19 Haziran 2021 Cumartesi
ROTA BURSA

Esgin'den yeni açıklama!

20 Haziran 2020 Cumartesi 16:05

esginden-yeni-aciklama

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, "Türkiye olarak, salgın sürecindeki başarı hikayemizi yeniden yazalım. Bunun anlamı kaybedilecek canlarımıza sahip çıkmaktır. İnsan hayatından daha değerli hiçbir şey yoktur" dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, TBMM'de katıldığı televizyon programında, Türkiye'nin korona virüsle mücadelesini anlattı.

Dünyanın yüzyılda bir karşılaştığı bir salgınla karşı karşıya olduğunu belirten AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, şunları söyledi: "Türkiye olarak, salgınla dünyadan pozitif olarak ayrıştığımız noktalar var. Bunların başında 18 yıldır sağlık alt yapımızla, yoğun bakım yatak kapasitemiz ve sağlık ordumuzun yeterliliği, yetkinliği geliyor. Dünyanın pek çok ülkesinden daha iyi bir sınav vermekteyiz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da ifade ettiği gibi, elimizdeki veriler dünyanın pek çok ülkesinden daha iyi noktada olduğumuzu gösteriyor. Bir milyon kişide, 2 bin 151 vaka ile dünyada 51'nci sıradayız. Tedavideki başarılarımız ile toplam vaka sayısına kıyasla yüzde 2.67 ölüm hızımızla da dünyada 81'nci sıradayız. Bu veriler gibi toplumsal, sosyal, ekonomik pek çok alanda dünyada iyi konumdayız" diye konuştu.

"1 Haziran'dan itibaren tedbirlere dikkat etme şartıyla hayatımızda yeni normalleşme sürecini ortaya koyduk" diyen Esgin, "Burada tabi, toplumsal psikolojinin bir gereği olarak da vaka sayılarımızda artışlar saptadık. Bu artış kontrol dışı bir artış değil. 2. dalgayı da beklemiyoruz. Ama yine de rahatsız edici bir gelişme. Mutlaka hep birlikte önlem almalıyız. Sadece devletimizin, bakanlıkların, kurumların alacağı yasaklar çerçevesinde bu süreci sürdürmemiz mümkün değil. Vatandaşlarımızın tedbirlere riayeti, uyumu son derece önemli. Bursa olarak, salgın sürecinde hep Türkiye ortalamasının altında seyrettik. İstanbul ile yakın olmamıza rağmen, onların karşılaştıkları risklerle karşı karşıya kalmadan çok önemli bir sınav verdik" dedi.

Hükumet olarak, yeni yasaklarla süreci idame ettirme niyetinde olmadıklarını belirten Esgin, "Halkımıza güveniyoruz. Bu anlamda son derece basit olan 3 şeyden bahsediyoruz. Maske, sosyal mesafe ve hijyen. Tekrar tekrar söylediğimiz bu basit ve uygulanabilir yöntemler salgınla mücadelemizde bize çok büyük avantajlar sağlıyor. Burada insan hayatı söz konusu. İnsanların hayatını tehlikeye atacak küçük bir sorumsuzluk büyük ve olumsuz sonuçlar ortaya koyabilir. Bunun vicdanı sorumluluğunu taşımamız gerekiyor. Bursalı hemşehrilerimiz başta olmak üzere tüm Türkiye olarak öyle bir duyarlılık ve sorumluluk gösterelim ki, bir hafta sonra bu tabloyu tersine çevirelim. Bursa, Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli rakamlarını takip ediyorum. Türkiye olarak, salgın sürecindeki başarı hikayemizi yeniden yazalım. Bunun anlamı kaybedilecek canlarımıza sahip çıkmaktır. İnsan hayatından daha değerli hiçbir şey yoktur. İnsan hayatını riske eden hiçbir sorumsuzluğa müsaade etmeyelim" diye uyardı.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İYİ Parti'den kentsel dönüşüm isyanı!

iyi-partiden-kentsel-donusum-isyani İYİ Parti İl ve Yıldırım İlçe Teşkilatı Başkan ve Yöneticileri Yavuz Selim ve Mevlana semtleri başta olmak üzere Ankara Yolu altındaki mahallelere adeta çıkarma yaptı. Vatandaşlara hitabeden İl

Memleket Partisi'nde 22 istifa

memleket-partisinde-22-istifa Muharrem İnce tarafından 17 Mayıs'ta kurulan Memleket Partisi'nde 22 kişi istifa kararı aldı.

AK Parti 3 günlük kampa girecek!

ak-parti-3-gunluk-kampa-girecek AK Parti, Kızılcahamam'da 3 gün sürecek kamp yapacak. Kampta, partiyi 2023 seçimlerine götürecek yeni yol haritası şekillendirilecek. Teşkilatın 2023 projeksiyonunu içerecek rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan'a

Babacan'dan Erdoğan'a sert sözler!

babacandan-erdogana-sert-sozler DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’da partisinin 1. Olağan Şereflikoçhisar İlçe Kongresi’nde konuştu. Babacan yaptığı konuşmada sert sözlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklendi.

Çarpıcı seçim anketi!

carpici-secim-anketi AREA Anket, Mayıs ayı araştırma sonuçlarını yayınladı. 5 partinin barajı geçtiği ankette; AK Parti yüzde 35, CHP yüzde 23.1, İYİ Parti yüzde 14.1, MHP ve HDP yüzde 10.1 aldı.

Mustafa Bozbey sahaya indi!

mustafa-bozbey-sahaya-indi Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, muhalefet cephesinde erken seçim beklentilerinin giderek arttığı bu dönemde, yeniden sahaya indi.