12 Ağustos 2020 Çarşamba
rotabursaTV

Yeneroğlu'ndan FETÖ tepkisi!

19 Temmuz 2020 Pazar 21:07

yeneroglundan-feto-tepkisi

Türk Tarih Kurumu Başkanı Yaramış'ın, 'Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş kişilere de sahip çıkmamız gerekiyor' açıklamalarıyla başlayan 'darbecilere af' tartışmasına DEVA Partisi'nden sert tepki geldi. DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu 'Darbeye katılanlara ve FETÖ adına suç işleyenlere af getirilmesi tartışması abesle iştigaldir' dedi.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış'ın 'Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kazanmamız gerekiyor' açıklamalarıyla başlayan 'darbecilere af' tartışmasına DEVA Partisi'nden sert tepki geldi.

'Darbecilere af' tartışmalarının abesle iştigal olduğunu belirten DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu "Darbeye katılanlara ve FETÖ adına suç işleyenlere af getirilmesi tartışması abesle iştigaldir. Bu öneriyi getirenler despotizmin hukuksuz uygulamalarını o kadar kanıksamışlar ki, olmayan suç kategorisi üretenlerin aynı zamanda hukuksuz af lütfedebileceklerini de düşünebiliyorlar" dedi

"MASUM İNSANLARIN YARGI SÜREÇLERİ DERHAL SONA ERMELİ"

Yeneroğlu şöyle devam etti: "Ancak bu örgüte, devleti yönetenlerin milyonda biri kadar dahi destek vermemiş ve hiç bir suça karışmamış masum insanlar için artık işkenceye dönüşen yargı süreçleri derhal sona erdirilmeli, bu sosyal yarılma daha da derinleşmeden adalet ve toplumsal barış tesis edilmelidir."

Masum insanların cezaevlerinde tutulmalarının Türkiye'nin ayıbı olduğunu vurgulayan Yeneroğlu "Siyasi himayeye mazhar olanlar keyif yapmakta, siyasi himayeden mahrum garibanlar sosyal ölüme mahkum edilmektedir. Cezaevlerindeki masumlar susan herkesin yüzündeki kirdir, Türkiye'nin ayıbıdır.

"EHLİYET VE LİKAYAT TEK KİŞİYE BİATTAN GEÇİYOR"

Bugünün kaosu sona erdikten sonra bugünleri utanarak hatırlayacağız. Ülkemizde ehliyet ve liyakat mefhumu maalesef sadece tek bir kişiye biat etmekten geçiyor. Özellikle yargı camiası Sn Cumhurbaşkanından korktuğu kadar Allah'tan korkmayı geçtim,hukukun üstünlüğünü biraz benimsemiş olsaydı,ülkemizdeki hak ihlallerinin önüne bir nebze geçebilirdik" ifadelerini kullandı

NE OLMUŞTU?

Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış, Afyonkarahisar'da düzenlenen bir panelde "Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kazanmamız gerekiyor" şeklinde açıklamalarda bulunmuş, tepkiler üzerine ise özür dilemişti.

Yaramış, Cumhurbaşkanı'na da mektup yazdığını belirterek şunları kaydetmişti: "Boşluk anımda yanlış bir cümle kurdum. Herkesten özür diliyorum. Herkesin beni anlamasını diliyorum. Kendilerini üzmüşsem o üzdüğüm insanlardan da özür diliyorum. Sosyal medyada bizim ne düşündüğümüze bakılmadan bir anda akıllarına geleni söylüyorlar. Tepkileri görünce çok üzüldüm.

Cumhurbaşkanımıza 'karışmış' kelimesini yanlış kullandığımı anlatan bir metin yazdım. Kendisinden de bu cümleyi yanlış kullandığımı ilettim ve pişmanlığımı dile getirdim. Ne ifade etmek istediğimi, düşüncemi yanlış ifade ettiğimi, aslında düşüncemin ne olduğunu Sayın Cumhurbaşkanımız ile paylaştım. Karışmış kelimesinin sürçi lisan olduğunu ifade ettim. Bilgi yazısı hazırlayarak ilgili makamlara gönderdim."


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Salman: Kongre takvimimiz işliyor!

salman-kongre-takvimimiz-isliyor AK Parti Bursa İl Başkanlığı tarafından 17 ilçede eş zamanlı başlatılan yeni üye kampanyasına ilgi yüksek oldu.

Esgin'den Aktaş'a teşekkür!

esginden-aktasa-tesekkur AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, bağımlılıkla mücadelede önemli bir merkez olan Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezini ziyaret ederek, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a

Gelecek Nilüfer'de nöbet değişimi!

gelecek-niluferde-nobet-degisimi Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan Gelecek Partisi Bursa teşkilatlarında kongre heyecanı devam ediyor. Bir taraftan teşkilatlanma çalışmalarına devam eden Gelecek Partisi Osmangazi'den sonra

Soylu, çocuklara polis düdüğü dağıttı

soylu-cocuklara-polis-dudugu-dagitti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bayram sevincinin hüzne dönüşmemesi için sürücüleri uyardı. Bakan Soylu, trafik kazalarında ölüm oranını Avrupa seviyesine getirme konusunda kararlı olduklarını

Muharrem İnce parti kuruyor!

muharrem-ince-parti-kuruyor Muharrem İnce'nin, 37. Olağan Kurultay'dan sonra arkadaşlarıyla bir durum değerlendirmesi yaptığı, bunun sonucunda 'esas' CHP ilkelerine bağlı bir parti kurmaya karar verdiği iddia edildi. Partinin

Başkan Salman'dan bayram mesajı!

baskan-salmandan-bayram-mesaji AK Parti Bursa İl Başkanı Salman, kurban bayramında koronavirüs salgını sebebiyle maske ve mesafe kuralına uyulması yönünde Bursalıları uyardı.