Süper Timsah

Turan: Genel Merkez'in elini rahatlatın!

20 Ekim 2018 Cumartesi 00:37

turan-genel-merkezin-elini-rahatlatin

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 3 dönem belediye başkanlığı yapanların aday olmayacağını açıklaması gerektiğini söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, yerel seçimler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Turan, '3 dönem belediye başkanlığı yapanlar, kendi iradesiyle aday olmayarak genel merkezi rahatlatmalı' dedi. 

Turan, Meclis'teki makamında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili, "Siyasetçi, 15 yıl bir koltukta oturamaz. Siyaset meslek değil." şeklindeki sözlerine ilişkin, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un, "Turan, eğer böyle bir açıklama yaptıysa Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ne diyecek? Allah onun yardımcısı olsun" ifadelerini kullandığının aktarılması ve değerlendirmesinin sorulması üzerine Turan, sözlerinin AK Parti'nin siyasi duruşuna, felsefesine aykırı olmadığını dile getirdi. 

Halkın, değişim beklentisi olduğunu aktaran Bülent Turan, bir belediye başkanı 3 dönem seçimleri kazandıysa, bu kişiyi tebrik etmek gerektiğini ancak 15 yıldır aynı koltukta oturan kişinin zaten yapacağı işleri yaptığını söyledi. 

''ADAY OLMAYARAK BU KAPIYI AÇSINLAR'' 

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, Türkiye'nin oy istikrarındaki en başarılı partisinin CHP olduğunu belirterek, şöyle konuştu:  

"Bizi takip etsin ki nasıl başarılı olunuyor, iktidar olunuyor, değişim dönüşüm oluyor öğrensin, görsünler. Cumhurbaşkanı'mız ile buradan polemik çıkarmaya çalışması klasik bir CHP yaklaşımı, sığ bir yaklaşım. Cumhurbaşkanı'mız farklı görevler yaptı; belediye başkanlığı, başbakanlık, cumhurbaşkanlığı. Şimdi de başkanlık sistemi var, bu da farklı bir konu. Konunun muhatabı belediye başkanlarıdır. Belediye başkanlarımızın 15 yıl yaptığı işler baş tacımızdır. Belediye başkanlarımız daha çok yıpranmadan, tabiri caizse genel merkezimizi rahatlatsınlar, aday olmayarak bu kapıyı açsınlar. Ama eğer adaylıklarında partimiz açısından fayda varsa, zaten genel merkezimiz MKYK kararıyla 3 dönem istisnası getirebilir. 3 dönemi olan arkadaşlarımızın aday olmaması esas olsun ama belediye başkanlığına devamında fayda görülenler için 4,5,6 dönem olabilir." 

'GENÇLEŞME HAREKETİNİ NASIL MECLİS'TE YAPTIYSAK...''

Bülent Turan, AK Parti'nin halkın beklentilerini dikkate alan bir parti olduğuna, değişim ve dönüşümü ise kavgasız, gürültüsüz yaptığına işaret etti. 

AK Parti'nin 17 yılı geride bıraktığını, gençlerin yetiştiğini, bunlara "bekle bakalım" denilemeyeceğini ifade eden Turan, "Gençleşme hareketini nasıl Meclis'te yaptıysak benzerini belediye başkanlarında da yapmak zorundayız." dedi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:  

"İttifakı biz, küresel meydan okumalara karşı, Türkiye'de milli duruşu olan partilerin karşı duruşu olarak gördük. Gezi, 17 Aralık, 15 Temmuz gibi küresel meydan okumaları yaşamasaydık, belki farklı siyasi yapılar olurdu. Bu ittifak, kıymetli bir ittifak. Cumhur İttifakı, 3 belediye, 5 meclis üyesi hesabı yapılan bir ittifak değil. Bu ittifakın ruhunda küçük hesaplar yok. Yerelde bir parti birinci iken, 3-5 sene sonra beşinci olmuş. Ortadaki zor bir formül. Bir parti diğer partiyle rakam toplayarak ittifak yapamaz, milletin onayı lazım. Yoksa partiler oturup matematik hesabıyla sonuç alamaz. Halkın kabulü önemli. Böyle il il, matematik hesabıyla ittifak olamayacağı kanaatindeyim." 

Turan, "AK Parti milletvekillerinden belediye başkanı adayı çıkıp çıkamayacağı" ile ilgili soru üzerine, "Yasa gereği milletvekilliğinden istifa şartı yok. Bu durum, milletvekillerimizin daha rahat aday olmaları ihtimalini ortaya koyuyor. Ancak sayısal sorunlardan dolayı bunun rahat olmayacağı

kanaatindeyim. Genel Kurulda, komisyonlarda sayı sorunumuz var. İhtiyaç olursa belki az sayıda aday olabilecektir." diye konuştu.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İmamoğlu göreve başladı!

imamoglu-goreve-basladi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, görevi Mevlüt Uysal’dan devraldı.

CHP'den Dündar'a ziyaret!

chpden-dundara-ziyaret CHP Osmangazi İlçe Başkanı Metin Akyolcular ve Osmangazi Belediyesi CHP meclis üyeleri, üçüncü kez Osmangazi Belediye Başkanı seçilen Mustafa Dündar’ı ziyaret ederek yeni dönem için başarı diledi.

Komisyon üyeleri belirlendi!

komisyon-uyeleri-belirlendi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan vekilleri ile 11 ihtisas komisyonu ile encümen üyeleri belli oldu. Ahmet Yıldız ve Mihrimah Kocabıyık başkan vekili seçildi. Büyükşehir Meclisi'nde alınan kararla, katı

Bahçeli: Sistem değişmeli!

bahceli-sistem-degismeli "Oylarını en çok artıran parti MHP olmuştur..." diyen Devlet Bahçeli, 3 bin 658 belediye meclis üyesi partimizden seçildi. Partimizin doğrudan oy almadığı pek çok seçim çevresi varken oy oranını yüzde

Nilüfer'de duygusal veda!

niluferde-duygusal-veda Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, görevi Mustafa Bozbey’den resmen devraldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Yüksek Seçim Kurulu’na yaptıkları itiraz sürecinin devam

Aktaş: Var gücümüzle çalışacağız

aktas-var-gucumuzle-calisacagiz 31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı çatısı altında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Alinur Aktaş, mazbatasını törenle İl Seçim Kurulu Başkanı Ali Rıza Bir’in elinden aldı.