Süper Timsah

Erdoğan: 40+1 milleti yorar!

01 Ekim 2019 Salı 22:10

erdogan-401-milleti-yorar

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski bakan Faruk Çelik’in “Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 milleti yorar, 40+1’e indirilmeli” önerisini değerlendirdi.

Erdoğan, Faruk Çelik’in “Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 milleti yorar, 40+1’e indirilmeli” önerisini, "milletin onay verdiği yeni yönetim sistemini tekrar gündeme getirmek milleti yorar" şeklince cevapladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM yeni yasama yılı açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan’a AK Partili eski bakan Faruk Çelik’in “Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 milleti yorar, 40+1’e indirilmeli” önerisi soruldu. 

Erdoğan, cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 50 artı 1'in düşürülmesi tartışmasıyla ilgili, "Bunu revize edip gündeme getirmek siyasetçi ciddiyetiyle yakışmaz. Böyle bir şey olacaksa bu bizim değil, adı üzerinde muhalefetin yapacağı bir iştir." dedi. Erdoğan, kabine revizyonuna ilişkin bir soruya da "Şu anda böyle bir şey yok." yanıtını verdi.

Erdoğan, “Ak Parti kampında bu öneri konuşulabilir mi” sorusunu “Kampta değil, bunu konuşma yerimiz burası (Meclis) çünkü anayasa değişikliği gerektiriyor. Biz sadece iktidar olarak ön hazırlık yaparız. Ön hazırlığımızı yapar buraya getirebiliriz. Onun için de tabii iktidarıyla muhalefetiyle el ele vermek gerekir, olabilir. Onun dışında aksi takdirde bunu kampta gündeme getirmek, o bizi yorar.” dedi. 

Sizce böyle bir değişiklik yapılmalı mı, 50+1 milleti yorar mı sorusuna ise Erdoğan’ın yanıtı şöyle oldu:

Milletin onay verdiği yeni yönetim sistemini tekrar gündeme getirmek milleti yorar. Daha yeni çıkardık. 

NE OLMUŞTU 

AK Parti hükümetlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Devlet Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapan Faruk Çelik, yeni sistemle seçilen cumhurbaşkanlığı için açıklamalarda bulundu. Çelik, yeni sistemin Türkiye’yi yoracağı yorumunda bulundu ve bunun yeniden değiştirilmesi gerektiğine işaret etmişti. 

Faruk Çelik, cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oranının değiştirilmesi önerisinde bulunarak, "İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formülü Türkiye'yi yorar" demişti

 

 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Erdoğan'dan vekillere sert uyarı!

erdogandan-vekillere-sert-uyari Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin yurtdışı ziyareti nedeniyle Çarşamba gününe alınan grup toplantısında konuştu. Erdoğan, Trump'ın tehditlerine cevap verirken, partisinin milletvekillerine de sert bir

Erdoğan: Kapıları açarız!

erdogan-kapilari-acariz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ey AB kendinize gelin. Bizim operasyonumuzu işgal hareketi diye nitelendirmeye kalkışırsanız, işimiz kolay, kapıları açarız 3,6 milyon Suriyeliyi size göndeririz”

Fuat Oktay Bursa'ya geldi!

fuat-oktay-bursaya-geldi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Fırat’ın doğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı’nın fiilen başladığını belirterek, "Bugüne kadar pek çok formül, pek çok yöntem denedik. Ancak hiç biri

Babacan'ın ekibinden açıklama!

babacanin-ekibinden-aciklama Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun, kuracağı partiler, şimdiden ileriye dönük "ittifak senaryoları" içinde konumlandırılmaya başlandı.

Erdoğan'dan 'fitne' açıklaması

erdogandan-fitne-aciklamasi Cumhurbaşkanı Erdoğan "Millet yüzde 51,5 ile yeni sistemi onaylamış, kabul etmiş. Şimdi birileri 'bunu değiştirelim. 'Neyi değiştiriyorsun? Biz millete sorduk. Arkada egemenlik kayıtsız şartsız

Kılıç'tan yeni parti açıklaması!

kilictan-yeni-parti-aciklamasi Anayasa Mahkemesi'nin bir önceki başkanı Haşim Kılıç, "Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana birçok insanın onuru çok büyük yaralar aldı. Sadece İslamcılar ya da solcular değil. Türkiye'de