Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

GENAR'ın son genel seçim anketi

genarin-son-genel-secim-anketi GENAR'ın son seçim anketine göre; Türkiye'nin siyasi tablosunda büyük bir değişiklik yok.

Yıldırım'dan Bursa temalı bütçe konuşması

yildirimdan-bursa-temali-butce-konusmasi Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım, 15.12.2014 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda 2015 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı Kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Bütçesi Üzerine Genel Kurula hitap etti...

Yılmaz'dan hassas çevre açıklaması

yilmazdan-hassas-cevre-aciklamasi AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, mahalle toplantılarını startını, Demirtaş’tan verdi. AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz ve AK Parti Osmangazi İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri,

Arınç, Orhangazi'de muhalefeti topa tuttu

arinc-orhangazide-muhalefeti-topa-tuttu Bursa'nın Orhangazi İlçesi’nde konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.

Osmangazi, Yıldırım'ı ağırladı

osmangazi-yildirimi-agirladi AK Parti Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım, partisinin Osmangazi İlçe Teşkilatı’na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. İlçe Başkanlığına seçilen Ali Yılmaz ve ekibine ‘hayırlı olsun’

Bursa CHP’den Ankara’ya çıkarma

bursa-chpden-ankaraya-cikarma Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), tarım sektöründe yaşanan sıkıntıları dinlemek ve çözüm önerilerini paylaşmak üzere 6 Aralık 2014 Cumartesi günü Ankara’da ‘Güçlü Çiftçi, Güçlü Türkiye’ adı