12 Ağustos 2020 Çarşamba
rotabursaTV

Babacan hangi kurumu kapatacak?

01 Temmuz 2020 Çarşamba 23:31

babacan-hangi-kurumu-kapatacak

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, “2014-2015 yıllarından başlayan otoriterleşme eğilimi var. Bu nasıl oldu? Liyakatli bürokratların sistem dışına çıkmasıyla oldu” dedi

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan, Karar TV’nin ‘Liderlerle Ekonomi’ programında Taha Akyol, Elif Çakır ve İbrahim Kahveci’nin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 'Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız’ sözlerini eleştiren Babacan, “Yuvarlak ifadeler kolay; 'Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız’ ya da ‘Bu sene de büyüyeceğiz’ Ama nereden, nasılı bir açıklamak lazım” dedi.

Babacan, liyakatli bürokratların sistem dışına çıkmasıyla 2014-2015 yıllarında otorileşme eğiliminin başladığını söyledi.

“Teknoloji ile savaş yapamazsınız”

“Eğer karar mekanizması ile ilgili kurallarınızı önceden yazılı hale getirmezseniz ve o kuralları açıklamazsanız, ekonomi yönetiminde öngörülebilirliği asla getiremezsiniz” diyen Babacan’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

“Vatandaş yerel seçimlerde sarı kart gösterdi. Bundan sonraki seçimler kırmızı kart seçimidir.

İlk defa Türkiye'de bir siyasi parti fırsat eşitliği ile kuruluyor. Eş, dost, ahbap, tanıdık, akraba partisi değil, Türkiye partisi inşa ediyoruz.

Teknoloji ile savaş yapamazsınız.

Varlık fonunu kapatacağız. Tam bir kara delik. Hiçbir denetimi, kuralı yok.

“Bir numaralı problem adaletsizlik”

Kolay kazançla büyüme yok. Türkiye için büyüme modeli, alnının teri, bileğinin gücü. Fırsat eşitliği, özellikle gençlerimiz açısından son derece önemli. Gençlere şu anda soruyoruz, bir numaralı problemi, adaletsizlik.

Swap anlaşmalarına Türkiye'nin dahil olmamasının en önemli nedeni, Türkiye’nin öngörülebilir bir ekonomi politikasına sahip olmaması.

“Gerçek enflasyon halkın hissetiğidir”

İçeriyi kutuplaştırmak için dışarıda herkesi düşman gösterip ‘Eyy falanca ülke’ diyorsunuz, e adamlar da duyuyor. O esnada milli duygular içeride kısa vadede kabarıyor ama gerçek güç yokken, sırf lafla hamasetle götürmeye çalışıyorsanız, bu köpük gibi söner.

Şu anda %11 açıklanan enflasyon rakamı var. Bir ev hanımına, emekliye, düzenli pazara giden bir işçiye sorun enflasyon kaç diye. Gerçek enflasyon oranı halkın hissettiğidir.

"Kim neye göre maaş alıyor belli değil"

Şehir Üniversitesi gibi güzide bir kurumun tamamen siyasi hesaplaşma sonucu kapatılması, açıkçası çok yazık oldu. Buraya emek veren binlerce insan var. Eğitim çok önemli bir alan. Asla günlük siyasi veya ideolojik tartışmaların alanı olmamalı.

Adil, gerçekçi, aynı zamanda da sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilir olması gerekiyor. Kim ne zaman emekli oluyor, neye göre maaş alıyor belli değil. Mevcut sosyal güvenlik düzenlemesinde ciddi bir adaletsizlik var.”


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Salman: Kongre takvimimiz işliyor!

salman-kongre-takvimimiz-isliyor AK Parti Bursa İl Başkanlığı tarafından 17 ilçede eş zamanlı başlatılan yeni üye kampanyasına ilgi yüksek oldu.

Esgin'den Aktaş'a teşekkür!

esginden-aktasa-tesekkur AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, bağımlılıkla mücadelede önemli bir merkez olan Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezini ziyaret ederek, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a

Gelecek Nilüfer'de nöbet değişimi!

gelecek-niluferde-nobet-degisimi Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan Gelecek Partisi Bursa teşkilatlarında kongre heyecanı devam ediyor. Bir taraftan teşkilatlanma çalışmalarına devam eden Gelecek Partisi Osmangazi'den sonra

Soylu, çocuklara polis düdüğü dağıttı

soylu-cocuklara-polis-dudugu-dagitti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bayram sevincinin hüzne dönüşmemesi için sürücüleri uyardı. Bakan Soylu, trafik kazalarında ölüm oranını Avrupa seviyesine getirme konusunda kararlı olduklarını

Muharrem İnce parti kuruyor!

muharrem-ince-parti-kuruyor Muharrem İnce'nin, 37. Olağan Kurultay'dan sonra arkadaşlarıyla bir durum değerlendirmesi yaptığı, bunun sonucunda 'esas' CHP ilkelerine bağlı bir parti kurmaya karar verdiği iddia edildi. Partinin

Başkan Salman'dan bayram mesajı!

baskan-salmandan-bayram-mesaji AK Parti Bursa İl Başkanı Salman, kurban bayramında koronavirüs salgını sebebiyle maske ve mesafe kuralına uyulması yönünde Bursalıları uyardı.