24 Ağustos 2017 Perşembe
ROTA BURSA

AK PARTİ BURSA İL BAŞKANI AYHAN SALMAN OLDU!

Güllüce'den Yıldırım destek!

Kentsel dönüşüm olgusu ilk kez, gelişmiş Batı ülkelerinin, sosyal ve ekonomik açıdan çöküntüye uğramış kentlerinde, bölgelerin yeniden canlandırılmasına yönelik müdahaleler ile başlamıştır. 

Genelde, nüfusunu kaybetmiş ya da düşük gelir gruplarının kötü ekonomik ve fiziksel şartlarda yaşadıkları ve sosyal dayanışmanın kaybolduğu konut ve sanayi alanlarında kentin ekonomik gelişimine katkı sağlayacak projelerin uygulanması ile ortaya çıkmıştır. 

Maalesef ülkemizde de 2000'li yıllara kadar kentsel dönüşüm bir strateji olarak uygulanmamış, Türkiye'nin uygulama dinamiklerine göre şekillenmiştir. Bu da genel olarak kentsel dönüşümün fiziksel boyutuyla ele alınmasına sebep olmuştur. 

Ancak iktidarımız ile birlikte konu toplumsal boyutlarıyla birlikte ele alınmaya başlamıştır. 

Zira kentsel dönüşüm planlaması bütüncül bir yaklaşım, ortaklıklar, katılım ilkeleri ve dönüşüm sürecinin tasarımıyla tutarlı olarak uygulanmalıdır. 

Türkiye'de sayıları az da olsa bu yaklaşımla yürütülmüş projeler de var elbette. Bu konuya örnek teşkil edecek uygulamaları da ilk olarak yine siyasi hareketimizin içinden gelen belediye başkanlarının projelerinde görmekteyiz. 

Halen Bursa'da devam eden Osmangazi, Yıldırım, Kestel ve Gürsu kentsel dönüşüm projeleri de en iyi örneklere yeni ilaveler olacaktır.

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın İdris Güllüce'de, bu alanda sahip olduğu eğitim, belediye başkanlığı ve siyasi geçmişinde elde ettiği tecrübe, bilgi ve birikimi ile kentsel dönüşüm adına ülkemiz için şans olmuştur. 

Sayın Bakan ile uzun yıllara dayalı dostluğumuza istinaden Bursa'da devam eden kentsel dönüşüm projelerine ilişkin defaten yaptığımız görüşmeler ve kendisine ilimiz hakkında verdiğim bilgiler neticesinde, Bursa'ya bakışlarının oldukça sevindirici boyutlara ulaştığını gördüm.           

Bu yaklaşımın son tezahürü de, Yıldırım İlçe ve Belediye Başkanımız ile Sayın Bakanımızın yaptığı görüşme neticesinde Sayın Bakanın basına yansıyan görüşleridir.           

Son anda erkene alınması ve Bursa programım nedeniyle, organizasyonunu yapmış olmama rağmen ancak telefonla katılabildiğim toplantıda Sayın Bakan, tasarlanan değişim ve dönüşümün her aşamasının takdire şayan olduğunu, tarihimizde derin izlere sahip Bursa'nın gelinen noktada dönüşüme mutlaka ihtiyaç duyduğu, korunması ve gelecek nesillere aktarılması gereken kültürel mirasımız ile birlikte dönüşüme her türlü desteği vereceğini ifade etmişlerdir… 

En kısa sürede Bursa'yı ziyaret edeceklerini ve çalışmaları yerinde inceleyeceklerini ifade eden Sayın Bakan'a, buradan bir kez daha teşekkürlerimi iletiyor, tüm hemşerilerime selam ediyorum. 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR