Bu hastalık sakatlıklara neden olabiliyor

23 Eylül 2017 Cumartesi 22:57

bu-hastalik-sakatliklara-neden-olabiliyor

Bursa Doruk Yıldırım Hastanesi, ‘Gelişimsel Kalça Çıkığı Hasta Buluşması’na ev sahipliği yaptı. Etkinlikte konuşan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, “Bu hastalık sakatlıklara neden olduğu için önemli bir hastalıktır” dedi.

Doruk Sağlık Grubu’na bağlı Bursa Doruk Yıldırım Hastanesi, ‘Gelişimsel Kalça Çıkığı Hasta Buluşması’na ev sahipliği yaptı.

Hastane fuaye alanındaki etkinlikte konuşan Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, “Bu hastalığın görülme sıklığı ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Ülkemizde görülme oranının sayısı yılda 15-20 bin civarı bebekte görünüyor. Bebeklerde ise bu oran yüzde 1,4 civarında görülür” dedi.

Erken teşhisin başarılı neticeler doğurduğunu hatırlatan Açıkgöz, “Hastalık önlenebilir bir hastalıktır. Erken dönemde bandajlar, ateller ya da alçılar daha başarılı neticeler sağlıyor. Bu hastalığın önlenebilir bir hastalık olması, hem teşhis hem de tedavide hepimize görevler düşüyor. Ultrason tetkikini ve doktor kontörlünü ihmal etmemeliyiz. Erken dönemde tedavi yüzde 96 oranında başarı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Hastalığın belirtileri hakkında da konuşan Dr. Açıkgöz, “Çocuğu düz yatırdığımızda bacaklarında kısalık varsa, bacak aralarındaki plİler sayıca simetrik veya eşit değilse, anne çocuğun altını değiştirirken çocuğun ayağını açmada zorluk ve sertlik yaşıyorsa, bunlar hastalığın gibi belirtileri var” diye konuştu.

Op. Dr. Açıkgöz’ün açıklamalarının ardından, gelişimsel kalça çıkığı tedavi süreci başarıyla tamamlanan çocukların bacaklarındaki ateller, ebeveynler ve hastane çalışanlarıyla birlikte çıkarıldı.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

8 aylık bebek hayatını kaybetti!

8-aylik-bebek-hayatini-kaybetti Bursa’da elinde oynadığı topu ağzına atan 8 aylık bebek boğularak hayatını kaybetti.

Üniversiteye yeni hastane!

universiteye-yeni-hastane Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 550 yataklı ek hastane yapılacak.

Edebali'den dev yatırım!

edebaliden-dev-yatirim Yıldırım Belediyesi, son 3 yılda 5 milyon yatırımla ilçeye 13 sağlık tesisi kazandırdı.

Sağlıkçılardan MHP'ye ziyaret!

saglikcilardan-mhpye-ziyaret Bursa Sağlık Çalışanları Derneği, MHP Bursa İl Başkanlığını ziyaret ederek sorunlarını dile getirdi ve çözüm noktasında yardım istedi.

Doruk Hastanesi'nden önemli etkinlik

doruk-hastanesinden-onemli-etkinlik Doruk Sağlık Grubu’na bağlı Doruk Yıldırım Hastanesi, "17 Kasım Dünya Prematüre Günü" nedeniyle düzenlenen etkinlikle, prematüre doğan çocuklara ve ailelerine ev sahipliği yaptı.

Ailesinde bu hastalık olanlar dikkat!

ailesinde-bu-hastalik-olanlar-dikkat Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yasin Kapucu, ailesinde prostat kanseri olanların bu hastalığa yakalanma riskinin yüksek olduğunu söyledi.