24 Ağustos 2017 Perşembe
ROTA BURSA

AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI AYHAN SALMAN OLDU!

15 Temmuz'dan yeni anayasaya...

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülkemizde olaylar öyle hızlı gelişiyor ki; takip etmekte adeta zorlanıyoruz. 15 Temmuz ülkemizden her şeyin yeni baştan dizayn edilmesi gerektiğini ortaya koydu.1970’lerin başında sinsi ve özel bir gayretle devlet içinde paralel bir yapılanma ve örgütlenme çalışması yapan FETÖ, 15 Temmuz’da ülke gündeminden kalkmışken darbeyle ülkemizi karşı karşıya bıraktı.

FETÖ, ne yazık ki; en fazla büyüme ve zenginleşmeyi son on beş yıl içinde sağladı. Devletin bütün imkanlarından devlet eliyle yararlandırıldı. Basın da eğitim de ve ekonomide Türkiye’ye sığamaz hale geldi. Devlet kurumlarında oluşturduğu kadrolar çok uzun bir sürecin eseridir.

Bizim kuşak ve bizden önceki büyüklerimizin de kuşkusuz Türkiye'de milli ve manevi değerlerin gelişmesi hususunda çok ciddi gayretler gösterdiği bir gerçek ancak paralel yapı ile aramızda önemli farklılıkların olduğu muhakkaktır.

Bizler darbelere karşı duruşu ve sorgulayan, tek tip kişiliği reddeden bir anlayışta olmamıza rağmen FETÖ yapılanması darbe dahil her şeyin mubah olduğu bir anlayışa sahip, dış bağlantıları kuvvetli, milli duruşu olmayan karanlık bir örgüt olduğunu 15 Temmuz'da ispat etmiştir.

Darbe girişiminden önce bazı kurumlarda bürokrasi paralel yapının sinsi çalışmasıyla dizayn ediliyordu. Son yıllarda özellikle liyakat ve ehliyet yerine sadakat esas alınıyordu. Darbe sonrası yapılan temizlik son derece yerinde ve gerekli olmasına rağmen onların yerlerine yapılan yeni atamalarda da yine liyakat ve ehliyet göz ardı edilmektedir. Bu anlayış ise devlet işlerinin hızlı, sağlıklı yürütülmesine engel teşkil ediyor. Devlet kendi kurumlarında hiçbir paralel yapıya fırsat vermemeli ancak en az bunun kadar önemli bir diğer hususu, ehliyet ve liyakati de gör ardı etmemelidir.

15 Temmuz, bünyesinde iliklerine kadar nefret, ihanet ve kötülük barındıran bir örgütün ülkemizden bertaraf edilmesinin başlangıcı olmuştur. Yapılanma o kadar sinsi ve kapsamlı ki; gizli ve uyuyan hücreler hala tam olarak tespit edilmiş değil.15 Temmuz sonrasında ülkemizde artan terör olayları bunun en açık göstergesidir. Bir hususu da belirtmeden geçemeyeceğim.

15 Temmuz'la birlikte paralel yapı mensupları devlet kurumlarından ayıklanırken zaman zaman hatalı işlemlerin olduğuna da şahit oluyoruz. Bu hususta basiretli ve tecrübeli yöneticilerimize çok görev düşmektedir Sapla samanı karıştırmamak lazım. Maalesef 15 Temmuz'da devlet organizasyonu yani bürokrasi ciddi bir yara almıştır. Halk tabanında da bir deprem meydana gelmiştir.

YENİ ANAYASA

Türkiye'de darbe anayasası (1980) partilerin hep gündeminde olmuş her seçim dönemin de anayasa değişikliğini önemsemişler ama partiler kendi içlerinde bir mutabakat oluşturamamışlardır. Millet meclisindeki komisyon çalışmalarında da bir sonuç alınamamıştır. Ta ki; MHP'nin, "ben değişime varım" demesiyle küçük bir paket üzerinde anlaşmaya varılmış, referanduma gidecek şekilde meclis gündeminden geçmiştir.

Anayasa değişikliği milletimizin kabulü ya da reddiyle önümüzde önemli bir gündem oluşturacaktır. MHP yönetiminin anayasa değişikliğindeki Ak Parti'ye verdiği destek MHP tabanında ciddi dalgalanmalara sebep olmaktadır. Diğer yandan CHP-HDP bloğuna karşı sağ liberal seçmenlerin kafasının karışık olması önemli bir açmaz, bunu aşmanın yolu başarılı bir seçim çalışması yürütmekten geçer. Ak Parti teşkilatları büyük bir heyecan dalgası başlatmaları ve anayasa paketinin halkımıza iyi anlatılmasını sağlamalılar. Türkiye seçmeninin % 30'nun kafası karışıktır. Parti içi dinamizmi tekrar inşa edilmeli, kırgınlıklar ve küskünlükler bir kenara bırakılmalı, partiye zarar veren, tabanı küstüren bütün anlayışlar terkedilmelidir.

Umarım bu anlayışla anayasa paketi Meclis'ten ve  milletimizin onayından geçer. Başbakanlık'la Cumhurbaşkanlığı tek elde toplanmış olur. Bu sistem öyle birilerinin iddia ettiği gibi, "tek adam" veya "diktatörlük" falan değildir. Aksine büyüyen Türkiye'yi daha da büyütecek, ileriye götürecek, yönetimin daha hızlı ve verimli çalışmasını sağlayacak önemli bir sistem değişikliğidir.

DİP NOT!

rotabursa.com'un çok değerli okurları, uzunca bir aradan sonra kısa da olsa ülke gündemine dair görüşlerimi paylaşarak sizlerle birlikte olmak istedim. Evvela sabırla beklediğiniz ve beni okumaya zaman ayırdığınız için ziyadesiyle teşekkür ederim.

Sizlerin de malumu olduğu üzere Türkiye gündemi çok yoğun. Gün geçmiyor ki; bir olay olmasın ve canımız yanmasın. Fakat her şeye rağmen geleceğimizin aydınlık olacağından zerre kuşku duymuyor, bu uğurda, her şartta ve her platformda üzerimize düşeni, elimizden geleni yapacağız, yapmalıyız. Kalın sağlıcakla...

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR