rotabursaTV

Çiçek: Kanunla engellemek imkansız

29 Mayıs 2020 Cuma 23:45

cicek-kanunla-engellemek-imkansiz

Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, vekil transferiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Siz ne kadar kanun çıkarıp engellemeye çalışırsanız çalışın, önüne geçemezsiniz" yorumunu yaptı.

Türkiye siyasi tarihinde bilinen ilk vekil transferini 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yaptığını hatırlatan Cemil Çiçek, AK Parti ve MHP'nin gündemindeki 'vekil transferini engelleme' çalışmaları hakkında, "Doğru bulduğum için söylemiyorum, sadece kanunla engellenmesinin imkansızlığını anlatıyorum.” yorumunu yaptı.

Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya, Cemil Çiçek ile vekil transferi üzerine yaptığı görüşmeyi köşesinde aktardı.

Sarıkaya’ya konuşan Çiçek'in dikkat çeken değerlendirmeleri şöyle:

"ÖNÜNE GEÇEMEZSİNİZ"

"Transfer veya kiralık vekil" adı verilen uygulamanın sadece bugün değil, yarım asır kadar öncesinde de uygulandığını belirten Cemil Çiçek, "Siz ne kadar kanun çıkarıp engellemeye çalışırsanız çalışın, önüne geçemezsiniz" diye konuştu.

"KANUNLA ENGELLEMEK İMKANSIZ"

"Milletvekili istifası kendi özgür iradesiyle olur. Anasaya’ya madde konuldu önüne geçmek için geçilebildi mi?" diye soran Çiçek, şunları kaydetti: "Dönüp dolaşıp bir başka yolunu buldu ve yine o partiye geçti. Bunu doğru bulduğum için söylemiyorum, sadece kanunla engellenmesinin imkansızlığını anlatıyorum."

NE OLMUŞTU?

MHP lideri Devlet Bahçeli, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda 'milletvekili transferine yasak' önerisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunmuştu.

Bahçeli açıklamasında, "MHP, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin devamını da mümkün kılacak bazı reformların yapılması ve acilen çıkarılması gerektiği inancında. MHP, Siyasi Partiler Kanunu'yla ilgili hazırlıklarını gündeme getirmek suretiyle hükümetin önereceği tekliflere tam destek verecektir." demişti.

KANUN DEĞİŞİRSE 2 PARTİ SEÇİME GİREMEYECEK

Bahçeli'nin çağrısı ile politikanın gündemine gelen Siyasi Partiler Kanunu'ndaki değişiklik gerçekleşirse, partiler arasındaki vekil transferi engellenecek ve Gelecek Partisi ile DEVA Partisi'nin seçime girmesinin önü kesilecek.

Geçtiğimiz seçimde CHP'nin İYİ Parti'ye 15 vekili geçici olarak vermesi siyasette 'Kiralık vekil' tartışmalarına yol açmıştı ve İYİ Parti seçime girebilmişti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ise geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, gerektiği takdirde Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'ne de vekil verebileceklerini ifade etmişti.


KAYNAK: Habertürk


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

DEVA Partisi 21 ilde başkan atadı!

deva-partisi-21-ilde-baskan-atadi DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,Partinin 18 bölge komisyonunun parti il ve ilçe teşkilatlarında görev almak isteyenlerle ilgili değerlendirme çalışmaları yaptığını ifade etmişti

Babacan hangi kurumu kapatacak?

babacan-hangi-kurumu-kapatacak DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, “2014-2015 yıllarından başlayan otoriterleşme eğilimi var. Bu nasıl oldu? Liyakatli bürokratların sistem dışına çıkmasıyla oldu” dedi

Arınç'tan, Gökçek açıklaması

arinctan-gokcek-aciklamasi Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, katıldığı TV programında Melih Gökçek'le ilgili "Ben onun kolunu kestim, o benim sakalımı tıraş etti. Sakal daha gür çıktı ama kol

DEVA Partisi'nde üç il başkanı belli oldu!

deva-partisinde-uc-il-baskani-belli-oldu DEVA Partisi’nin Kütahya Konya ve Şanlıurfa’daki il başkanları belli oldu.

Salman'dan BUDO açıklaması!

salmandan-budo-aciklamasi AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca ve CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın BUDO konusunda kendi oluşturdukları sorunu yine kendileri çözmüş gibi

Babacan'dan başkanlık açıklaması!

babacandan-baskanlik-aciklamasi DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin Türkiye'ye kan kaybettirdiğini belirterek, "Başkanlık Sistemini denedik ve olmayacağını gördük. Bu deneyimden sonra artık