Bu hastalık sakatlıklara neden olabiliyor

23 Eylül 2017 Cumartesi 22:57

bu-hastalik-sakatliklara-neden-olabiliyor

Bursa Doruk Yıldırım Hastanesi, ‘Gelişimsel Kalça Çıkığı Hasta Buluşması’na ev sahipliği yaptı. Etkinlikte konuşan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, “Bu hastalık sakatlıklara neden olduğu için önemli bir hastalıktır” dedi.

Doruk Sağlık Grubu’na bağlı Bursa Doruk Yıldırım Hastanesi, ‘Gelişimsel Kalça Çıkığı Hasta Buluşması’na ev sahipliği yaptı.

Hastane fuaye alanındaki etkinlikte konuşan Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, “Bu hastalığın görülme sıklığı ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Ülkemizde görülme oranının sayısı yılda 15-20 bin civarı bebekte görünüyor. Bebeklerde ise bu oran yüzde 1,4 civarında görülür” dedi.

Erken teşhisin başarılı neticeler doğurduğunu hatırlatan Açıkgöz, “Hastalık önlenebilir bir hastalıktır. Erken dönemde bandajlar, ateller ya da alçılar daha başarılı neticeler sağlıyor. Bu hastalığın önlenebilir bir hastalık olması, hem teşhis hem de tedavide hepimize görevler düşüyor. Ultrason tetkikini ve doktor kontörlünü ihmal etmemeliyiz. Erken dönemde tedavi yüzde 96 oranında başarı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Hastalığın belirtileri hakkında da konuşan Dr. Açıkgöz, “Çocuğu düz yatırdığımızda bacaklarında kısalık varsa, bacak aralarındaki plİler sayıca simetrik veya eşit değilse, anne çocuğun altını değiştirirken çocuğun ayağını açmada zorluk ve sertlik yaşıyorsa, bunlar hastalığın gibi belirtileri var” diye konuştu.

Op. Dr. Açıkgöz’ün açıklamalarının ardından, gelişimsel kalça çıkığı tedavi süreci başarıyla tamamlanan çocukların bacaklarındaki ateller, ebeveynler ve hastane çalışanlarıyla birlikte çıkarıldı.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Hayat Hastanesi yeni yerine taşındı

hayat-hastanesi-yeni-yerine-tasindi Bursa’da Özel Hayat Hastanesi, yeni yerinde hizmet vermeye başladı.

Doktordan inanılmaz hamle!

doktordan-inanilmaz-hamle Bursa’da kalbinin altından bıçak yarasıyla hastaneye gelen kişiyi, Acil Tıp Uzmanı Dr. Hüseyin Yenice ameliyathaneye gidene kadar sedyenin üzerinde kalp masajı yaparak hayatta tuttu. Kahraman doktorun insan

Bu defa ucuz atlatıldı!

bu-defa-ucuz-atlatildi Bursa'da daha evvel çıkan yangında 8 kişinin hayatını kaybettiği Şevket Yılmaz Hastanesi'nde akşam saatlerinde çıkan yangın bu defa ucuz atlatıldı.

Sağlık Müdürlüğünden açıklama!

saglik-mudurlugunden-aciklama Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki yangın alarmıyla ilgili açıklama yaptı.

Şevket Yılmaz'da yangın paniği

sevket-yilmazda-yangin-panigi MR odasında çıkan yangın büyümeden söndürülürken, duman ve kimyasal tozdan etkilenen hastalar başka hastanelere sevk edildi

Bursa'da yeni estetik merkezi!

bursada-yeni-estetik-merkezi VM Medikalpark Bursa Hastanesi, yenilenen VM Estetik Merkezi'ni hizmete açtı.