Demokratikleşme paketinde neler var?

10 Ağustos 2013 Cumartesi 13:16

demokratiklesme-paketinde-neler-var

Özel okullarda anadilde eğitimin önü tamamen açılıyor. MEB müfredat ve eğitim materyali hazırlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a  sunulan  ve son şeklini Erdoğan'ın vereceği Demokratikleşme Paketi'nde dikkat çekici adımın Anadilde Eğitim konusunda olduğu  öğrenildi . Ak Parti kurmayları ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı pakette, özel okullarda Anadilde eğitimin önünün tamamen açılması benimsendi. 


Müfredat ve eğitim materyallerinin hazırlanması için Milli Eğitim Bakanlığı'na görev verilirken belli bir takvim de öngörülüyor.

Bu konuda nihai kararı Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor ancak, sözkonusu düzenlemeye ait bütün detaylar üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. Kürtçenin özel okullarda eğitim dili olmasını sağlayacak düzenleme için müfredat belirleme ve eğitim materyalleri oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilendirilmesi öngörüldü.

Başörtüsü pakette

Kamu hizmeti verenlerin kılık kıyafetlerine serbesti getirecek düzenleme de pakette yeralıyor. Kamuda başörtüsü serbestisi böylece hayata geçirilecek.

Pakette Aleviler ve gayrimüslimlerle ilgili düzenlemeler de yeralıyor. Paket hazırlanırken bu kesimlerin talepleri ve sıkıntıları dikkate alındı. Ruhban okulu sorununun çözülmesi ve azınlık mallarının iadesindeki sıkıntıların giderilmesi paketteki iki önemli madde. Cemevlerinin dernek ve vakıf statüsüne geçirilmesi için de yapılan çalışmalar bütün yönleriyle pakete eklendi. Bu çerçevede İmar Kanununda değişiklik yapılıp inanç merkezi tanımlaması getirilmesi öngörülüyor.  Böylece elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak karşılanabilecek.

STAR


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Ak Parti'den seçim talimatı!

ak-partiden-secim-talimati AK Parti, 2019’da yapılacak üç seçim ve muhtemel anayasa referandumu için hazırlıklara başladı.

Akşener hakkında bomba iddia!

aksener-hakkinda-bomba-iddia MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından ihraç sinyali verilen MHP Genel Başkan adaylarından Meral Akşener’in Mustafa Sarıgül ve Erkan Mumcu ile parti kurma hazırlığında olduğu iddia ediliyor.

AK Parti'den 2 yeni proje!

ak-partiden-2-yeni-proje Cemil Çiçek’in "Dostlarımızın sayısını arttırmalıyız" sözleri yankı uyandırırken, AK Parti bu sözleri destekleyen projeler ortaya koydu.

Anketten çıkan çarpıcı sonuç!

anketten-cikan-carpici-sonuc Araştırma şirketi ORC'nin 30 büyükşehirde, 37 bin 180 kişi ile gerçekleştirdiği anketten çarpıcı sonuçlar çıktı.

CHP'de flaş gelişme!

chpde-flas-gelisme CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim başarısızlığı üzerine muhalifler harekete geçti.

Bahçeli'den temizlik işareti!

bahceliden-temizlik-isareti MHP'de genel merkez, Yargıtay kararı üzerine 10 Temmuz’da seçimli kurultay yapmaktan vazgeçti.