Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Bahçeli: 80 milyona evet çağrısı yapıyoruz

bahceli-80-milyona-evet-cagrisi-yapiyoruz Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 16 Nisan'da 'evet'lerin sandıktan taşacağını söyledi.

Mudanya MHP’de görev değişimi

mudanya-mhpde-gorev-degisimi Bursa’nın Mudanya ilçesinde MHP teşkilatında yönetim değişti.

Osmangazi'ye yakışır birliktelik!

osmangaziye-yakisir-birliktelik AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, kuruluştan bu yana görev yapmış başkanlar ile bir araya geldi.

Nilüfer’de ‘evet’ sesleri

niluferde-evet-sesleri AK Parti Nilüfer İlçe Başkanlığı’nın 44. genişletilmiş ilçe danışma meclisi toplantısı yapıldı.

Muharrem İnce Nilüferlilere seslendi

muharrem-ince-niluferlilere-seslendi CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Bursa’da ‘neden hayır’ mitingi gerçekleştirdi.

Bahçeli'den bozkurt açıklaması!

bahceliden-bozkurt-aciklamasi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım’ın bozkurt işareti yapmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Başbakan’ın bozkurt işareti eline yakışmış, samimi ve milli duruşuna tam