Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İşte Bursa'nın bakanları!

iste-bursanin-bakanlari Ak Parti'nin 1 kasımda yeniden tek başına iktidar olmasıyla merakla beklenen bakanlar kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayından sonra Başbakan Davutoğlu tarafından açıklandı...

İşte yeni kabine

iste-yeni-kabine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahmet Davutoğlu'nun sunduğu yeni kabine listesini onayladı. Sürpriz isimlerin de yer aldığı listede Bursa'dan iki isim bakanlar kurulunda yer aldı.

TBMM yeni başkanı belli oldu

tbmm-yeni-baskani-belli-oldu Ak Parti’den Kahraman, CHP’den Bilgehan, MHP’den Halaçoğlu ve HDP’den Fırat’ın aday olduğu Meclis Başkanlığı seçimi sonuçlandı.

Tayyar'dan Bahçeli'ye sert eleştiri!

tayyardan-bahceliye-sert-elestiri Şamil Tayyar, "Türkmen kıyımına susuluyor" diyen Devlet Bahçeli'ye, "Keşke MİT tırlarına operasyon yapılırken konuşsaydın" yanıtını verdi.

Kahraman: AK Parti ismi bana aittir

kahraman-ak-parti-ismi-bana-aittir AK Parti isminin İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman tarafından konulduğu ortaya çıktı.

Adil Gür'den çok çarpıcı iddia!

adil-gurden-cok-carpici-iddia 1 Kasım sonuçlarını en yakın tahmin eden anketçi Adil Gür'den çok konuşulacak 5. parti iddiası...