Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

SP'de Genel Başkan adayı açıklandı!

spde-genel-baskan-adayi-aciklandi Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulunun verdiği karara göre, partinin genel başkan adayı Temel Karamollaoğlu olarak açıklandı.

Ak Parti toplantısında talihsiz kaza!

ak-parti-toplantisinda-talihsiz-kaza AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın’ın, AK Parti 25. İstişare ve Değerlendirme toplantısında merdivenlerden düşerek bileğini kırdığı bildirildi.

Baykal'dan Başkanlık Sistemi'ne destek

baykaldan-baskanlik-sistemine-destek Partisini eleştiren CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, başkanlık sistemine destek verdi ve "Başkanlık değerlendirilmeli" açıklaması yaptı.

Ak Parti'den başkanlık için üç model!

ak-partiden-baskanlik-icin-uc-model AK Parti anayasa değişikliği kapsamında tam başkanlık, yarı başkanlık ve partili cumhurbaşkanlığı seçeneklerini masaya koyacak.

AK Parti'den erken seçim açıklaması!

ak-partiden-erken-secim-aciklamasi AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Hayati Yazıcı 'başkanlık' teklifinin ocak ayında Meclis'e geleceğini söyledi. Yazıcı, "Nisan ayında ise referandum olabilir" dedi.

Bahçeli'den 'Başkanlık' açıklaması

bahceliden-baskanlik-aciklamasi Partisinin grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli 'Başkanlık sistemi' için son sözünü söylerken, CHP'yi de sert sözlerle eleştirdi.