Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Arınç: Durmak yok yola devam!

arinc-durmak-yok-yola-devam Arınç, AK Parti Edirne İl Başkanlığını ziyaretinde, en son seçimde yüzde 50 oy aldıklarını, Allah'ın izniyle şimdi yüzde 50'yi geçeklerini ve yine tek başına iktidara geleceklerini söyledi.

Başkanı Hayri Türkyılmaz’dan CHP Nilüfer ziyareti.

baskani-hayri-turkyilmazdan-chp-nilufer-ziyareti Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz 24 Mart Salı akşamı CHP Nilüfer İlçe Başkanlığını ziyaret etti. İlçe Başkanı Yücel Akbulut’u yeni görevinden dolayı kutlayan Hayri Türkyılmaz,

Gül, parti kuruyor iddiası

gul-parti-kuruyor-iddiasi Abdullah Gül'ün eski danışmanı olan Yeni Çağ gazetesi yazarı Ahmet Takan köşe yazısında Abdullah Gül'ün parti kurma çalışmaları yürüttüğünü ve 2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday

Davutoğlu: Kimse fitne sokamaz

davutoglu-kimse-fitne-sokamaz Başbakan Davutoğlu: "Hiç merak etmeyiniz, Türkiye bütün sıkıntılarını aşar. Kültürünü, irfanını, siyasi ahlakını Hazreti Mevlana'dan alan bizim kadrolarımız arasına kimse fitne sokamaz."

Ak Parti'de STK temayülü bitti!

ak-partide-stk-temayulu-bitti AK Parti İl Başkanı Bursa İl Başkanlığı’nın tüm Türkiye’deki il teşkilatları ile eş zamanlı olarak düzenlediği temayül yoklamasına Bursa’da hizmet veren 4285 sivil toplum kuruluşundan 7321

Arınç'tan deprem yaratan sözler!

arinctan-deprem-yaratan-sozler Çankaya Köşkü’nde ilk kez toplanan Baklanlar Kurulu toplantısı sona erdi.