15 Aralık 2018 Cumartesi
ÇOCUKLU CAFE

Denemeç: İki dönüm noktası yaşandı

07 Ocak 2012 Cumartesi 10:40

denemec-iki-donum-noktasi-yasandi

- AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nın düzenlediği 7. Siyaset Akademisi’nde “Deneyim-Paylaşım” dersi veren Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasını , “Şu an birçoklarının şaşkınlıkla izlediği gelişmeler normal ve demokratik ülkelerde çoktan olması gereken olaylardı. Hükümete karşı darbe yaptıysanız ya da darbeye teşebbüs ettiyseniz, kim olursanız olun yargılanırsınız ve ceza alırsınız. Türkiye’de olan budur” sözleri ile değerlendirdi.

AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nın Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (AKKM) Başkanlık Salonu’nda düzenlediği 7. Dönem Siyaset Akademisi’nde bu haftanın konuğu, Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç oldu. “Deneyim-Paylaşım” dersine giren Denemeç, hem gündemi değerlendirdi hem de siyasi deneyimlerini öğrencileriyle paylaştı.

Denemeç’in dersine AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ile birlikte çok sayıda akademi öğrencisi de katıldı.

Konuşmasına siyasetin hayatın her alanında var olduğunu vurgulayarak başlayan Reha Denemeç, siyaseti anlayabilmek için farklı bilim dalları olduğunu hatırlattı. Denemeç, doğal hayatta yaşanan birçok olayın siyaseti doğrudan etkilediğini söyledi.

Öğrencilere dünya siyasi tarihinden ve Türkiye’nin yakın tarihinden örnekler vererek sözlerini sürdüren Reha Denemeç, olayları kendi dönemleri içinde değerlendirmek gerektiğine dikkat çekerek, bugünün şartlarına bakarak yüzyıllar öncesinin yargılanamayacağını dile getirdi.

“ERMENİ TASAR ISI SİYASİ BİR OLAY…”

Güncel siyasete ilişkin değerlendirmelerde de bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, Fransa Parlamentosu’nda kabul edilen Ermeni Tasarısı’nı inkar yasasını eleştirirken, “95 yıl önce olan olayların yansımasını bugün Fransa’da görüyoruz. O günlerde ölen insanlar Sarkozy’nin umurunda mı? Hiç zannetmiyorum. Tamamen siyasi bir karar. 4-5 ay sonra Fransa’da bir seçim var. Bu seçimlerde 500 bin Ermeni oyunu alabilmek için bu olayları gündeme getiriyor” dedi.

“OLMASI GEREKENLER YAPILIYOR…”

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un ‘darbeye teşebbüs’ nedeniyle tutuklanmasını da değerlendiren Reha Denemeç , şöyle konuştu:

“Şu an birçoklarının şaşkınlıkla izlediği gelişmeler, normal ve demokratik ülkelerde çoktan olması gereken olaylardır. Bu olaylar biz de olduğu zaman şaşırıyoruz. Çünkü öyle alışmışız ki olmayacak şeylerin olmasına, şimdi demokratik ülkelerdeki gibi olması gerekenler yapılınca bazı insanlar şaşırıyor. Bunlar çok doğal şeyler. Hükümete karşı darbe yaptıysan, darbeye teşebbüs ettiyseniz, kim olursanız olun yargılanırsınız ve ceza alırsınız. Türkiye’de olan budur. Bu kadar basit... Ama bunu algılayamayanlar var.”

“TÜRKİYE’DE İKİ DÖNÜM NOKTASI YAŞANDI…”

2010 ve 2011 yıllarında Türkiye’de iki dönüm noktasının yaşandığına işaret eden Denemeç, şöyle devam etti:

“Bu dönüm noktalarından birincisi 12 Eylül Referandumu’nda Anayasa’nın 26 maddesinin değişmesidir. Diğeri ise 12 Haziran Genel Seçimleri… Birinde vesayet sisteminin son kalesi yargı kabuk değiştirdi. Şimdi diyorlar ya, ‘Yargı AK Parti’nin arka bahçesi’ oldu diye. Aslında kendi arka bahçeleri elden çıkıyor. Yargı normal haline geldi. Sonra 12 Haziran seçimlerinde bu tescillendi. AK Parti iki dönemde iktidardı ama değişimi getirmek için muktedir değildi. Halk 12 Haziran seçimlerinde AK Parti’ye ‘Sen artık muktedirsin’ dedi.”

“EĞER GENÇ NÜFUSU MUHAFAZA EDEMEZSEK…”

Dünyadaki ekonomik krize de değinen Reha Denemeç, Avrupa’daki krizin öyle veya böyle Türkiye’yi etkileyeceğini söyledi. Denemeç, “Avrupa ekonomisinin artık yukarıya doğru gitme gibi bir şansı yok. Aşağıya doğru gitme eğiliminde. Ama bu konuda Türkiye’nin şansı var. Çünkü dinamik bir ekonomisi ve genç nüfusu var. Avrupa nüfusunun yaşlı olması da onlar için bir handikap. Avrupa’da yaş ortalaması 40’ın üzerinde… AK Parti göreve geldiğinde Türkiye’nin yaş ortalaması 26 iken şimdi 29 oldu. Başbakan bunun için ‘3 çocuk yapın’ diyor. Eğer biz bu nüfusu muhafaza edemezsek Avrupa’nın düştüğü duruma düşeriz” diye konuştu.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İstifa edenlerin yerine atama yapıldı!

istifa-edenlerin-yerine-atama-yapildi AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, ilçe teşkilatlarına yeni ilçe başkanların atandığını sosyal medya hesabından duyurdu.

CHP ve İYİ Parti anlaştı!

chp-ve-iyi-parti-anlasti CHP ile İYİ Parti ittifak kararı aldı. Gün boyu süren görüşmeler sonrası uzlaşma çıktı. Buna göre İYİ Parti'nin Bursa'da CHP'yi destekleme kararı aldığı öğrenildi.

Kritik görüşmenin tarihi belli oldu!

kritik-gorusmenin-tarihi-belli-oldu AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MKYK toplantısı sonrasında açıklama yaptı. Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, MHP Lideri Devlet Bahçeli ile yarın saat 16:00'da görüşeceğini bildirdi.

Pakdemirli Bursa'da konuştu!

pakdemirli-bursada-konustu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Önümüzdeki seçim son 15 yıldaki seçimlerden en önemlisidir. Yerel seçimlerde AK Parti’nin oylarında bir azalma olursa, muhalefet hemen yeni bir tartışma açmaya

MHP'de müracaat süresi uzatıldı!

mhpde-muracaat-suresi-uzatildi AK Parti ve MHP arasında kurulan ittifak masasında çalışmalar sürerken, karşılıklı jestler de netleşiyor. Üç büyükşehirde aday çıkarmayacağını ilan eden MHP, Denizli ve Erzurum adaylarını da

Erdoğan 14 başkan adayını açıkladı!

erdogan-14-baskan-adayini-acikladi 14 ilin belediye başkan adayını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kalan 7 büyükşehir ve il belediyemiz ile ilçelerimizi önümüzdeki günlerde açıklamayı sürdüreceğiz. İlçe belediye