Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Arınç'tan çarpıcı açıklamalar!

arinctan-carpici-aciklamalar AK Parti'nin kurucu isimlerinden Bülent Arınç, yeni parti iddialarına cevap verdi. "Yeni oluşum, muhalefet hareketi gibi iddialar safsata" dedi.

Bahçeli'den kurultay açıklaması

bahceliden-kurultay-aciklamasi Bahçeli, seçimli kurultayın 10 Temmuz Pazar günü Ankara'da yapılacağını duyurdu.

Bahçeli'den reste rest kararı!

bahceliden-reste-rest-karari MHP Genel Başkan yardımcısı Semih Yalçın Yargıtay’ın MHP kurultayını onamasanın ardından açıklamalarda bulundu. Yalçın, Devlet Bahçeli'nin seçimli olağanüstü kurultay kararı aldığını

MHP kurultaya gidiyor!

mhp-kurultaya-gidiyor Yargıtay açıkladı. Milliyetçi Hareket Partisi olağanüstü kurultaya gidiyor.

İşte Ak Parti'nin A Takımı

iste-ak-partinin-a-takimi AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım AK Parti MYK'yı açıkladı.

Müezzinoğlu koltuğunu kaybetti!

muezzinoglu-koltugunu-kaybetti Geçen dönem iki bakanla kabine de temsil edilen Bursa, Başbakan Binali Yıldırım’ın kabinesinde tek bakanla temsil edilecek.