Süper Timsah

Yaşlılarda düşme!

27 Ekim 2017 Cuma 20:26

yaslilarda-dusme

Yaşlılardaki düşmenin tek bir nedeni olmadığına dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Doğan Çimen, yaşlılıkta düşmenin çok sık rastlanmakla beraber, sonuçlarının oldukça ağır olabileceğini dikkat çekti.

 Görme bozukluğu, dizlerde kireçlenme, duyma kusuru, kas gücü ve kitlesi kaybı, kemik erimesi gibi nedenler yaşlılarda düşmeye yol açabildiğini belirten Doruk Sağlık Grubu’ndan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Doğan Çimen, “Yine B12 vitamin eksikliği, idrar söktürücülü tansiyon ilaçları,  D vitamini eksikliği, depresyon ve bunamada kullanılan ilaçların  bir kısmı, sıvı ve elektrolit kaybı düşmeye yol açan faktörlerdendir” dedi. 

İstemsiz kas kaybı diye de adlandırılan ‘sarkopeni’ hastalığına dikkat çeken ve bu hastalığın kişilerin yaşam kalitesini ciddi manada etkilediğini hatırlatan Dr. Doğan Çimen, sarkopeninin yaşa bağlı olarak kas kalitesi, kas gücü ve kas fonksiyonlarında gözlenen azalma olduğunu söyledi. 

Sarkopeninin, düşme vakalarının nedenleri arasında da yer aldığını, bu hastalığın kişileri başkalarına muhtaç kılacak ciddiyette olduğunu hatırlatan Dr. Çimen, sarkopeni oluşumuna neden olan başlıca faktörlerin başında protein ve enerji alımındaki yetersizlik, hastalığa bağlı aktivite azalması ve vitamin D eksikliği,yeteri kadar hareket etmeme olabileceğini dile getirdi. 

Sarkopeni ve düşme riskini azaltacak öneriler 

Dr. Çimen, yaşlılıkta düşme riskini azaltmak ve sarkopeninin önüne geçmek adına çeşitli önerilerde de bulundu. Dr. Çimen, “Düzenli spor yapmak, açık havada yürüyüş, yeteri kadar güneşlenme, kiloyu koruma, bazı ilaçlardan sakınma, eksik vitamin ve minerali yerine koymanın faydalı olabileceğinin bilinmesini isterim. Ayrıca sarkopenin önüne geçmek için de protein alımı ve egzersiz oldukça önemlidir” diye konuştu.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Doruk Bursa'ya değer katıyor!

doruk-bursaya-deger-katiyor Doruk Sağlık Grubu Medikal Direktörü Dr. Fulden Küçük ve Halkla İlişkiler Müdürü Bahadır Öztabak, 31 Mart seçimlerinin ardından göreve başlayan Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık ve Kestel

Devlet Hastanesinde kırmızı alarm!

devlet-hastanesinde-kirmizi-alarm Bursa'nın İnegöl ilçesinde kızamık sebebiyle Devlet Hastanesi'ne getirilen hasta karantinaya alındı. Hastanede kırmızı alarm verirken, hastanenin bir bölümü giriş ve çıkışlara kapatıldı.

Reno işçileri zehirlendi!

reno-iscileri-zehirlendi Bursa’daki otomotiv devi Oyak Reno fabrikasında akşam yemeğinin ardından rahatsızlanan çok sayıda işçi hastaneye kaldırıldı.

Şekeri olanlar için önemli bilgi!

sekeri-olanlar-icin-onemli-bilgi Şeker hastalığının hiçbir belirti vermeden böbrek yetmezliğine sebep olduğu bildirildi.

Minik Kelime'nin 5 ay vakti kaldı!

minik-kelimenin-5-ay-vakti-kaldi Bursa'da 3,5 yaşındaki minik Kelime, 5 ay içerisinde ameliyat olamazsa ömür boyu ne konuşabilecek ne de duyabilecek. Gözü yaşlı anne, yetkililere ve hayırseverlere seslenerek, kendilerine yardım edilmesini

Hayat Hastanesi 41 yaşında!

hayat-hastanesi-41-yasinda Bursa’da sağlık hizmetlerinde öncü olan Özel Hayat Hastanesi, 41. yılını kutladı. Bursa'nın ilk özel sağlık kuruluşlarından biri olan Özel Hayat Hastanesi 41. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla