Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

MHP Bursa'da kongreler başlıyor

mhp-bursada-kongreler-basliyor Milliyetçi Hareket Partisi’nde kongre süreci 30 Kasım’da delege seçimleriyle başlıyor.

CHP'de düğmeye basıldı...

chpde-dugmeye-basildi CHP’de milletvekili adayı olmak isteyenler için istifa genelgesi bugün İstanbul’da karara bağlanacak. 3 büyük il başta olmak en az 25 il başkanının istifa etmesi bekleniyor.

Ak Parti Osmangazi'de yürütme açıklandı

ak-parti-osmangazide-yurutme-aciklandi AK Parti Osmangazi İlçe Teşkilatı Yürütme Kurulu, Başkan Ali Yılmaz tarafından açıklandı. Medya mensuplarının yoğun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Yürütme Kurulu listesini açıklayan AK

İnegöl ve Orhangazi'de adaylar belirlendi

inegol-ve-orhangazide-adaylar-belirlendi AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, düzenlediği basın toplantısı ile Orhangazi ve İnegöl ilçelerinin adaylarını açıkladı. Buna göre Orhangazi İlçesi’nde Mustafa Kaya, İnegöl’de ise Adem

"Barıştan vazgeçmeyeceğiz"

baristan-vazgecmeyecegiz HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yüzlerce, binlerce yıl da geçse barıştan vazgeçemeyeceklerini belirterek, “Hükümet cephesinden bazıları herhalde bu görüşme trafiğinin yeniden

Ak Parti Nilüfer'de Çolak güven tazeledi

ak-parti-niluferde-colak-guven-tazeledi AK Parti Nilüfer İlçe Teşkilatı, 5. Olağan Kongresi Nilüfer’de gerçekleşti. 357 delegenin oy kullandığı kongrede oyların tamamını alan Celil Çolak, sandıktan tek listeyle çıkarak, yeniden AK Parti