlerde de hava sıcaklarının yeniden yükseleceğine yönelik uyarıların yapıldığına dikkat çeken Dr. Önder Akkaya, aşırı sıcakların, beyin hücreleri ve kan damarları başta olmak üzere çeşitli hücrelerde de hasara yol açabildiğini söyledi.

 

Bu hasarların oluşmasının temel sebepleri arasında su ve tuz kaybının geldiğini belirten Dr. Akkaya, “Sıcak havalarda tansiyon hastalarımızın biraz daha hassas olmaları gerekiyor. Bu gibi dönemlerde olası su ve tuz kayıplarının önüne geçmek ciddi anlamda önem arz ediyor; özellikle de tansiyon hastaları için. Kesinlikle hastalarımızın bu durumun ciddiyetinin farkına varması gerekiyor. Aksi halde istenmeyen problemlerle karşılaşılabiliyor” dedi.

 

Beyin kanaması riski artıyor

 

Sıcak havaların özellikle tansiyon hastalarında beyin kanaması riskini artırdığını söyleyen Dr. Akkaya, bu hastaların günlük yaşamlarını daha rahat sürdürebilmeleri adına öneriler de verdi. Güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerde dışarıya çıkılmaması gerektiğini kaydeden Dr. Akkaya, “Eğer dışarıya çıkacaklarsa da şapka ve gözlük gibi koruyucu kıyafetler kullanmalılar. Sıcak günlerde hastalarımız açık renkli ve pamuklu ürünleri tercih edilmelidir. Ayrıca bu süreçte sıvı alımlarına ayrı bir önem gösterilmeli. Günde birkaç defa duş alınabilir. Hazırda devam ettikleri bir tedavi varsa hastalarımızın bunları katiyen aksatmamalarını öneriyoruz. Yemek tercihlerine de ayrı bir özen gösterilmeli, daha hafif gıdaları tüketilmeye gayret edilmelidir” diye konuştu.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Bu turnuva başka turnuva!

bu-turnuva-baska-turnuva İl Sağlık Müdürlüğü, gereksiz ve etkisiz ilaç kullanımına dikkat çekmek ve vatandaşlarda akılcı ilaç kullanımı bilincini oluşturmak amacıyla futbol turnuvası düzenliyor.

Bu hastalık sakatlıklara neden olabiliyor

bu-hastalik-sakatliklara-neden-olabiliyor Bursa Doruk Yıldırım Hastanesi, ‘Gelişimsel Kalça Çıkığı Hasta Buluşması’na ev sahipliği yaptı. Etkinlikte konuşan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, “Bu hastalık

Cepkolikler dikkat!

cepkolikler-dikkat Uzun süre aynı pozisyonda kalmak, uzun süre bilgisayar, tablet veya telefon kullanmak, çok uzun süre hareketsiz kalmak boyun ağrılarına sebebiyet veriyor. Uzmanlar ise özellikle gençleri ve çocukları

Bağımlılıkla mücadele köyü kuruluyor

bagimlilikla-mucadele-koyu-kuruluyor Bursa’da temel amacı bağımlılıkla mücadele olacak ve uyuşturucudan kurtulmak isteyen gençlerin tarımla, el sanatlarıyla tedavi olacağı ‘İnsanlık Köyü’ projesinin yapım çalışmaları sürüyor.

Beş aileye bayram sevinci yaşattı

bes-aileye-bayram-sevinci-yasatti Bursa’da vefat eden bir kadın organ bağışında bulunarak, Kurban Bayramı öncesi 5 kişiye ümit oldu.

Beyin kanaması riski var!

beyin-kanamasi-riski-var Doruk Sağlık Grubu’ndan Dâhiliye Uzmanı Dr. Önder Akkaya, yaz sıcaklarının tansiyon hastaları üzerindeki olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi.

ÇOK OKUNANLAR