rotabursaTV

Son durum: 37 ölü, 1529 vaka

24 Mart 2020 Salı 01:00

son-durum-37-olu-1529-vaka

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatte 7 kişinin daha koronavirüsten hayatını kaybettiğini açıkladı. Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 37’ye vaka sayısı ise bin 529'a yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakalarıyla ilgili son durumu kamuoyuyla paylaştı.

Sosyal medya hesabından güncel verileri paylaşan Bakan Koca, “Son 24 saatte 3 bin 672 test sonuçlandı. 293 yeni tanı kondu. Çabalarımıza rağmen, hastalığa yenik düşen 7 insanımız daha oldu. Gençlere uyarımız var. Salgının dışında değilsiniz. Hayatınızı yavaşlatın. Risk ortamına girmeyin. Riski evinize taşımayın. Evde kalın. Hayat eve sığar” dedi.

Sağlık Bakanı Koca gün içinde koronavirüs salgınına ilişkin düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Covid-19 vakalarının tüm Türkiye'ye yayıldığını söyledi.

Koca'nın yaptığı açıklamaların satır başları:

-Önce yurt dışı öyküsü olan temaslı kişilere test yapılması kararlaştırıldı. Artık virüs ülkeye de girdiğine göre semptom gösteren herkese test yapılıyor. Tarama kitiyle test sayısının üst noktalara çıkacağını düşünüyorum.

-Kit açısından sorunumuz yok. Bundan sonraki süreçte bu taramalar daha çok artmış olacak.

-Hiçbir kitten, hiçbir laboratuvar testinden ücret almıyoruz, almayacağız, kimsenin de almasına müsaade etmeyeceğiz"

-Sağlık personelimiz içinde sonucu pozitif olan vakalarımız var.

-(Ölenlerin yaş aralığı) 91 yaşa kadar var, 60'ın altında iki hasta var yani 50-60 arası, onun dışındaki bütün hastalar 61'in üzerinde.

-Bilim Kurulunda çarşamba günü eğitim konusunu gündeme alacağız.

-(Sokağa çıkma yasağı) Herkes kendi Olağanüstü Hal'ini ilan edebilir. Bunu illa devletin ilan etmesi gerekmiyor.

-Çin'den olumlu sonuç veren ilaç da bu sabah geldi. Yoğun bakım şartlarında tedavisi devam edenlere uygulanmaya başladı. Bu ilacın ne kadar etkili olduğunu görmüş olacağız.

-İyileşen vakalarımız var. İyileşen ve iyileşmekte olan hastalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum.

-Yaşlılar sokağa çıkma yasağına uymalı.

-Koronavirüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada örneği yok"

-Sağlık personellerinin ek ödemelerinin tavan yüzde 100 oranında olacağını ilan etmek istiyorum.

-Sağlık malzemelerin ihracatı durdurulmuştur. Türkiye'de üretilen maskeler Türkiye'nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır.

-Sağlık kadromuza 32 bin yeni personel alınacak.

-Yerli üretim solunum cihazı üretimine başlıyoruz.

-Bugün itibariyle Çin'den 50 bin hızlı tarama kiti geldi. Perşembe 300 bin kit gelecek ve bir milyona kadar kitleri kullanacağız.

-Aşı geliştirme çalışmalarına destek veriyoruz

"Şimdi tedbir ve evde zaman geçirme zamanıdır"


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

87 kişi daha hayatını kaybetti!

87-kisi-daha-hayatini-kaybetti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'de koronavirüs nedeniyle son 24 saate 87 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybı sayısının ise 812'ye çıktığını açıkladı.

Bursa'da Covid-19 karantinası

bursada-covid-19-karantinasi Bursa'nın Keles ilçesinde bulunan ve 6 korona virüs vakası görülen bir kırsal mahalle, karantina altına alındı.

Toplam can kaybı 725'e yükseldi!

toplam-can-kaybi-725e-yukseldi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalar yaptı. Bakan Koca son 24 saatte 76 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Toplam can kaybı sayısı ise

Bursa'dan sahte paylaşım uyarısı!

bursadan-sahte-paylasim-uyarisi Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınına karşı, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tedbirleri arttırmaya devam ediyor.

75 kişi daha hayatını kaybetti

75-kisi-daha-hayatini-kaybetti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 75 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Türkiye'de toplam can kaybı sayısı 649'a, toplam vaka sayısı ise 30 bin 217'ye

Korona sonrası için çarpıcı uyarı!

korona-sonrasi-icin-carpici-uyari Bursa Veteriner Hekimleri Odası Genel Sekreteri Melike Baysal, tüm dikkatlerin çağın vebası COVİD-19'a yöneldiği bu günlerde, COVİD-19 sonrası yaşanması muhtemel sorunlara dikkat çekerek, COVİD-19