27 Mayıs 2015 Çarşamba

Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Kılıçdaroğlu için tehlike çanları çalıyor

kilicdaroglu-icin-tehlike-canlari-caliyor Yüzde 26 ve altında oy alırsa koltuğu bırakacağını açıklayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na partisine yakın anket şirketlerinden kötü haber var. Neredeyse tüm araştırma sonuçlarında CHP yüzde

Kocaoğlu'ndan Başbakan'a özel ilgi

kocaoglundan-basbakana-ozel-ilgi Başbakanlık Ofisi'nin açılışı için İzmir'e gelen Başbakan Davutoğlu'nu, Aziz Kocaoğlu karşıladı.

Torun vekil adaylarıyla kahvaltıda buluştu

torun-vekil-adaylariyla-kahvaltida-bulustu AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, partisinin Bursa Milletvekili Adayları ile toplantıda buluştu.

Kılıçdaroğlu, Bursa'da konuştu

kilicdaroglu-bursada-konustu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yalova'daki mitingin ardından Bursa'ya geldi. Kılıçdaroğlu, Gökdrere Meydanı'ndan Bursalılar'a seslendi...

İşte dört şirketin anket sonuçları!

iste-dort-sirketin-anket-sonuclari Konsensus, GENAR, ANDY-AR ve A&G araştırma şirketlerinin temsilcileri, 7 Haziran öncesi anket sonuçlarını paylaştı.

Ceyhun İrgil engellilerle birlikte

ceyhun-irgil-engellilerle-birlikte CHP Bursa milletvekili adayı Dr. Ceyhun İrgil, seçim çalışmaları kapsamında halkla kucaklaşmaya, sorunlarını dinlemeye devam ediyor.