Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Başkan Torun'dan İnegöl teşkilatına ziyaret

baskan-torundan-inegol-teskilatina-ziyaret AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte İnegöl ilçe teşkilatını ziyaret etti.

Saadet, yüksek su zammına isyan etti

saadet-yuksek-su-zammina-isyan-etti Saadet Partisi (SP) Bursa il teşkilatı, Bursa’da suya yapılan yüzde 70’lik zamma tepki gösterdi. BUSKİ binasının önünde yapılan açıklamada, suya yapılan %70'lik zamla "Belediye Bursa’lılara suyu

İşte Ak Parti'nin başkanlık modeli

iste-ak-partinin-baskanlik-modeli AK Parti'nin seçim beyannamesinde 'tek meclisli başkanlık' modeli yer alacak. Başkan yürütmenin başı olacak. Mevcut sistemdeki Meclis'in yetkileri ise devam edecek

Son ankette MHP'ye soğuk duş!

son-ankette-mhpye-soguk-dus Bu pazar genel/yerel seçim olsa İstanbul ve Ankara’da sürpriz sonuçlar ortaya çıktı. Bu sonuçlara göre İstanbul'da HDP'nin oy oranı MHP'yi geçti...

Yıldırım, ahde vefada da öncü

yildirim-ahde-vefada-da-oncu AK Parti eski milletvekillerinden Mehmet Emin Tutan; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sayesinde bugüne kadar girdiğimiz her seçimi kazandık. Ancak partimizin mutlaka kurumsallaşması gerekiyor. Allah

Kılıçdaroğlu bugün Bursa'da

kilicdaroglu-bugun-bursada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün gerçekleştireceği çeşitli temasları için Bursa'ya geldi.