Beyin kanaması riski var!

24 Temmuz 2017 Pazartesi 19:51

beyin-kanamasi-riski-var

Doruk Sağlık Grubu’ndan Dâhiliye Uzmanı Dr. Önder Akkaya, yaz sıcaklarının tansiyon hastaları üzerindeki olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi.

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Dr. Önder Akkaya, sıcak havanın tansiyon hastaları başta olmak üzere birçok hastalık üzerinde olumsuz etki yarattığını söyledi.

 

Geçtiğimiz hafta, son yılların en sıcak günlerinin yaşandığını ve ayrıca önümüzdeki günlerde de hava sıcaklarının yeniden yükseleceğine yönelik uyarıların yapıldığına dikkat çeken Dr. Önder Akkaya, aşırı sıcakların, beyin hücreleri ve kan damarları başta olmak üzere çeşitli hücrelerde de hasara yol açabildiğini söyledi.

 

Bu hasarların oluşmasının temel sebepleri arasında su ve tuz kaybının geldiğini belirten Dr. Akkaya, “Sıcak havalarda tansiyon hastalarımızın biraz daha hassas olmaları gerekiyor. Bu gibi dönemlerde olası su ve tuz kayıplarının önüne geçmek ciddi anlamda önem arz ediyor; özellikle de tansiyon hastaları için. Kesinlikle hastalarımızın bu durumun ciddiyetinin farkına varması gerekiyor. Aksi halde istenmeyen problemlerle karşılaşılabiliyor” dedi.

 

Beyin kanaması riski artıyor

 

Sıcak havaların özellikle tansiyon hastalarında beyin kanaması riskini artırdığını söyleyen Dr. Akkaya, bu hastaların günlük yaşamlarını daha rahat sürdürebilmeleri adına öneriler de verdi. Güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerde dışarıya çıkılmaması gerektiğini kaydeden Dr. Akkaya, “Eğer dışarıya çıkacaklarsa da şapka ve gözlük gibi koruyucu kıyafetler kullanmalılar. Sıcak günlerde hastalarımız açık renkli ve pamuklu ürünleri tercih edilmelidir. Ayrıca bu süreçte sıvı alımlarına ayrı bir önem gösterilmeli. Günde birkaç defa duş alınabilir. Hazırda devam ettikleri bir tedavi varsa hastalarımızın bunları katiyen aksatmamalarını öneriyoruz. Yemek tercihlerine de ayrı bir özen gösterilmeli, daha hafif gıdaları tüketilmeye gayret edilmelidir” diye konuştu.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

8 aylık bebek hayatını kaybetti!

8-aylik-bebek-hayatini-kaybetti Bursa’da elinde oynadığı topu ağzına atan 8 aylık bebek boğularak hayatını kaybetti.

Üniversiteye yeni hastane!

universiteye-yeni-hastane Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 550 yataklı ek hastane yapılacak.

Edebali'den dev yatırım!

edebaliden-dev-yatirim Yıldırım Belediyesi, son 3 yılda 5 milyon yatırımla ilçeye 13 sağlık tesisi kazandırdı.

Sağlıkçılardan MHP'ye ziyaret!

saglikcilardan-mhpye-ziyaret Bursa Sağlık Çalışanları Derneği, MHP Bursa İl Başkanlığını ziyaret ederek sorunlarını dile getirdi ve çözüm noktasında yardım istedi.

Doruk Hastanesi'nden önemli etkinlik

doruk-hastanesinden-onemli-etkinlik Doruk Sağlık Grubu’na bağlı Doruk Yıldırım Hastanesi, "17 Kasım Dünya Prematüre Günü" nedeniyle düzenlenen etkinlikle, prematüre doğan çocuklara ve ailelerine ev sahipliği yaptı.

Ailesinde bu hastalık olanlar dikkat!

ailesinde-bu-hastalik-olanlar-dikkat Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yasin Kapucu, ailesinde prostat kanseri olanların bu hastalığa yakalanma riskinin yüksek olduğunu söyledi.