Süper Timsah

Babacan'dan Kürt Sorunu hamlesi!

11 Aralık 2019 Çarşamba 23:43

babacandan-kurt-sorunu-hamlesi

Abdullah Gül'ün desteğiyle parti kurmaya hazırlanan Ali Babacan ve Beşir Atalay, Kürt sorunu konusunda özel bir toplantı yaptı.

Parti kurma hazırlığında olan Ali Babacan'ın, Kürt sorunun çözümü için kalabalık bir heyetle iki gün süren bir toplantı yaptığı öğrenildi. 

Eski İçişleri Bakanı ve başbakan yardımcılarında Beşir Atalay'ın da yer aldığı toplantıya; Mesut Yeğen, Vahap Coşkun, Sinan Hakan, Mehmet Emin Aktar, Yusuf Alataş, Abdulbaki Erdoğmuş ve Sertaç Bucak gibi isimler katıldı. 

Tarafsız Haber Ajansı'ndan Ferit Aslan'a konuşan toplantının katılımcılarından eski İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı Yusuf Alataş, şunları söyledi: 

Kürt Sorunu özel bir öneme sahipti. Çünkü Türkiye’nin, demokrasi, insan hakları ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konularında içerisine girdiği krizin temelinde büyük ölçüde Kürt Sorunu yatmaktadır. Toplantıya katılanlar hemen her konudaki düşüncelerini herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın ifade ettiler. İki gün süren toplantıda, Ali Babacan da kuracakları partinin tartışılan konularla ilgili temel görüşlerini katılımcılarla tüm açıklığı ile paylaştı. Doğrusu ifade ettiği görüşlerinde oldukça samimi olduğu izlenimini edindim. Gelecekte ne olur, kurulacak parti başarıya ulaşır mı bilemem.

Babacan’ın Habertürk TV’de katıldığı yayını da izlediğini aktaran Alataş, şu değerlendirmeyi yaptı: 

Babacan’ı ben de ekrandan dikkatle izledim. İfade ettiği görüşlere katılmamak mümkün değil. Özellikle iki cümlesi benim için özel bir öneme sahipti: İnsan hakları oylamaya tabi tutulmaz, o hak tanınır. Ev sahibi İslamcılar, diğerleri kiracı mı? Kesinlikle böyle bir şey yok. Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu’nun demokrasi değerlerini baz alıyoruz. Türkiye’de bu türden cümleleri politikacılardan duymayalı yıllar oldu. Babacan, televizyondaki programdan birkaç gün önce katıldığım bir toplantıda da aynı görüşleri dile getirmişti.

 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Ak Parti'de yeni kabine beklentisi!

ak-partide-yeni-kabine-beklentisi Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa süreli dinlenmeye çekilmesi, daha önceki kabine revizyonlarını hatırlattı. Erdoğan, daha önce yaptığı pek çok kabine revizyonu

Ayhan Salman'dan gövde gösterisi!

ayhan-salmandan-govde-gosterisi AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, partisinin 24 Haziran 2018 seçimlerinin ardından Bursa'ya 1,5 yılda 31,5 milyar liralık yatırım yaptığını belirterek, " Türkiye Cumhuriyeti’nin bir çok önemli

Akkuş adaylığını açıkladı!

akkus-adayligini-acikladi Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş göreve yeniden talip olduğunu açıkladı.

Gelecek Partisi Bursa il başkanı belli oldu!

gelecek-partisi-bursa-il-baskani-belli-oldu Gelecek Partisi Bursa İl Başkanlığı'na Ak Parti Nilüfer eski İlçe Başkanı Alpaslan Yıldız getirildi.

Mustafa Öztürk'ten BGC'ye ziyaret!

mustafa-ozturkten-bgcye-ziyaret Gelecek Partisi Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, Bursa eski milletvekili Mustafa Öztürk ve beraberindeki heyet, 10 Ocak Basın Dayanışma Günü dolayısıyla TGK Genel Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Bursa'dan Balkanlar'a havayolu köprüsü

bursadan-balkanlara-havayolu-koprusu AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, iş dünyası ve turizmcilerin uzun zamandır beklediği Bursa'dan Balkanlar'a havayolu ulaşımı için önemli bir adım attı.