ÇOCUKLU CAFE

Denemeç: İki dönüm noktası yaşandı

07 Ocak 2012 Cumartesi 10:40

denemec-iki-donum-noktasi-yasandi

- AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nın düzenlediği 7. Siyaset Akademisi’nde “Deneyim-Paylaşım” dersi veren Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasını , “Şu an birçoklarının şaşkınlıkla izlediği gelişmeler normal ve demokratik ülkelerde çoktan olması gereken olaylardı. Hükümete karşı darbe yaptıysanız ya da darbeye teşebbüs ettiyseniz, kim olursanız olun yargılanırsınız ve ceza alırsınız. Türkiye’de olan budur” sözleri ile değerlendirdi.

AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nın Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (AKKM) Başkanlık Salonu’nda düzenlediği 7. Dönem Siyaset Akademisi’nde bu haftanın konuğu, Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç oldu. “Deneyim-Paylaşım” dersine giren Denemeç, hem gündemi değerlendirdi hem de siyasi deneyimlerini öğrencileriyle paylaştı.

Denemeç’in dersine AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ile birlikte çok sayıda akademi öğrencisi de katıldı.

Konuşmasına siyasetin hayatın her alanında var olduğunu vurgulayarak başlayan Reha Denemeç, siyaseti anlayabilmek için farklı bilim dalları olduğunu hatırlattı. Denemeç, doğal hayatta yaşanan birçok olayın siyaseti doğrudan etkilediğini söyledi.

Öğrencilere dünya siyasi tarihinden ve Türkiye’nin yakın tarihinden örnekler vererek sözlerini sürdüren Reha Denemeç, olayları kendi dönemleri içinde değerlendirmek gerektiğine dikkat çekerek, bugünün şartlarına bakarak yüzyıllar öncesinin yargılanamayacağını dile getirdi.

“ERMENİ TASAR ISI SİYASİ BİR OLAY…”

Güncel siyasete ilişkin değerlendirmelerde de bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, Fransa Parlamentosu’nda kabul edilen Ermeni Tasarısı’nı inkar yasasını eleştirirken, “95 yıl önce olan olayların yansımasını bugün Fransa’da görüyoruz. O günlerde ölen insanlar Sarkozy’nin umurunda mı? Hiç zannetmiyorum. Tamamen siyasi bir karar. 4-5 ay sonra Fransa’da bir seçim var. Bu seçimlerde 500 bin Ermeni oyunu alabilmek için bu olayları gündeme getiriyor” dedi.

“OLMASI GEREKENLER YAPILIYOR…”

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un ‘darbeye teşebbüs’ nedeniyle tutuklanmasını da değerlendiren Reha Denemeç , şöyle konuştu:

“Şu an birçoklarının şaşkınlıkla izlediği gelişmeler, normal ve demokratik ülkelerde çoktan olması gereken olaylardır. Bu olaylar biz de olduğu zaman şaşırıyoruz. Çünkü öyle alışmışız ki olmayacak şeylerin olmasına, şimdi demokratik ülkelerdeki gibi olması gerekenler yapılınca bazı insanlar şaşırıyor. Bunlar çok doğal şeyler. Hükümete karşı darbe yaptıysan, darbeye teşebbüs ettiyseniz, kim olursanız olun yargılanırsınız ve ceza alırsınız. Türkiye’de olan budur. Bu kadar basit... Ama bunu algılayamayanlar var.”

“TÜRKİYE’DE İKİ DÖNÜM NOKTASI YAŞANDI…”

2010 ve 2011 yıllarında Türkiye’de iki dönüm noktasının yaşandığına işaret eden Denemeç, şöyle devam etti:

“Bu dönüm noktalarından birincisi 12 Eylül Referandumu’nda Anayasa’nın 26 maddesinin değişmesidir. Diğeri ise 12 Haziran Genel Seçimleri… Birinde vesayet sisteminin son kalesi yargı kabuk değiştirdi. Şimdi diyorlar ya, ‘Yargı AK Parti’nin arka bahçesi’ oldu diye. Aslında kendi arka bahçeleri elden çıkıyor. Yargı normal haline geldi. Sonra 12 Haziran seçimlerinde bu tescillendi. AK Parti iki dönemde iktidardı ama değişimi getirmek için muktedir değildi. Halk 12 Haziran seçimlerinde AK Parti’ye ‘Sen artık muktedirsin’ dedi.”

“EĞER GENÇ NÜFUSU MUHAFAZA EDEMEZSEK…”

Dünyadaki ekonomik krize de değinen Reha Denemeç, Avrupa’daki krizin öyle veya böyle Türkiye’yi etkileyeceğini söyledi. Denemeç, “Avrupa ekonomisinin artık yukarıya doğru gitme gibi bir şansı yok. Aşağıya doğru gitme eğiliminde. Ama bu konuda Türkiye’nin şansı var. Çünkü dinamik bir ekonomisi ve genç nüfusu var. Avrupa nüfusunun yaşlı olması da onlar için bir handikap. Avrupa’da yaş ortalaması 40’ın üzerinde… AK Parti göreve geldiğinde Türkiye’nin yaş ortalaması 26 iken şimdi 29 oldu. Başbakan bunun için ‘3 çocuk yapın’ diyor. Eğer biz bu nüfusu muhafaza edemezsek Avrupa’nın düştüğü duruma düşeriz” diye konuştu.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

MHP'den döviz açıklaması!

mhpden-doviz-aciklamasi Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bursa İl Başkanı Kurtuluş Coşkun, döviz fiyatlarıyla Türkiye'yi teslim alacağını zannedenlerin mutlaka bozgun yaşayacağını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu Bursa'da

kemal-kilicdaroglu-bursada- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye bir ekonomik krizle karşı karşıya" dedi.

CHP Bursa'da deprem!

chp-bursada-deprem Bursa'nın Yenişehir ilçesinde CHP teşkilatı istifa etti.

Kılıçdaroğlu hafta sonu Bursa'da

kilicdaroglu-hafta-sonu-bursada CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hafta sonu Bursa'ya geliyor

Ak Parti'den ittifak açıklaması!

ak-partiden-ittifak-aciklamasi AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (Myk) Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik, ''Sayın Bahçeli ile sayın Cumhurbaşkanımız arasındaki görüşmeler son derece

MHP'den ittifak sinyali!

mhpden-ittifak-sinyali MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, yerel seçimlerde 30 büyükşehirde ittifak yapılacağı mesajını verdi. Yıldırım bu konuda herkesin elinden geleni yapacağını ifade etti.