ROTA BURSA

İşte Bursa'nın yeni milletvekilleri!

25 Haziran 2018 Pazartesi 10:31

iste-bursanin-yeni-milletvekilleri

Cumhur İttifakı Bursa’da hem cumhurbaşkanlığı hem de Meclis seçiminde Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. Kaynak: Bursa kararını verdi! İşte seçim sonuçları..

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Bursalıların yüzde 55,5'i Recep Tayyip Erdoğan'a oy verdi. 

İkinci sırada yüzde 31,5 ile Muharrem İnce geldi. 

Meral Akşener'in oy oranı 8,2 oldu. 

Meclis seçiminde ise Cumhur İttifakı yüzde 56,8 oya ulaştı. AK Parti 11 milletvekili, MHP 2 milletvekili, CHP de 5 milletvekilini korudu. 

Seçmen sayısındaki artışa paralel Bursa'ya verilen 2 yeni vekillik ise İYİ Parti'ye gitti. 

AK Parti tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Bursa’da da zafer elde etti. 

24 Haziran seçimlerinde milletvekili sayısının 20’ye yükselmesinin ardından 2 bölgeye ayrılan Bursa’da, 1

Kasım 2015’te yapılan son seçimde 18 milletvekilinden 11’ini kazanan AK Parti, bu seçimde de aynı sayıyı korumayı başardı.

1 Kasım seçimlerinde yüzde 53,62 oranında oy alan AK Parti, bu seçimlerde oyu düşerek yüzde 46,11 oranında oy aldı. 

AK Parti’nin 1. Bölge’den milletvekili olarak Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Mustafa Esgin, Refik

Özen, Emine Yavuz Gözgeç, Ahmet Kılıç, 2. Bölge’den de İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Osman Mesten, Vildan Yılmaz Gürel, Zafer Işık, Muhammet Müfit Aydın ve Atilla Ödünç seçilerek Bursa’yı Meclis’te temsil hakkına sahip oldular. 

CHP’de tek değişen Yüksel Özkan 

CHP’de ise bir önceki seçime göre milletvekili sayısında bir değişim yaşanmadı. 

1 Kasım seçimlerinde olduğu gibi 5 milletvekiliyle Bursa’yı TBMM’de temsil hakkına sahip olan CHP’de, aday olmayan Ceyhun İrgil’in yerine Yüksel Özkan milletvekili oldu.

1 Kasım’da Bursa’da yüzde 26,45 oranında oy alan CHP, bu seçimde düşüşe geçti ve yüzde 22.78 oranında oy alabildi. 

CHP, Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Erkan Aydın ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu 1.Bölge’den,

Orhan Sarıbal ve Yüksel Özkan da 2. Bölge’den milletvekili seçildiler. 

MHP VE İYİ PARTİ'YE 2'ŞER VEKİL  

AK Parti ile Cumhur İttifakı yaparak seçime giren MHP yüzde 10,77 oy oranıyla barajı aşmayı başardı ve Bursa’da 2 milletvekili sayısını korudu. 

Mevcut millitvekili İsmet Büyükataman 1. Bölge’den Mustafa Hidayet Vahapoğlu da 2. Bölge’den milletvekili seçildi. 

İlk kez seçime katılan İYİ Parti de seçime Millet İttifakı çatısı altında girdi. 

Bursa’da yüzde 12,57 oranında oy alan İYİ Parti’den her 2 bölgenin liste başları olan İsmail Tatlıoğlu ile Ahmet Kamil Erozan milletvekili seçildi. 

Seçimin kilit partisi olarak gösterilen HDP ise Türkiye genelinde barajı geçmesine rağmen, Bursa’da yüzde 5,46 oranında oy alabildi ve milletvekili çıkaramadı. 

İTTİFAKLAR 

Bursa’da Cumhur İttifakı yüzde 56,86 oranında oy alırken, Millet İttifakı ise yüzde 37,14 oranında oy alabildi. 

İttifak içinde AK Parti yüzde 81,04, MHP ise yüzde 18.96’lık oya sahip oldu. 3 partinin ortaklaşa seçime girdiği Millet İttifakı’nda CHP yüzde 61,40, İYİ Parti yüzde 33,93, SP ise yüzde 4.67 oy oranına sahip oldu. 

Bu arada ittifak dışındaki partilerden, HDP yüzde 5.46, Vatan Partisi yüzde 0,24, HÜDA-PAR ise yüzde 0,23 oranında oy alabildi  

İlçelerde yüksek katılım 

Bursa’nın merkez dışındaki ilçelerinde de seçim heyecanı vardı. 

Seçmenler sabahın erken saatlerinden itibaren oy kullanacakları sandık başına gitti. Seçimlerde katılımın yüksek olduğu görüldü. 

Sonuçlara göre Gemlik’te Cumhur İttifakı yüzde 50 oy oranını aşarken, Millet İttifakı ise yüzde 42’yi aştı. 

Recep Tayyip Erdoğan yüzde 48’i, Muharrem İnce ise yüzde 39 oy oranını aştı. Gürsu’da ise Cumhur İttifakı yüzde 70 oy alırken, Millet İttifakı yüzde 23,33’te kaldı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de Recep Tayyip Erdoğan yüzde 69 oy oranını geçti. 

İznik’te AK Parti, MHP ve CHP 1 Kasım seçimlerine göre oy kaybederken, İYİ Parti yüzde 17 oy aldı. 

Cumhurbaşkanlığı’nda Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51’i, Muharrem İnce ise yüzde 32’yi aştı. 

Karacabey’de Cumhur İttifakı yüzde 50’yi aşarken, Millet İttifakı da yüzde 44’e yaklaştı. İYİ Parti yüzde 19’u aştı, HDP’nin oyu da 1 Kasım seçimine göre 1 puan arttı. 

Erdoğan’ın oyu ise yüzde 49’u geçti. 

Mustafakemalpaşa’da da AK Parti, MHP ve CHP bir miktar oy kaybı yaşadı. Buna karşın Saadet Partisi oyunu

yüzde 2 buçuk dolayında artırırken, İYİ Parti yüzde 18,89 oldu. Milletvekili seçiminde Kestel’de MHP oyunu korurken, CHP ve AK Parti aynı oranda oy kaybı yaşadı. 

Buna karşın AK Parti birinci parti olurken, İYİ Parti’de yüzde 11’i geçti. Recep Tayyip Erdoğan da yüzde 57’nin üzerinde oy aldı. 

Mudanya’da da AK Parti yüzde 33’ü, MHP yüzde 7’yi ve CHP yüzde 38’i geçerken, İYİ Parti yüzde 15’e

ulaştı. Mudanya’da Muharrem İnce ise yüzde 49,45 oy oranına ulaştı. Yenişehir’de Cumhur İttifakı yüzde 56’yı aştı. 

Millet İttifakı yüzde 38’e ulaşırken, Cumhurbaşkanlığı’nda ise Recep Tayyip Erdoğan yüzde 53,13 oy aldı. 

Burada Muharrem İnce yüzde 29,71, Meral Akşener ise 11,57 oy aldı. İlçede seçim sonuçlarının gelmesiyle AK Partili seçmen sevinç gösterileri yaptı. 

Orhangazi’de AK Parti, CHP ve MHP’nin oylarında düşüş görülürken, İYİ Parti yüzde 15 oy aldı. Recep

Tayyip Erdoğan yüzde 52’ye yaklaşırken, Muharrem İnce ise yüzde 36’yı geçti. İnegöl’de ise CHP 1 Kasım seçimine göre oyunu korurken, AK Parti bir miktar oy kaybetmesine karşın yüzde 59,25’lik oyla birinci parti oldu.  Recep Tayyip Erdoğan burada yüzde 70 oy oranına ulaştı. 

DAĞ İLÇELERİ  

Bu arada Bursa’nın dağ yöresi ilçelerinde de seçimlere katılımın yüksek olduğu görüldü. Harmancık’ta AK Parti yüzde 56,71 oy alırken, MHP 11,07, CHP 15,37 ve İYİ Parti ise yüzde 12.02 oy oranına sahip oldu. 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Recep Tayyip Erdoğan yüzde 66,83, Muharrem İnce ise yüzde 19,39 oy oranına ulaşırken, Meral Akşener ise yüzde 10,98 oy aldı. 

Yine Keles’te de seçime katılım oranı yüzde 91'i aştı. AK Parti 62,07 oy oranına ulaştı. 

1 Kasım seçimlerine göre düşüş görülen MHP’nin de Keles’teki oy oranı 8.85 oldu. 

Keles’te Millet İttifakı yüzde 27.29 oy aldı. Bu ilçede Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 70.12 oy alırken, Muharrem İnce yüzde 16.64 ve Meral Akşener ise 11.42’de kaldı. 

Cumhur İttifakı’nın yüzde 72.56’lık oy oranına ulaştığı Büyükorhan’da ise Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 25 oldu. 

Büyükorhan’da Recep Tayyip Erdoğan Cumhur İttifakı’nı aşarak yüzde 74.97 olurken, Muharrem İnce ise yüzde 15.36’da kaldı. 

Orhaneli’nde ise milletvekilliği seçiminde Cumhur İttifakı 64.66, Millet İttifakı ise 33.79 oy oranına ulaştı. Orhaneli’nde Cumhurbaşkanlığı’nda da Recep Tayyip Erdoğan yüzde 64.59, Muharrem İnce ise yüzde 18.87 oldu.

İŞTE BURSA'NIN YENİ MİLLETVEKİLLERİ!

 


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Aydın: Huzuru geri getireceğiz

aydin-huzuru-geri-getirecegiz CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın, seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Osmangazi’nin dağ köylerinden Uluçam ve Dağakça’da vatandaşların desteklerini isteyen Aydın, ardından

Bakan Pekcan Bursa'da

bakan-pekcan-bursada Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Dünya, bir e-ticaretten, teknolojik dönüşümden geçerken, bizim bunu seyretme lüksümüz yok. Bu trenin ya lokomotifi olacağız ya da treni kaçıracağız. Yüksek gelirli

Bozbey: Birlikte karar vereceğiz!

bozbey-birlikte-karar-verecegiz TÜGİAD’ın konuğu olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, kamuda en büyük tasarrufun, bir işi doğru ve bir kere yaparak gerçekleşebileceğini söyledi. Bozbey, “Önerdiğimiz

Özbek: Gençler değişimden yana

ozbek-gencler-degisimden-yana BBP Yıldırım Belediye Başkan Adayı Ayhan Özbek, gençlerin değişimden yana olduğunu söyledi.

Dündar'dan esnafa bayrak!

dundardan-esnafa-bayrak Cumhur İttifakı Osmangazi Belediye Başkan Adayı Mustafa Dündar, Kapalı Çarşı ve Tarihi Hanlar Bölgesi’ni ziyaret ederek esnaf ve vatandaşlar ile bir araya geldi. Başkan Dündar, esnafa hayırlı işler

Bozbey'den tarım vurgusu!

bozbeyden-tarim-vurgusu Karacabey‘i ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, bereketli topraklara sahip ilçede tarımı tekrar canlandıracaklarını söyledi. Karacabey’in değerlerine dikkat çeken