ÇOCUKLU CAFE

Yaşlılarda düşme!

27 Ekim 2017 Cuma 20:26

yaslilarda-dusme

Yaşlılardaki düşmenin tek bir nedeni olmadığına dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Doğan Çimen, yaşlılıkta düşmenin çok sık rastlanmakla beraber, sonuçlarının oldukça ağır olabileceğini dikkat çekti.

 Görme bozukluğu, dizlerde kireçlenme, duyma kusuru, kas gücü ve kitlesi kaybı, kemik erimesi gibi nedenler yaşlılarda düşmeye yol açabildiğini belirten Doruk Sağlık Grubu’ndan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Doğan Çimen, “Yine B12 vitamin eksikliği, idrar söktürücülü tansiyon ilaçları,  D vitamini eksikliği, depresyon ve bunamada kullanılan ilaçların  bir kısmı, sıvı ve elektrolit kaybı düşmeye yol açan faktörlerdendir” dedi. 

İstemsiz kas kaybı diye de adlandırılan ‘sarkopeni’ hastalığına dikkat çeken ve bu hastalığın kişilerin yaşam kalitesini ciddi manada etkilediğini hatırlatan Dr. Doğan Çimen, sarkopeninin yaşa bağlı olarak kas kalitesi, kas gücü ve kas fonksiyonlarında gözlenen azalma olduğunu söyledi. 

Sarkopeninin, düşme vakalarının nedenleri arasında da yer aldığını, bu hastalığın kişileri başkalarına muhtaç kılacak ciddiyette olduğunu hatırlatan Dr. Çimen, sarkopeni oluşumuna neden olan başlıca faktörlerin başında protein ve enerji alımındaki yetersizlik, hastalığa bağlı aktivite azalması ve vitamin D eksikliği,yeteri kadar hareket etmeme olabileceğini dile getirdi. 

Sarkopeni ve düşme riskini azaltacak öneriler 

Dr. Çimen, yaşlılıkta düşme riskini azaltmak ve sarkopeninin önüne geçmek adına çeşitli önerilerde de bulundu. Dr. Çimen, “Düzenli spor yapmak, açık havada yürüyüş, yeteri kadar güneşlenme, kiloyu koruma, bazı ilaçlardan sakınma, eksik vitamin ve minerali yerine koymanın faydalı olabileceğinin bilinmesini isterim. Ayrıca sarkopenin önüne geçmek için de protein alımı ve egzersiz oldukça önemlidir” diye konuştu.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Önemli uyarı!

onemli-uyari Bursa Veteriner Hekimler Odası (BVHO) Başkanı Hüseyin Bolten, bilinçsiz ve hekim kontrolü dışında kullanılan antibiyotikler sebebiyle oluşan antibiyotik direncinin, bugün dünyanın en önemli ortak

Hayat Hastanesi hizmete açıldı

hayat-hastanesi-hizmete-acildi Bursa Özel Hayat Hastanesi hizmetteki 40'ıncı yılında yeni sağlık tesisini hizmete açtı.

Yünkül güven tazeledi!

yunkul-guven-tazeledi Sağlık-Sen Bursa Şubesi Başkanı Gökhan Yünkül güven tazeledi.

Güneş çarpmasına karşı önlemler

gunes-carpmasina-karsi-onlemler Güneş ışınları çocuğun özellikle kemik gelişiminde önemli rol oynayan D vitamini yapımında kullanılan en değerli kaynak olsa da birçok hastalığa yol açabiliyor.

Vali Küçük'ten açıklama!

vali-kucukten-aciklama Bursa Valisi İzzettin Küçük, yangının çıktığı Dörtçelik Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde inceleme yaparak, yaralanan olmadığını ve yangının sebebinin araştırıldığını belirtti.

Bursa'da hastanede yangın!

bursada-hastanede-yangin Bursa Dörtçelik Ruh Hastalıkları Hastanesinin yemekhane kısmında çıkan yangın sonucu yoğun dumanlar yükseliyor.