Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Aydın'dan Dündar'a 'hayırlı olsun' ziyareti

aydindan-dundara-hayirli-olsun-ziyareti Cumhuriyet Halk Partisi Osmangazi Belediye Başkan adayı Erkan Aydın, 30 Mart Yerel Seçimlerini kazanarak Osmangazi’de ikinci kez üst üste belediye başkanlığını kazanan ilk isim olan Mustafa Dündar’ı

Erbakan genel başkanlığa aday mı?

erbakan-genel-baskanliga-aday-mi 30 Mart tarihinde yapılan yerel seçimlerden sonra Saadet Partisi'nde önemli bir gelişme yaşanıyor!

Başbakan Erdoğan dur durak bilmiyor

basbakan-erdogan-dur-durak-bilmiyor Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim kanununda yapılan değişiklikle yaşadıkları ülkede oy kullanma imkanı kazanan gurbetçilere hitap etmek üzere mayıs ayında Avrupa turuna çıkmaya hazırlanıyor.

Başbakan o kelimeyi ilk kez kullandı

basbakan-o-kelimeyi-ilk-kez-kullandi Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bahsederken 'başkan' demesi gözden kaçmadı.

CHP'de 'kaybettik' diyen biri var

chpde-kaybettik-diyen-biri-var CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, yerel seçim sonuçlarını bir hezimet olarak niteledi.

Torun: Muhalefet sınıfta kaldı

torun-muhalefet-sinifta-kaldi AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, il yürütme kurulu ile birlikte seçimde başarı elde eden ilçe teşkilatlarına kutlama ziyaretlerini sürdürüyor. Torun, “Gezi Parkı ve 17 Aralık operasyonları