Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Kılıçdaroğlu'ndan hükümete teşekkür

kilicdaroglundan-hukumete-tesekkur CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kurtarılan 46 vatandaşımız hakkında konuştu.

Celil Çolak: O dönem bu dönem

celil-colak-o-donem-bu-donem AK Parti Nilüfer İlçe Teşkilatı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de katılımıyla düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Önümüzdeki seçimlerde Nilüfer’de AK Parti’nin iktidar

İşte son seçim anketi...

iste-son-secim-anketi 10 Ağustos seçiminden bir ay sonra ANAR’ın yaptığı ankette Cumhurbaşkanı Erdoğan’a halk desteğinin yüzde 66 olduğu ortaya çıktı.

CHP, MYK üyelerini belirledi

chp-myk-uyelerini-belirledi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MYK üyelerini atadı.

Bekaroğlu'ndan başörtülü vekil çıkışı

bekaroglundan-basortulu-vekil-cikisi Milli Görüş kesiminin önde gelen isimlerinden olan ve Kılıçdaroğlu'nun çağrısı ile CHP'ye geçen Mehmet Bekaroğlu "CHP'de başörtülü milletvekili de olmalı” dedi...

Muharrem İnce çark etti!

muharrem-ince-cark-etti CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "Sayın Kılıçdaroğlu'nu, sayın genel başkanı başbakan yapmak için elimden geleni yapacağım" dedi.