Süper Timsah

Bahçeli: Sistem değişmeli!

13 Nisan 2019 Cumartesi 17:16

bahceli-sistem-degismeli

"Oylarını en çok artıran parti MHP olmuştur..." diyen Devlet Bahçeli, 3 bin 658 belediye meclis üyesi partimizden seçildi. Partimizin doğrudan oy almadığı pek çok seçim çevresi varken oy oranını yüzde 7,4 göstermek haksızlıktır, adaletsizliktir." dedi

Bahçeli, 31 Mart'ta partilerin oy dağılımının en sağlıklı şekilde il genel meclisi seçimlerinde görüleceğinin altını çizip buna göre MHP'nin aldığı oy oranının yüzde 18,81 olduğunu ifade etti. 

BU HESAP TARTIŞMA YARATIR! 

31 Mart seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın oy oranının yüzde 51,6 seviyesinde olduğu görülürken, YSK verilerine göre; AK Parti'nin oy oranı yüzde 44,3, MHP'nin ise yüzde 7,3. Şeklinde hesaplandı.  

MHP Lideri'nin hesabına göre; 31 Mart seçimlerinde AK Parti'nin oyu yüzde 32,8 MHP'nin ise 18,8. 

SEÇİM SİSTEMİ DEĞİŞMELİ!

Bahçeli, yerel seçim sisteminin adaletsiz olduğunun altını çizip, 2 Nisan'da ortaya attığı iddiasını yineleyerek, ilçe belediye başkanlarını Büyükşehir Belediye Başkanının belirlemesi gerektiğini açıkladı. 

Bahçeli sözlerine şöyle devam etti:

Bize göre ilçe belediyelerindeki iradenin büyükşehir belediyesine yansımamış olması kafa karıştırıcı bir pürüz, demokratik bir zafiyettir. Bunun tamir ve telafisi şarttır. Mahalli idarelerde sistemsel onarım elzemdir. 

Konuyla ilgili teklifimizi 2 Nisan'da dile getirmiştim. Bir sistem adaletsizliğinden, bir sistem dengesizliğinden bahsetmiştim. İlçelerde kazanıp, büyükşehirde kaybetmenin normal olamayacağını söylemiştim. Sadece büyükşehir belediye başkanını seçelim oda ilçe belediye başkanlarını belirlesin.

 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Davutoğlu'ndan çarpıcı açıklama!

davutoglundan-carpici-aciklama Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 31 Mart Yerel Seçimleri ve ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Başkan Aktaş tebrikleri kabul etti!

baskan-aktas-tebrikleri-kabul-etti Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın seçimlerin ardından düzenlediği teşekkür buluşmasına binlerce vatandaş katıldı.

İmamoğlu göreve başladı!

imamoglu-goreve-basladi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, görevi Mevlüt Uysal’dan devraldı.

CHP'den Dündar'a ziyaret!

chpden-dundara-ziyaret CHP Osmangazi İlçe Başkanı Metin Akyolcular ve Osmangazi Belediyesi CHP meclis üyeleri, üçüncü kez Osmangazi Belediye Başkanı seçilen Mustafa Dündar’ı ziyaret ederek yeni dönem için başarı diledi.

Komisyon üyeleri belirlendi!

komisyon-uyeleri-belirlendi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan vekilleri ile 11 ihtisas komisyonu ile encümen üyeleri belli oldu. Ahmet Yıldız ve Mihrimah Kocabıyık başkan vekili seçildi. Büyükşehir Meclisi'nde alınan kararla, katı

Bahçeli: Sistem değişmeli!

bahceli-sistem-degismeli "Oylarını en çok artıran parti MHP olmuştur..." diyen Devlet Bahçeli, 3 bin 658 belediye meclis üyesi partimizden seçildi. Partimizin doğrudan oy almadığı pek çok seçim çevresi varken oy oranını yüzde