Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İşte CHP Bursa'nın aday adayları

iste-chp-bursanin-aday-adaylari Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İli milletvekili aday adayları belli oldu.

Başkan Yazıcı'dan temayül değerlendirmesi

baskan-yazicidan-temayul-degerlendirmesi Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı; “İnşallah, adaylarımız açıklandıktan sonra da tüm aday adaylarımız şimdi olduğu gibi seçim döneminde de bizlerle sahada çalışmaya devam ederler” dedi.

Bakan Çelik: Siyaseti bırakıyorum

bakan-celik-siyaseti-birakiyorum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu seçimlerden sonra siyasete devam edip etmeyeceği sorusuna şöyle cevap verdi;

Turan Tayan aday olmuyor!

turan-tayan-aday-olmuyor CHP Bursa Milletvekili Turan Tayan, önümüzdeki seçimlerde aday olmayacağını açıkladı...

Bursa AK Parti'de temayül heyecanı

bursa-ak-partide-temayul-heyecani AK Parti 18 kişilik aday listesi için teşkilatın nabzını tuttu. Meclis’te Bursa’yı temsil edecek isimler için son sözü Genel Merkez söyleyecek.

CHP'den parti okulu

chpden-parti-okulu Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Seyhan Erdoğdu, ilk kez geldiği Bursa’da Parti Okulu Bursa Eğitmenleri, ilçe Eğitim Sekreterleri ve Sandık Çevresi Sorumluları ile bir araya geldi.