rotabursaTV

İYİ Parti'den su faturası isyanı!

16 Eylül 2020 Çarşamba 18:24

iyi-partiden-su-faturasi-isyani

Bursa'da İYİ Parti'nin yüksek gelen su faturalarına karşı yapmak istediği basın açıklaması BUSKİ görevlilerince engellenmek istendi. Engellenme girişimine rağmen BUSKİ bahçesinde basın açıklamasını gerçekleştiren İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Bursalıların su faturalarıyla soyulduğunu söyledi ve "Velhasıl Bursa'da su faturaları kazıktan ibarettir!" dedi.

Son aylarda yüksek gelen su faturalarına Bursalıların tepkisi devam ederken, İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı BUSKİ Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak tepkileri bir kez daha gündeme getirdi.

İYİ Parti'nin basın açıklaması BUSKİ görevlilerince engellenmek istendi. İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu'nun açıklamayı BUSKİ önünde yapma konusunda geri adım atmaması üzerine BUSKİ personeli, polisin devreye girmesini istedi.

İYİ Parti'liler engellenme girişimini alkışlarla protesto etti. Yapılan görüşmelerin ardından İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Bugün burada; "Su Şehri" olarak bilinen Bursa'da, hemen yanı başımızdaki muhteşem Uludağımızdan süzülerek gelen güzelim suyumuzun, vatandaşın burnundan nasıl getirildiğini haykırmak için toplanmış bulunuyoruz." diyen Türkoğlu, açıklamasında şunları söyledi;

"VELHASIL BURSA'DA SU FATURALARI KAZIKTAN İBARETTİR"

"Ne diyordu Evliya Çelebi ünlü Seyahatnamesi'nde? "Velhasıl Bursa sudan ibarettir!.." Aynı Evliya Çelebi bugün Bursa'yı görseydi ne derdi? "Velhasıl Bursa susuz kaldı!.." Peki Ünlü Seyyah, Bursa'da yaşasaydı ve bu ay evine su faturası gelseydi ne derdi? Muhtemelen "Yandım Allah" derdi ve arkasından da eklerdi; "Velhasıl Bursa'da su faturaları kazıktan ibarettir!.."

Türkoğlu, şöyle devam etti:

"HANİ BURSA'DA SU ÇEŞMEDEN İÇİLİRDİ?"

"Daha dün, 'Bursa'da su çeşmeden içilir...' diye gerim gerim gerilip ahkam kesenler; Bugün hiç mübalağasız, zaten geçim sıkıntısından ayakta kalma mücadelesi veren vatandaşa Türkiye'nin en pahalı suyunu kullandırıyorlar. Bursa'nın suyu artık maalesef çeşmeden değil, ceplerdeki son kuruşlar tüketilerek "cüzdandan" içiliyor. Çeşme suyunun içilebilir olmasından ümidini kesen Bursa Büyükşehir Belediyesi de, zaten suyu şişeleyip satarak para kazanmanın derdine düşmüş durumda.

"BU RESMEN BİR SOYGUNDUR"

Bunun adı su soygunudur ve bizler burada bu soyguna dur demek için bulunuyoruz. Geçtiğimiz günlerde su faturasının yüksekliğinden yakınan vatandaşa ne diyor Büyükşehir Belediye Başkanı? "Kullanmadığı halde fazla su faturası ödeyen vatandaşımız BUSKİ'ye müracaat etsin!.." Böyle bir şey olabilir mi? Ne demek kullanmadığı halde su parası ödemek? Siz önce yanı başımızdaki Uludağ'dan, diğer şehirlere göre en az maliyetle gelen suyun, nasıl en yüksek fiyatla satıldığının hesabını verin.

"BURSALILAR ÇOK MU ZENGİN?"

İstanbul her 2,5 ton kullanımın 500 litresinden, yani tam yarım tonundan, "İnsani Yaşam Hakkı" diyerek ücret almazken, aynı şekilde Eskişehir, Ankara gibi Büyükşehir Belediyeleri katı atık toplama bedeli, bakım bedeli, muhtelif tahsilat gibi bedeller tahakkuk ettirmezken; Başında bulunduğunuz Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, bu kalemlerden kaç lira tahsil ettiğinden haberiniz var mı? Çevre Temizlik Vergisi'nin de olduğu faturalarda, ayrıca katı atık bedelinin bulunmasını vatandaşa nasıl izah ediyorsunuz? Örneğin; 10 ton kullanılan suya İstanbullu 51 TL, Eskişehirli 52 TL, Ankaralı 58 TL, Sakaryalı 62 TL, Adanalı 67 TL, İzmirli 68 TL öderken; Bursalılar neden 82 TL 14 Kuruş ödüyor? İçinde bulunduğumuz bu ay İstanbul'da 4 metreküp su kullanan 18 TL öderken, aynı miktar suyu kullanan Bursalı vatandaşımız neden 50 TL ödüyor?

"BU SOYGUNA DUR DİYECEĞİZ!"

Bu soygunla ilgili her platformda vatandaşımızın sesi olacağız. Belediye Meclis Üyelerimiz önümüzdeki günlerde verecekleri önergeler ile konunun ısrarlı takipçisi olacaklar. Buradan üzerine basa basa vurguluyoruz. Bu soyguna dur diyeceğiz. Bu fahiş faturaları Bursalılara reva görülmesine izin vermeyeceğiz. BUSKİ'nin, vatandaşı soyma aracı yapılarak, belediyelerin borçlarının ödetildiği finans kaynağı gibi görülmesine izin vermeyeceğiz. İYİ PARTİ olarak vatandaşımızı soydurtmayacağız." Türkoğlu ve beraberindeki partililer, basın açıklamasının ardından yanlarında getirdikleri su saatlerini BUSKİ giriş kapısına bıraktı.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Erdoğan'dan ABD'ye Azerbaycan tepkisi

erdogandan-abdye-azerbaycan-tepkisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya'da partisinin kongresine yaptığı konuşmada ABD'ye Azerbaycan'la ilgili söylemler nedeniyle tepki göstererek, "Şimdi duyuyorum. Bazı Amerikalılar, İlham kardeşimi

İYİ Parti üç yaşında!

iyi-parti-uc-yasinda 25 Ekim 2017’de kurulan İYİ Parti 3. yaşını kutluyor. Bursa İl Teşkilatları adına Atatürk Anıtı’nda çelenk sunma töreni düzenleyerek gerçekleştiren İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, “Asıl

CHP Nilüfer'den önemli açıklama!

chp-niluferden-onemli-aciklama CHP Nilüfer İlçe Başkanlığı ile Kadın ve Gençlik Kolları, COVİD-19 vakalarında yaşanan artış nedeniyle toplu etkinlikler, basın açıklamaları, ziyaret ve tüm saha çalışmalarını erteledi.

22 İlçe başkanı görevden alındı!

22-ilce-baskani-gorevden-alindi AK Parti İstanbul İl Başkanlığı toplantısının sonrasında 22 ilçe başkanı görevden alındı.

Nilüfer-İzmir dayanışması!

nilufer-izmir-dayanismasi Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması’nın ödül töreni için gittiği İzmir'de, Büyükşehir

Esgin mecliste CHP'ye yüklendi

esgin-mecliste-chpye-yuklendi BUDO'ya yapılan indirimden dolayı Bursa Büyükşehir Belediyesi yerine İBB yönetimine teşekkür eden CHP'li Nilüfer, Mudanya ve Gemlik belediye başkanlarını tenkit eden Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, "Algı