Süper Timsah

Sedat Yalçın'dan adaylık açıklaması!

02 Kasım 2018 Cuma 23:29

sedat-yalcindan-adaylik-aciklamasi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığı konuşulan AK Parti İl eski Başkanı Sedat Yalçın, Bursa'daki internet medyasıyla bir araya geldi.

Sedat Yalçın, Mart 2019'da yapılacak olan yerel seçimlerde adaylık sürecine dair önemli açıklamalarda bulundu.Bursa'da yapılacak çok şeyin olduğunu ifade eden yalçın, asıl amacın bir takım kurarak Bursa'yı
  en güzel noktaya taşımak olduğunun altını çizdi.   

"Sorunların bilimsel temele oturtulması gerekiyor”  

Adaylık için sonuçların Aralık ayında belli olacağını dile getiren Sedat Yalçın, “Bir belediye başkanının başarısını şehir göstergeleri ile tarafsız olarak belirleyebilirsiniz. Bunun için şehir göstergeleri merkezi kurulmalı. Buna ek olarak, Bursa index portalı oluşturarak şehre yatırım yapacak olan kişilerin fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Bursa'nın alan stratejisine ihtiyacı var. Şehre yapılacak olan her türlü yatırım, plan ve projenin önceden belli olması gerekiyor..." 

Kentsel dönüşüm ve eko şehirler 

Konuşmasında Bursa için önemli gündem maddelerinden birisi olan kentsel dönüşüme de değinen Yalçın, “kentsel dönüşümün her şeyden önce hukuki alt yapısının netleştirilmesi lazım. Geçici çözümler yerine köklü çözümler getirilmesi gerekiyor. Yani şehre yakın bölgelerde eko şehirler kurulması gerekiyor. Bu da yüzde 50 sosyal donatı alanı bir emsal demek oluyor. Doğayla bütünleşmiş bir şehir planlanmalı. Kentsel dönüşümle trafiğinde bir arada düşünülmesi gerekiyor. Bu noktada Bursa'nın metro ve kent tünellerine ihtiyacı var. Trafiği azaltmanın bir diğer yolu ise Bursa'yı tek bir merkezden dışarı çıkarıp birçok merkez yapılması gerekiyor. Böylelikle Bursa trafiği rahatlamış olacak” ifadelerini kullandı. 

Takım kurulacak 

Uzun zamandır kamuoyunda konuşulan adaylık sürecine dair ipuçları da veren Sedat Yalçın, "Siyasi aktörlerin 2013 yılında değerlendirmeleri oldu. Biz de il başkanı olarak çalışmalar yürüttük. Anketler yapıldı. Benim ismim de o anketlerde yer aldı. O dönem şehre dair düşüncelerimiz vardı. Bu şehre dair fikirlerim hala duruyor. Yeni bir başlangıcı daha doğru yapmak lazım. 5 Kasım'da adaylık süreci başlıyor. En yüksek oyu alacak olan adaylar belirlenecek. Bir başkan değil takım kurulacak. Şehre dair düşünceler önemsenmeli. Bu şehre güzel bir takım kuralım" diyerek adaylık için sinyal verdi.

'Bursa diasporası kurulmalı' 

Bursa'da yaklaşık 20 bin yabancı uyruklu nitelikli personel hüviyetinde kişinin aileleriyle birlikte yaşadığına söyleyen Sedat Yalçın, "Bu vatandaşlarımız şehrimizde çalışıyor bir kısmı ise üst düzey yönetici olarak görev yapıyorlar. Onların da yaşadıkları şehirle ilgili istekleri projelerimiz arasında.  Bursalı olup ta yurt dışında yaşayan hemşerilerimizin de dünyaya yayılmış ve uluslararası firmalarda üst düzey görevlerde bulunuyorlar. Her yıl geleneksel hale getirilecek olan 'Bursa Diasporası' şehrimize büyük katkılar sağlayacağını" sözlerine ekledi. 

'Kadın kooperatifleri kurulmalı' 

Yaşanan doğa şartlarından dolayı gıda ve susuzluk nedeniyle 2050 yılına kadar, dünyada konuşulan ama ülkemizde gündemde olmayan  'İklim Göçmenliğinin' de başlayacağına ifade eden Sedat Yalçın, bu süre içinde  140 milyon kişinin göç edeceği öngörüldüğünü kaydetti. Yalçın,  Şimdiden gereken önlemler alınmalı ve bizim bu konuda projelerimiz hazır olduğunu" hatırlatan Yalçın, son ekonomik krizle ilgili vatandaşların sarsıldığına dikkat çekerek, "Belediyeler üreticiden tüketiciye köprü vazifesi görmelidir. Bu da  belediye şirketleri üzerinden başta temel gıda olacak şekilde vatandaşa makul düzeyde satışların yanı sıra, evde üretim seçenekleriyle halkımızın maddi imkanlarının arttırılmasını sağlayıp daha iyi bir yaşam sürmelerini sağlanmalıdır" diye konuştu. Sedat Yalçın son olarak,  kentlerde gerekirse her mahallede kadın kooperatifleri kurarak kadınların ekonomiye katkısının arttırılmasının da önemli olduğunun altını çizdi.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İmamoğlu göreve başladı!

imamoglu-goreve-basladi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, görevi Mevlüt Uysal’dan devraldı.

CHP'den Dündar'a ziyaret!

chpden-dundara-ziyaret CHP Osmangazi İlçe Başkanı Metin Akyolcular ve Osmangazi Belediyesi CHP meclis üyeleri, üçüncü kez Osmangazi Belediye Başkanı seçilen Mustafa Dündar’ı ziyaret ederek yeni dönem için başarı diledi.

Komisyon üyeleri belirlendi!

komisyon-uyeleri-belirlendi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan vekilleri ile 11 ihtisas komisyonu ile encümen üyeleri belli oldu. Ahmet Yıldız ve Mihrimah Kocabıyık başkan vekili seçildi. Büyükşehir Meclisi'nde alınan kararla, katı

Bahçeli: Sistem değişmeli!

bahceli-sistem-degismeli "Oylarını en çok artıran parti MHP olmuştur..." diyen Devlet Bahçeli, 3 bin 658 belediye meclis üyesi partimizden seçildi. Partimizin doğrudan oy almadığı pek çok seçim çevresi varken oy oranını yüzde

Nilüfer'de duygusal veda!

niluferde-duygusal-veda Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, görevi Mustafa Bozbey’den resmen devraldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Yüksek Seçim Kurulu’na yaptıkları itiraz sürecinin devam

Aktaş: Var gücümüzle çalışacağız

aktas-var-gucumuzle-calisacagiz 31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı çatısı altında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Alinur Aktaş, mazbatasını törenle İl Seçim Kurulu Başkanı Ali Rıza Bir’in elinden aldı.