ROTA BURSA

Babacan'dan Kürt Sorunu hamlesi!

11 Aralık 2019 Çarşamba 23:43

babacandan-kurt-sorunu-hamlesi

Abdullah Gül'ün desteğiyle parti kurmaya hazırlanan Ali Babacan ve Beşir Atalay, Kürt sorunu konusunda özel bir toplantı yaptı.

Parti kurma hazırlığında olan Ali Babacan'ın, Kürt sorunun çözümü için kalabalık bir heyetle iki gün süren bir toplantı yaptığı öğrenildi. 

Eski İçişleri Bakanı ve başbakan yardımcılarında Beşir Atalay'ın da yer aldığı toplantıya; Mesut Yeğen, Vahap Coşkun, Sinan Hakan, Mehmet Emin Aktar, Yusuf Alataş, Abdulbaki Erdoğmuş ve Sertaç Bucak gibi isimler katıldı. 

Tarafsız Haber Ajansı'ndan Ferit Aslan'a konuşan toplantının katılımcılarından eski İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı Yusuf Alataş, şunları söyledi: 

Kürt Sorunu özel bir öneme sahipti. Çünkü Türkiye’nin, demokrasi, insan hakları ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konularında içerisine girdiği krizin temelinde büyük ölçüde Kürt Sorunu yatmaktadır. Toplantıya katılanlar hemen her konudaki düşüncelerini herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın ifade ettiler. İki gün süren toplantıda, Ali Babacan da kuracakları partinin tartışılan konularla ilgili temel görüşlerini katılımcılarla tüm açıklığı ile paylaştı. Doğrusu ifade ettiği görüşlerinde oldukça samimi olduğu izlenimini edindim. Gelecekte ne olur, kurulacak parti başarıya ulaşır mı bilemem.

Babacan’ın Habertürk TV’de katıldığı yayını da izlediğini aktaran Alataş, şu değerlendirmeyi yaptı: 

Babacan’ı ben de ekrandan dikkatle izledim. İfade ettiği görüşlere katılmamak mümkün değil. Özellikle iki cümlesi benim için özel bir öneme sahipti: İnsan hakları oylamaya tabi tutulmaz, o hak tanınır. Ev sahibi İslamcılar, diğerleri kiracı mı? Kesinlikle böyle bir şey yok. Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu’nun demokrasi değerlerini baz alıyoruz. Türkiye’de bu türden cümleleri politikacılardan duymayalı yıllar oldu. Babacan, televizyondaki programdan birkaç gün önce katıldığım bir toplantıda da aynı görüşleri dile getirmişti.

 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Saadet'ten Erdoğan açıklaması!

saadetten-erdogan-aciklamasi Hangi parti ile ittifak yapacağı merak konusu olan Saadet Partisi'nde Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı incitmek istemediklerini dile getirerek, "Gerçek dostlar birbirinin hatasının

AK Parti Bursa'da mülakat tamamlandı!

ak-parti-bursada-mulakat-tamamlandi AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nın 7.Olağan Kongresi öncesi yönetim kurulunda yer almak isteyen kişilerle mülakatlar tamamlandı.

Erdoğan'a en yakın rakip kim?

erdogana-en-yakin-rakip-kim Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında Optimar'ın ocak ayı anketine yer verdi.

YSK seçime girecek partileri açıkladı!

ysk-secime-girecek-partileri-acikladi YSK, seçime girme yeterliliğine sahip olan 17 partiyi açıkladı. Listede DEVA Partisi ve Gelecek Partisi yer almadı. Geçen yıl 15 parti olan listeye bu yıl Genç Parti ile Muhafazakar Yükseliş Partisi'nin

Saadet'ten yeni ittifak açıklaması!

saadetten-yeni-ittifak-aciklamasi Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin Cumhur İttifakı'na katılacağı iddialarına cevap verdi: AK Parti'yle ittifak yapılabilir mi? Yapılabilir. Hangi şartlarda? Doğru bulmadığımız

Özen: Her zaman öğrencilerin yanındayız!

ozen-her-zaman-ogrencilerin-yanindayiz AK Parti Bursa Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Refik Özen, gençliğe yönelik yatırımları Türkiye’nin geleceğine yapılmış yatırım olarak gördüklerini belirterek, “Bursa’da