ÇOCUKLU CAFE

Yaşlılarda düşme!

27 Ekim 2017 Cuma 20:26

yaslilarda-dusme

Yaşlılardaki düşmenin tek bir nedeni olmadığına dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Doğan Çimen, yaşlılıkta düşmenin çok sık rastlanmakla beraber, sonuçlarının oldukça ağır olabileceğini dikkat çekti.

 Görme bozukluğu, dizlerde kireçlenme, duyma kusuru, kas gücü ve kitlesi kaybı, kemik erimesi gibi nedenler yaşlılarda düşmeye yol açabildiğini belirten Doruk Sağlık Grubu’ndan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Doğan Çimen, “Yine B12 vitamin eksikliği, idrar söktürücülü tansiyon ilaçları,  D vitamini eksikliği, depresyon ve bunamada kullanılan ilaçların  bir kısmı, sıvı ve elektrolit kaybı düşmeye yol açan faktörlerdendir” dedi. 

İstemsiz kas kaybı diye de adlandırılan ‘sarkopeni’ hastalığına dikkat çeken ve bu hastalığın kişilerin yaşam kalitesini ciddi manada etkilediğini hatırlatan Dr. Doğan Çimen, sarkopeninin yaşa bağlı olarak kas kalitesi, kas gücü ve kas fonksiyonlarında gözlenen azalma olduğunu söyledi. 

Sarkopeninin, düşme vakalarının nedenleri arasında da yer aldığını, bu hastalığın kişileri başkalarına muhtaç kılacak ciddiyette olduğunu hatırlatan Dr. Çimen, sarkopeni oluşumuna neden olan başlıca faktörlerin başında protein ve enerji alımındaki yetersizlik, hastalığa bağlı aktivite azalması ve vitamin D eksikliği,yeteri kadar hareket etmeme olabileceğini dile getirdi. 

Sarkopeni ve düşme riskini azaltacak öneriler 

Dr. Çimen, yaşlılıkta düşme riskini azaltmak ve sarkopeninin önüne geçmek adına çeşitli önerilerde de bulundu. Dr. Çimen, “Düzenli spor yapmak, açık havada yürüyüş, yeteri kadar güneşlenme, kiloyu koruma, bazı ilaçlardan sakınma, eksik vitamin ve minerali yerine koymanın faydalı olabileceğinin bilinmesini isterim. Ayrıca sarkopenin önüne geçmek için de protein alımı ve egzersiz oldukça önemlidir” diye konuştu.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Sağlıklı kalbin yolu mideden geçiyor!

saglikli-kalbin-yolu-mideden-geciyor Uzmanlar, dengeli beslenmenin ve her gıdayı yemenin sağlıklı bir kalp için önemli olduğunu söylüyor.

Erkan Aydın'dan kanser ilaçları açıklaması!

erkan-aydindan-kanser-ilaclari-aciklamasi Bursa Milletvekili Erkan Aydın, düzenlediği basın toplantısında, SGK kapsamına alınmayan kanser ilaçları ve hastaların bu ilaçlara ulaşmada yaşadığı sorunları gündeme getirdi.

BESAŞ’tan “diyabetik ekmek”

besastan-diyabetik-ekmek- Bursa Büyükşehir Belediyesi iştirâklerinden Bursa Ekmek ve Besin Sanayi A.Ş. (BESAŞ), çölyak hastaları için glütensiz gıdalar ve şifa kaynağı siyez ekmeğin ardından şimdi de şeker hastaları için

Aday tanıtım toplantısı iptal!

aday-tanitim-toplantisi-iptal Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un katılımıyla 13 Ocak 2019 Pazar günü saat: 14.30'da Merinos AKKM Osmangazi Salonu'nda yapılması planlanan belediye başkanı aday tanıtım toplantısı iptal

Ameliyat oldu hayatını kaybetti!

ameliyat-oldu-hayatini-kaybetti Bursa’da aşırı kilolarından kurtulmak için mide küçültme ameliyatı olan genç baba hayatını kaybetti. Adli Tıp Kurumu, ameliyatı yapan doktoru kusurlu buldu.

112'nin asılsız çağrı sıkıntısı!

112nin-asilsiz-cagri-sikintisi Bursa’daki 112 komuta merkezine yılda 1 milyon 277 bin 500 çağrı geliyor. Bu gelen her 6 çağrıdan 5’i ise asılsız çıkıyor. 2019'dan itibaren verilecek eğitimlerle bu çağrıların yılda 365 binlere