Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Ak Parti Bursa'da flaş atama!

ak-parti-bursada-flas-atama AK Parti Bursa Kadın Kolları'nda başkanlığa Gülten Kapıcıoğlu getirildi.

MHP'de ortalığı karıştıran iddia!

mhpde-ortaligi-karistiran-iddia MHP'de 19 Haziran'da yapılan olağanüstü kurultayda Divan Başkanı olan Müsavat Dervişoğlu, MHP'deki son haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Ala'dan çarpıcı başkanlık açıklaması!

aladan-carpici-baskanlik-aciklamasi İçişleri Bakanı Efkan Ala, Bursa'da katıldığı bir programda Başkanlık Sistemini neden istediklerini açıkladı. Bakan Ala, "Biz garantili, güvenilir, tereddütün olmadığı bir demokrasi için

Ali Yılmaz'dan dostluk ziyareti!

ali-yilmazdan-dostluk-ziyareti AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Genel Merkez Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hayata geçirilen “Gönül Köprüsü – Dost Eli” projesi

MHP kongresinde gizli çekim görüntüler!

mhp-kongresinde-gizli-cekim-goruntuler MHP Kurultayı'nda gizlice çekilen görüntülerde Ankara 13. Noter vekilinin delegeleri görmeden işlem yaptığı ortaya çıktı.

Noterden MHP kurultayı açıklaması!

noterden-mhp-kurultayi-aciklamasi Ankara 13. Noterliği'nden yapılan açıklamada "MHP Olağanüstü Kurultayı'na 656 delege katıldı" denildi. Çağrı heyeti, pazar günü yapılan kurultayda 753 imza toplandığını açıklamıştı. MHP