Limak Elektrik
21 Haziran 2018 Perşembe
ÇOCUKLU CAFE

Denemeç: İki dönüm noktası yaşandı

07 Ocak 2012 Cumartesi 10:40

denemec-iki-donum-noktasi-yasandi

- AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nın düzenlediği 7. Siyaset Akademisi’nde “Deneyim-Paylaşım” dersi veren Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasını , “Şu an birçoklarının şaşkınlıkla izlediği gelişmeler normal ve demokratik ülkelerde çoktan olması gereken olaylardı. Hükümete karşı darbe yaptıysanız ya da darbeye teşebbüs ettiyseniz, kim olursanız olun yargılanırsınız ve ceza alırsınız. Türkiye’de olan budur” sözleri ile değerlendirdi.

AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nın Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (AKKM) Başkanlık Salonu’nda düzenlediği 7. Dönem Siyaset Akademisi’nde bu haftanın konuğu, Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç oldu. “Deneyim-Paylaşım” dersine giren Denemeç, hem gündemi değerlendirdi hem de siyasi deneyimlerini öğrencileriyle paylaştı.

Denemeç’in dersine AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ile birlikte çok sayıda akademi öğrencisi de katıldı.

Konuşmasına siyasetin hayatın her alanında var olduğunu vurgulayarak başlayan Reha Denemeç, siyaseti anlayabilmek için farklı bilim dalları olduğunu hatırlattı. Denemeç, doğal hayatta yaşanan birçok olayın siyaseti doğrudan etkilediğini söyledi.

Öğrencilere dünya siyasi tarihinden ve Türkiye’nin yakın tarihinden örnekler vererek sözlerini sürdüren Reha Denemeç, olayları kendi dönemleri içinde değerlendirmek gerektiğine dikkat çekerek, bugünün şartlarına bakarak yüzyıllar öncesinin yargılanamayacağını dile getirdi.

“ERMENİ TASAR ISI SİYASİ BİR OLAY…”

Güncel siyasete ilişkin değerlendirmelerde de bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, Fransa Parlamentosu’nda kabul edilen Ermeni Tasarısı’nı inkar yasasını eleştirirken, “95 yıl önce olan olayların yansımasını bugün Fransa’da görüyoruz. O günlerde ölen insanlar Sarkozy’nin umurunda mı? Hiç zannetmiyorum. Tamamen siyasi bir karar. 4-5 ay sonra Fransa’da bir seçim var. Bu seçimlerde 500 bin Ermeni oyunu alabilmek için bu olayları gündeme getiriyor” dedi.

“OLMASI GEREKENLER YAPILIYOR…”

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un ‘darbeye teşebbüs’ nedeniyle tutuklanmasını da değerlendiren Reha Denemeç , şöyle konuştu:

“Şu an birçoklarının şaşkınlıkla izlediği gelişmeler, normal ve demokratik ülkelerde çoktan olması gereken olaylardır. Bu olaylar biz de olduğu zaman şaşırıyoruz. Çünkü öyle alışmışız ki olmayacak şeylerin olmasına, şimdi demokratik ülkelerdeki gibi olması gerekenler yapılınca bazı insanlar şaşırıyor. Bunlar çok doğal şeyler. Hükümete karşı darbe yaptıysan, darbeye teşebbüs ettiyseniz, kim olursanız olun yargılanırsınız ve ceza alırsınız. Türkiye’de olan budur. Bu kadar basit... Ama bunu algılayamayanlar var.”

“TÜRKİYE’DE İKİ DÖNÜM NOKTASI YAŞANDI…”

2010 ve 2011 yıllarında Türkiye’de iki dönüm noktasının yaşandığına işaret eden Denemeç, şöyle devam etti:

“Bu dönüm noktalarından birincisi 12 Eylül Referandumu’nda Anayasa’nın 26 maddesinin değişmesidir. Diğeri ise 12 Haziran Genel Seçimleri… Birinde vesayet sisteminin son kalesi yargı kabuk değiştirdi. Şimdi diyorlar ya, ‘Yargı AK Parti’nin arka bahçesi’ oldu diye. Aslında kendi arka bahçeleri elden çıkıyor. Yargı normal haline geldi. Sonra 12 Haziran seçimlerinde bu tescillendi. AK Parti iki dönemde iktidardı ama değişimi getirmek için muktedir değildi. Halk 12 Haziran seçimlerinde AK Parti’ye ‘Sen artık muktedirsin’ dedi.”

“EĞER GENÇ NÜFUSU MUHAFAZA EDEMEZSEK…”

Dünyadaki ekonomik krize de değinen Reha Denemeç, Avrupa’daki krizin öyle veya böyle Türkiye’yi etkileyeceğini söyledi. Denemeç, “Avrupa ekonomisinin artık yukarıya doğru gitme gibi bir şansı yok. Aşağıya doğru gitme eğiliminde. Ama bu konuda Türkiye’nin şansı var. Çünkü dinamik bir ekonomisi ve genç nüfusu var. Avrupa nüfusunun yaşlı olması da onlar için bir handikap. Avrupa’da yaş ortalaması 40’ın üzerinde… AK Parti göreve geldiğinde Türkiye’nin yaş ortalaması 26 iken şimdi 29 oldu. Başbakan bunun için ‘3 çocuk yapın’ diyor. Eğer biz bu nüfusu muhafaza edemezsek Avrupa’nın düştüğü duruma düşeriz” diye konuştu.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Akkuş'tan açıklama geldi!

akkustan-aciklama-geldi Bursa’da dün CHP standında görevli olduğu iddia edilen bir kadın ile şehit annesi arasında yaşanan tartışmaya ilişkin çıkan haberlere CHP cephesinden cevap geldi.

Akşener Bursa'da konuştu!

aksener-bursada-konustu İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, Bursa mitinginde yaptığı konuşmada, “İYİ Parti kurulmasaydı bugün bu seçimde Cumhurbaşkanlığı için, meclis için Erdoğan’ın kaç

CHP Bursa bayramlaştı!

chp-bursa-bayramlasti Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa teşkilatı bayramlaşma töreninde bir araya geldi.

Ak Parti Bursa'da sırılsıklam bayramlaşma!

ak-parti-bursada-sirilsiklam-bayramlasma AK Parti Bursa İl Başkanlığının bayramlaşma töreni sağanak yağmur altında yapıldı. Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, “Sadece Türkiye’de saklandıkları deliklerinde bularak,

Erdoğan: Müjdelerimiz var!

erdogan-mujdelerimiz-var Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sultangazi'de Kandil'e operasyon ile ilgili konuşarak, "Şimdi Kandil'i bombalıyoruz. Bir kaç gün içinde daha müjdelerimiz olacak" dedi.

Erdoğan Bursa'da konuştu!

erdogan-bursada-konustu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin dün “Sakın Afrin’e girmeyin” dediğini hatırlatarak, “Bugün de “Sakın Kandil’e girmeyin” diyorlar. Askerimiz Kandil’e ilerledikçe Muharrem’i efkar