Mustafa Gültekin Yazdı : BAŞBAKANLIK SENİN HAKKIN FARUK ABİ!

Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Çelik: Erdoğan rüzgarına çatı dayanmaz

celik-erdogan-ruzgarina-cati-dayanmaz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bayburt Belediyesi tarafından verilen iftar programında konuştu. Çelik yaklaşmakta olan Köşk seçimine de değinerek, "Erdoğan Rüzgarına çatı dayanmaz"

MHP ve CHP'ye şok!

mhp-ve-chpye-sok- Bağımsız Ülkücüler Platformu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Erdoğan'ı desteklediklerini açıkladı.

İşte Celil Çolak'ın A Takımı

iste-celil-colakin-a-takimi AK Parti Nilüfer İlçe Başkanlığı Yürütme Kurulu belirlendi. Geçtiğimiz hafta Celil Çolak başkanlığında göreve gelen yeni Yönetim Kurulu’nun ardından Yürütme Kurulu da belirlendi.

Arınç'tan İsrail'e sert mesaj

arinctan-israile-sert-mesaj Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İsrail'in Gazze saldırılarına ilişkin, "Yaşasın zalimler için cehennem. Allah, Gazzeli kardeşlerimle Filistinli kardeşlerimize yardım etsin, zaferler nasip etsin,

Erdoğan, Bursa'dan dünyaya seslendi

erdogan-bursadan-dunyaya-seslendi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın yeni bir haçlı ittifakı ile karşı karşıya olduğunu belirterek, “Bu çok yanlış bir gidiş. Ben batıya sesleniyorum. Bu yaklaşım yarın inanıyorum ki sizleri de

Destici, Ekmel'e verecek, ya Nizam-ı Alemciler!

destici-ekmele-verecek-ya-nizam-i-alemciler CHP ve MHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek açıklaması yapan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ye Muhsin Yazıcıoğlu'nun sözleri ile hatırlatma...