ÇOCUKLU CAFE

Sedat Yalçın'dan adaylık açıklaması!

02 Kasım 2018 Cuma 23:29

sedat-yalcindan-adaylik-aciklamasi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığı konuşulan AK Parti İl eski Başkanı Sedat Yalçın, Bursa'daki internet medyasıyla bir araya geldi.

Sedat Yalçın, Mart 2019'da yapılacak olan yerel seçimlerde adaylık sürecine dair önemli açıklamalarda bulundu.Bursa'da yapılacak çok şeyin olduğunu ifade eden yalçın, asıl amacın bir takım kurarak Bursa'yı
  en güzel noktaya taşımak olduğunun altını çizdi.   

"Sorunların bilimsel temele oturtulması gerekiyor”  

Adaylık için sonuçların Aralık ayında belli olacağını dile getiren Sedat Yalçın, “Bir belediye başkanının başarısını şehir göstergeleri ile tarafsız olarak belirleyebilirsiniz. Bunun için şehir göstergeleri merkezi kurulmalı. Buna ek olarak, Bursa index portalı oluşturarak şehre yatırım yapacak olan kişilerin fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Bursa'nın alan stratejisine ihtiyacı var. Şehre yapılacak olan her türlü yatırım, plan ve projenin önceden belli olması gerekiyor..." 

Kentsel dönüşüm ve eko şehirler 

Konuşmasında Bursa için önemli gündem maddelerinden birisi olan kentsel dönüşüme de değinen Yalçın, “kentsel dönüşümün her şeyden önce hukuki alt yapısının netleştirilmesi lazım. Geçici çözümler yerine köklü çözümler getirilmesi gerekiyor. Yani şehre yakın bölgelerde eko şehirler kurulması gerekiyor. Bu da yüzde 50 sosyal donatı alanı bir emsal demek oluyor. Doğayla bütünleşmiş bir şehir planlanmalı. Kentsel dönüşümle trafiğinde bir arada düşünülmesi gerekiyor. Bu noktada Bursa'nın metro ve kent tünellerine ihtiyacı var. Trafiği azaltmanın bir diğer yolu ise Bursa'yı tek bir merkezden dışarı çıkarıp birçok merkez yapılması gerekiyor. Böylelikle Bursa trafiği rahatlamış olacak” ifadelerini kullandı. 

Takım kurulacak 

Uzun zamandır kamuoyunda konuşulan adaylık sürecine dair ipuçları da veren Sedat Yalçın, "Siyasi aktörlerin 2013 yılında değerlendirmeleri oldu. Biz de il başkanı olarak çalışmalar yürüttük. Anketler yapıldı. Benim ismim de o anketlerde yer aldı. O dönem şehre dair düşüncelerimiz vardı. Bu şehre dair fikirlerim hala duruyor. Yeni bir başlangıcı daha doğru yapmak lazım. 5 Kasım'da adaylık süreci başlıyor. En yüksek oyu alacak olan adaylar belirlenecek. Bir başkan değil takım kurulacak. Şehre dair düşünceler önemsenmeli. Bu şehre güzel bir takım kuralım" diyerek adaylık için sinyal verdi.

'Bursa diasporası kurulmalı' 

Bursa'da yaklaşık 20 bin yabancı uyruklu nitelikli personel hüviyetinde kişinin aileleriyle birlikte yaşadığına söyleyen Sedat Yalçın, "Bu vatandaşlarımız şehrimizde çalışıyor bir kısmı ise üst düzey yönetici olarak görev yapıyorlar. Onların da yaşadıkları şehirle ilgili istekleri projelerimiz arasında.  Bursalı olup ta yurt dışında yaşayan hemşerilerimizin de dünyaya yayılmış ve uluslararası firmalarda üst düzey görevlerde bulunuyorlar. Her yıl geleneksel hale getirilecek olan 'Bursa Diasporası' şehrimize büyük katkılar sağlayacağını" sözlerine ekledi. 

'Kadın kooperatifleri kurulmalı' 

Yaşanan doğa şartlarından dolayı gıda ve susuzluk nedeniyle 2050 yılına kadar, dünyada konuşulan ama ülkemizde gündemde olmayan  'İklim Göçmenliğinin' de başlayacağına ifade eden Sedat Yalçın, bu süre içinde  140 milyon kişinin göç edeceği öngörüldüğünü kaydetti. Yalçın,  Şimdiden gereken önlemler alınmalı ve bizim bu konuda projelerimiz hazır olduğunu" hatırlatan Yalçın, son ekonomik krizle ilgili vatandaşların sarsıldığına dikkat çekerek, "Belediyeler üreticiden tüketiciye köprü vazifesi görmelidir. Bu da  belediye şirketleri üzerinden başta temel gıda olacak şekilde vatandaşa makul düzeyde satışların yanı sıra, evde üretim seçenekleriyle halkımızın maddi imkanlarının arttırılmasını sağlayıp daha iyi bir yaşam sürmelerini sağlanmalıdır" diye konuştu. Sedat Yalçın son olarak,  kentlerde gerekirse her mahallede kadın kooperatifleri kurarak kadınların ekonomiye katkısının arttırılmasının da önemli olduğunun altını çizdi.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Güçyılmaz aday adaylığını açıkladı!

gucyilmaz-aday-adayligini-acikladi Yerel seçimler yaklaşırken aday adayları açıklamalarını yapmaya devam ediyor. Eğitimci Murat Güçyılmaz da Ak Parti’den Yıldırım Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı.

Ali Yılmaz'dan DAĞ-DER'e ziyaret!

ali-yilmazdan-dag-dere-ziyaret AK Parti Osmangazi Belediye Başkan Aday Adayı Ali Yılmaz STK ziyaretlerinin ilkini üyesi olduğu DAĞ-DER’e yaptı.

Şahin, Mudanya'dan aday adayı oldu!

sahin-mudanyadan-aday-adayi-oldu İMO Eski Başkanı Necati Şahin, 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için Ak Parti'den Mudanya Belediye Başkan Aday Adaylığı müracaatında bulundu.

CHP'de istifaların yerine yeni isimler

chpde-istifalarin-yerine-yeni-isimler Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Yönetim Kurulu olağanüstü toplanarak, bir kısmı aday adaylığı düşüncesi çerçevesinde gerçekleşen istifalar nedeniyle boşalan görevlere yeni isimler seçti.

Sedat Yalçın müracaatını yaptı!

sedat-yalcin-muracaatini-yapti AK Parti Eski İl Başkanı Sedat Yalçın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı için müracaat etti.

Saadet lideri Bursa'da konuştu!

saadet-lideri-bursada-konustu Bursa’da partisinin 7. Olağan Kongresinde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “1989 yılında belediye başkanlığı yaptım. Belediye başkanı olduğum zaman ortaya koyduğum